تماس
021-66582923

مهم ترین نیازهای عاطفی کودک

پرستار کودک, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه

نیازهای عاطفی کودک : کودکان نیز مانند بزرگسالان نیاز ها، خواسته ها ، آرزوها ، احساسات و عقاید خاص خود را دارند . وقتی انسان به رشد و کمال می رسد ، این نیازها کاهش می یابد اما به صفر نمی رسد . در کودکان این نیازها بیشتر است و برای برآورده کردن نیازهایشان احتیاج به حمایت دیگران دارند .

از جمله نیازهای یک کودک می توان به نیازهای روانی او اشاره کرد . نیازهای عاطفی ، احساسی و روانی تاثیر بسزایی در رشد کودک دارد و اگر به آن توجه نشود احتمال ضربه خوردن کودک بسیار بالاست و دچار ناهنجاری های اجتماعی خواهد شد . همچنین به دنبال آن افسردگی ، گوشه گیری حتی فرار از خانه و … را شامل می شود.

نکاتی که پرستار منزل و والدین باید در مورد نیازهای عاطفی کودک بدانند.

نیار به محبت
مهمترین نیازهای عاطفی کودک ، مهر و محبت می باشد . خانواده ها و حتی مراقبین و پرستار کودک در منزل اگر به کودک محبت و توجه نکنند می تواند اثرات جبران ناپذیری به کودک بزنند. کودک وقتی به او محبت نشود ناخودآگاه به سمت افرادی سوق داده می شود که به او محبت کنند و در جامعه افراد زیادی می توانند از کمبود محبت او سوء استفاده کنند.

نیاز به احترام
همه ی انسان ها نیاز به احترام دارند و دوست دارند محترم شمرده شوند . کودکان نیز از این قاعده جدا نیستند . اگر می خواهید فرزندتان این احساس را کند که دیگران برای او احترام قائل هستند پس باید در محیط منزل به او احترام گذاشته شود . برای ایجاد احترام در فضای منزل، والدین و مراقبین کودک سعی کنند از فریاد زدن ، پرخاشگری ، صحبت کردن با طعنه ، تحقیر کردن بپرهیزند .

بنا بر توصیه های کارشناسان بخش کودکان در آتیه پرستاران سلامت ، والدین سعی کنند وقتی که کودک شان در حال صحبت کردن است با دقت به حرفهای او گوش کنند و هیچوقت حرف های او را قطع نکنند. همچنین از کلمات مودبانه سعی کنند استفاده کنند این رفتار تاثیر زیادی بر نیازهای عاطفی و اجتماعی کودک دارد.

نیاز به پذیرفته شدن کودکان - مهم ترین نیازهای عاطفی کودک

نیاز به پذیرفته شدن
کودکان نیز مانند بزرگسالان نیاز به پذیرفته شدن دارند . والدین و پرستاران کودک سعی کنند به عقاید و خواسته های کودک احترام بگذارند و بپذیرند . این به این معنا نیست که هرچی کودک گفت قبول کنند . بلکه با این کار شما ، کودک حس پذیرفته شدن را در خود احساس می کند .

همچنین والدین و مراقبین کودک باید به اظهار نظرهای کودک خود توجه کنند . توجه نکردن به اظهار نظرها باعث سرخورده شدن کودک و همچنین باعث ایجاد عقده های مختلف در وجود کودک می شود. کارشناسان موسسه پرستاری آتیه پرستاران سلامت توصیه می کنند که هیچوقت کودکان را دستکم نگیرید و به اظهار نظرهایشان حتما توجه کنند. اگر شما به کودک خود توجه کنید جامعه هم به کودک شما توجه می کند.

نیاز به بازیهای گروهی
شرکت کردن کودکان در بازیهای گروهی باعث می شود کودک شما از تجربیات دیگران بر دانش خود بیافزایند . شرکت کردن کودکان در بازیهای گروهی باعث می شود کودک شما از حالت حجالت و کم رویی بیرون بیاید و تاثیر زیادی بر نیازهای عاطفی و روانی کودک دارد.

همچنین سعی کنید برای بازی کردن با کودکان خود وقت بگذارید اگر وقت کافی برای این کار را ندارید حتما از دیگران بخواهید مثل خواهر، مادر، برادر که بهترین پیشنهاد درخواست پرستار کودک از موسسات پرستاری می باشد که بتواند با علم خود به کودک شما رسیدگی و بازی کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

1 × 3 =

مشاوره ارائه دهنده خدمات پرستاری - مهم ترین نیازهای عاطفی کودک
فهرست