مشکلات پوستی در سالمندان ، درمان و پیشگیری این بیماری

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستار منزل
بدون دیدگاه

بیماری و مشکلات پوستی در سالمندان را بدانید تا بتوانید نسبت به درمان و پیشگیری آن سریع عمل نمایید .

مشکلات و بیماری پوستی در سالمندان

پوست بدن انسان همانند سایر قسمت های بدن در دوران سالمندی دچار تغییراتی میشود از جمله این تغییرات به نفوذ پذیری پوست وکاهش اندازه آب موجود در پوست وعومل محیطی مانند آفتاب میتوان اشاره کرد. پوست سالمند در اثر تابش خورشید به مرور تخریب میشود وموجب چین وچروک و آویزان شدن پوست وهمچنین لکه دار شدن آن میشود.

انواع بیماری یا مشکلات پوستی در سالمندان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1)خشک شدن پوست:

یکی از متداولترین مشکلات پوستی سالمندان خشکی پوست میباشد که بر اثر کم شدن آب موجود در بافت پوست به وجود می اید زمانی که پوست با کم آبی مواجه میشود خارش شدید پیدا میکند عوامل زمینه ساز مشکلاتی نظیر اگزما را برای پوست به وجود میاورد که توصیه ما در این مورد این است که از زیاد شستن دست ها خودداری شود واز مرطوب کننده ها وضد التهابات پوستی استفاده شود.

2)ضایعات بدخیم پوستی:

نوع دیگر از بیماری پوستی در سالمندان سرطان های پوستی است میباشد که با نشان دادن یک زخم یا ضایعه در سطح پوست که در معرض آفتاب قرار گرفته خود را بروز میدهد بنابراین سالمند باید از کرم های ضدآفتاب استفاده کنند و در معرض آفتاب قرار نگیرند این ضایعه های گوشتی میتواند در قسمت های مختلف پوست به وجود بیاید ونیازی به برداشتن آنها نیست مگر در موارد زیبایی باشد که باعث آزار سالمند شود یک نوع از تومور های بدخیم که در سالمند ایجاد میشود سرطان مالنوم هستش که باید توسط پزشک نمونه برداری شود.

بیماری و مشکلات پوستی در سالمندان

3)چروک وتیرگی پوست:

از دیگر عوامل مشکلات پوستی در سالمندان این است که با روند پیری شاهد چروک هایی عمیق در سطح پوست میشویم که در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب باعث ایجاد لکه های پوستی میشود.

4)ایجاد خط در پوست :

ایجاد خط هایی که در پوست نمایان میشود وناشی از حرکات صورت سالمند است این خطوط مانند خط اخم یا خط لبخند شناسایی شده است در این دوران بر اثر کاهش کالژن پوست حالت کشسانی خود را از دست میدهد.

4)افتادگی پوست:

با بالا رفتن سن در دوران سالمندی با توجه به تغییراتی که در بافت پوست ایجاد میشود پوست حالت ارتجاعی بودن خود را از دست میدهد و رشته های کالژن والاستین پوست کامال ضعیف میشود وپوست حالت افتادگی پیدا میکند.

5)خون مردگی و کبود شدن:

سالمندان به دلیل داروهای ضد انعقاد که برای مشکلات قلبی خود استفاده میکنند ممکن است ایجاد کبودی در پوست آنها شود وچون سالمندان تعادل حرکتی را از دست میدهند موقع راه رفتن به اشیا و دیوار برخورد میکند که این خود باعث کبودی در پوست آنها میشود.

علت های بیماری پوستی در سالمندان :

پیر شدن پوست در دوران سالمندی به دو دلیل ایجاد میشود 1- عوامل ژنتیکی 2- عوامل بیرونی( تغذیه – نور آفتاب – سیگار وحرکات عضلات صورت)

نکته:آسیب پذیر بودن وحساسیت پوست در دوران سالمندی باعث میشود که روند ترمیم آنها بسیار کند پیش رود بنابراین برای مشکلاتی نظیر جلوگیری از عفونت بهتر است به پزشک مراجعه شود یکی از شایعترین این عفونت زخم پوستی در اثر دیابت فرد سالمند میباشد.

بیماری های پوستی در اثر بیماری های زمینه ای در سالمندان:

بعضی از نشانه ها وعلامت هایی که در روی پوست سالمندان ایجاد میشود میتواند مربوط به بیماری های زمینه ای باشد که فرد سالمند به آن مبتلا است مثال عارضه رنگ پریدگی در پوست سالمند میتواند از نشانه های بیماری در زمینه کم خونی باشد ویا خارش پوست سالمند به بیماری کبدی او مربوط میشود.

درمان مشکلات و بیماری های پوستی در سالمندان

برای درمان و جلوگیری از انواع بیماری پوستی در سالمندان لازم است به بحث زیر توجه نمایید:

  • اولین راه پیشگیری از مشکلات پوستی در سالمندان این است که از پوست خود در برابر اشعه های نور خورشید محافظت کند.
  • دومین راه تغذیه مناسب نقش مهمی در ایجاد سلامت پوست ایفا میکند خوردن مواد معدنی لازم برای پوست بسیار توصیه میشود مواد معدنی شامل 1- ویتامین ای 2- ویتامین سی 3- سلنیوم میباشد.
  • خوردن موادی که ویتامین ای دارند باعث میشود رشد سلول ها زیادتر شوند وبازسازی پوست سریع تر رخ دهد موادی که دارای این ویتامین هستند تخم پرندگان وگوشت سفید هستش که پروتئین لازم را به پوست بدن سالمند میرساند.
  • خوردن آب نقش بسیار مهمی در انعطاف پذیری پوست سالمند دارد واز خشکی آن جلوگیری میکند.
  • خوردن چای سبز از تخریب پوست جلوگیری میکند.

درمان مشکلات و بیماری پوستی سالمندان از طریق طب سنتی:

طب سنتی توصیه میکند با مصرف موادی مانند حبوبات، خشکبار، میوه وسبزیجات و انواع مواد معدنی و همچنین ویتامین ها میتوانیم مواد مورد نیاز پوست را تامین کنیم واز خارش آن جلوگیری کنیم.

بیماری های پوستی در سالمندان که در اثرعفونت بر پوست سالمند عارض میشود:

با کهولت سن و فرسایش پوست واینکه در این دوران سیستم ایمنی فرد سالمند پایین میاید یک سری ضایعه های عفونی و قارچی در پوست ایجاد میشود این ضایعه ها در کف پا وناخن های سالمندان ایجاد میشود.

بیماری زونا در سالمندان:

بیماری زونا در سالمندان یک بیماری عفونی ویروسی است که باعث زخم های دردناک که به صورت جوش وتاول است در پوست سالمند ایجاد میشود این بیماری بر اثر ویروسی به نام واریسازوستر به وجود میاید وبروز آن تقریبا شبیه بیماری آبله مرغان است . این بیماری در یک طرف بدن سالمند در قسمت سینه یا شکم یا پشت بروز میکند فرد سالمندی که دچار این عارضه میشود تقریبا 2الی 3هفته زمان میبرد تا بهبودی را حاصل کند.

علائم بیماری زونا در سالمند:

از علائم این بیماری درد وسوزش است که با ایجاد لکه های کوچک و تاول های دردناک بر پوست سالمند عارض میشود فرد سالمند پس از دیدن علائم این بیماری باید نزد پزشک متخصص پوست برود واقدامات لازم را برای درمان پوست خود انجام دهد.

ارائه خدمات پرستاری در منزل و اعزام پرستار سالمند

مرکز پرستاری آتیه پرستاران سلامت

, , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پنج × پنج =

فهرست