تماس
021-66582923
ناراحتی قلبی

علائم هشدار دهنده ی ناراحتی قلبی در سالمندان

ناراحتی قلبی را حتما باید جدی گرفت و نباید به سادگی از این مشکل گذشت . همانطور که می دانید این مشکل به مجموعه‌ ای از انواع اختلالاتی که برای بافت قلب رخ می‌ دهد گفته می‌ شود که برخی از این اختلالات مانند اختلالات عروقی قلب به نام کرونر ، اختلال در ریتم ضربان قلب و اختلال ارثی مربوط به بافت قلب .

عواملی که خطر ابتلا به ناراحتی‌ های قلبی را بالا می‌ برند ، شامل:

  • سن: با بالا رفتن سن و رسیدن به مرز شصت‌ سالگی اندام ها ضعیف می شوند مانند بافت قلب
  • بالا بودن یا بالا رفتن وزن : در افراد باعث ایجاد ناراحتی‌ های قلبی می‌ شود .
  • داشتن بیماری مرض قند : باعث به‌ وجود آمدن مشکل برای بافت قلب می‌ شود .
  • بالا بودن چربی خون : در افراد سبب ایجاد ناراحتی برای بافت قلب می‌ شود .
  • تغییر در فشار خون : سبب به وجود آمدن بیماری برای قلب می‌ شود .

علائم هشدار دنده ی ناراحتی قلبی در افراد چیست؟

علائم هشدار دهنده که حتما باید در صورت مشاهده این نشانه‌ ها، آن‌ ها را جدی گرفت و به پزشک متخصص مراجعه کرد ، این نشانه‌ ها عبارت‌ اند از :

1- مشکل قفسه‌ی سینه:

این مشکل از متداول‌ ترین و بارز ترین علائم هشدار دهنده می‌ باشد که در برخی موارد اگر به‌ صورت حاد بروز کند ممکن است که به فرد حمله قلبی دست دهد و فرد را دچار مشکلات قلبی حاد کند و درد در ناحیه قفس سینه ایجاد می‌ شود.

این حس درد اغلب برای دقایقی به طول می‌ انجامد و همچنین باید توجه داشت که این درد در زمان خاصی به وجود نمی‌ آید و ممکن است در همه حال فرد آن را حس کند حتی در زمان خواب یا در زمان انجام کار های مختلف اما اگر این درد و فشار روی قفسه‌ ی سینه بیشتر از یک ربع به طول انجامید حتماً باید بلافاصله و بدون فوت وقت به مراکز درمانی مراجعه شود .

2- بالا آوردن و احساس درد و احساس سوزش در ناحیه ی شکمی:

پیچیدن درد و احساس سوزش در معده و اطراف شکم از ابتدایی‌ ترین نشانه‌ها می‌ باشد ، این نشانه‌ ها در خانم‌ ها بسیار بیشتر از مرد ها بروز می‌ کند .

۳. ایجاد درد در اطراف قلب و کشیده شدن آن به طرف بازوی چپ:

این نشانه به این صورت به وجود می‌ آید که ابتدا در اطراف بافت قلب دردی حس می‌ شود و سپس این درد به دیگر بافت های کناری قلب سرایت کرده و به سمت بازوی چپ کشیده می‌ شود .


۴. به وجود آمدن حس گنگی در سر:

در اکثر مواقع در گاهی اوقات گنگ بودن سر و گیج خوردن سر به‌ علت نارسایی های قلبی و به وجود آمدن ناراحتی برای بافت قلب می‌ باشد پس باید این نشانه را جدی گرفت و برای پی بردن به‌ علت آن اقدام کرد .

۵. احساس کردن درد در ناحیه ی گلو:

این نشانه بیشتر مربوط به انواع اختلالات دیگر به‌ خصوص عفونت‌ ها می‌ باشد ، اما در گاهی اوقات ممکن است به‌ علت ایجاد شدن ناراحتی برای قلب باشد که در این‌ صورت باید آن را جدی گرفت ، چون می‌ تواند باعث ایجاد سکته قلبی در سالمندان شود .

علائم هشدار دهنده ی ناراحتی قلبی در سالمندان

۶. زودتر از حد معمول بی‌ انرژی شدن ؛

فرد در گاهی اوقات مانند انجام کار های سبک مثل قدم زدن و راه رفتن بر روی سطح ناصاف بی‌ حال می‌ شود و احساس ضعف می‌کند و از توان اندام‌ های او کاسته می‌ شود و فرد نمی‌ تواند ادامه راه را طی کند و برای طی کردن ادامه راه نیاز به کمی استراحت و توقف دارد این نشانه‌ یکی از نشانه‌ های معمول ناراحتی قلبی می‌ باشد که بیشتر در خانم‌ ها رخ می‌ دهد .

۷. خروپف کردن :

خروپف کردن در خواب علت های متعدد و گوناگونی دارد، اما گاهی اوقات این خروپف کردن در خواب می‌ تواند یکی از نشانه‌ های بروز ناراحتی برای بافت قلب باشد که باید در صورت حاد بودن خروپف و شدید بودن، آن را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کرد، چون خروپف به‌ علت تنگی نفس ( راه های درمان تنگی تنفس ) رخ می‌ دهد و ممکن است با نرسیدن اکسیژن به بدن بافت قلب دچار اختلال در عملکرد شود .

۸. عرق کردن بیش‌ ازحد معمول و غیر طبیعی ؛

عرق کردن به صورتی که سرد باشد و بدون دلیل به وجود آید، می‌ تواند از دلیل‌ های وجود مشکل برای بافت قلب باشد. در صورت مشاهده شدن عرق سرد فرد باید از کارهایی که نیاز به تمرکز بالا دارد و خطرناک می‌ باشد مثل کار کردن با چاقو بپرهیزد .

۹. سرفه کردن‌ های پی‌ در پی:

سرفه هم دلیل‌ های بسیار گوناگونی دارد که رایج‌ ترین آن می‌ تواند ابتلا به بیماری‌ های فصلی و انواع حساسیت‌ ها باشد. اما در گاهی اوقات دلیل سرفه کردن‌ های پی‌ در پی و مکرر این بیماری و حساسیت‌ ها نیست و ممکن است از نشانه‌ های هشدار دهنده ی ناراحتی قلبی باشد، پس باید به این نکته توجه داشت که اگر سرفه‌ها بیشتر از حد معمول و حاد بود باید آن را جدی گرفته و درصدد پیدا کردن علت و رفع آن برآمد .

۱۰. بوجود آمدن ورم در ناحیه ی پا:

یکی از علت های بروز ورم در پاها این است که خون به درستی در بدن جریان پیدا نمی کند و باعث ناراحتی برای قلب می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهار × 2 =

فهرست