تماس
021-66582923

درمان خانگی نفخ و نبض شکم در سالمندان و افراد جوان

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستار کودک
1 دیدگاه
درمان خانگی نفخ و نبض شکم - درمان خانگی نفخ و نبض شکم در سالمندان و افراد جوان

زمانی که یک شخص دچار عصبانیت و یا استرس می شود یک نوع هورمون کورتیزول در خون آزاد می گردد و این مسئله می‌ تواند باعث نبضی شدن معده و شکم گردد. به طور کلی استرس باعث می‌ شود یک فرد غذای بیشتری بخورد، دخانیات بیشتریی مصرف کند و همه این عوامل باعث نبض شکم و دلشوره خواهد شد.
در این مقاله که توسط کارشناسان بخش سلامت آتیه پرستاران سلامت تهیه و تنظیم شده است قصد داریم در ارتباط با درمان خانگی نفخ و نبض شکم که بر اثر استرس حاصل می‌ شود توضیحاتی را ارائه دهیم :

رفلاکس معده و ارتباط آن با استرس :

استرس و عصبانیت می تواند پروستاگلاندین در بدن را کم کند و ماده اسیدی بودن مواد غذایی را کاهش می دهد پس کم شدن آن می‌ تواند عامل نبضی شدن شکم شود که ناشی از استرس می باشد.

راه های درمان خانگی نبض شکم عبارتند از :

انجام فعالیت‌ های ورزشی :

یکی از موارد مراقبت و پرستاری در خانه از خودمان در برابر نبض شکم، ورزش کردن می باشد . تحرک داشتن با انجام یک سری از ورزش در طول روز می‌ تواند باعث آرامش عضلات و ماهیچه های شما گردد و هورمون های خوب را در بدن به وجود می آورد و می توان با ورزش کردن وزن خود را پایین آورد . همچنین همین مساله فشار و استرس را از سر شکم برمی دارد.

اجتناب از مواد غذایی محرک زا :

شما برای برطرف کردن نبض شکم خود از غذا هایی که باعث تحریک بیشتر استرس می گردد مانند مواد غذایی کافئین دار ، شکلات‌ها، غذاهای سرشار از ادویه جات و فست فودها اجتناب نمایید تا بتوانید استرس خود را که با نبض شکم، خود را نمایان می‌ کند مقابله نمایید.

داشتن یک خواب خوب و باکیفیت :

زمانی که استرس بر شما غلبه کند چرخه طبیعی شما را برهم می‌ زند و مانع از داشتن یک خواب خوب خواهد بود. کم خوابی می تواند عوارضی را روی سیستم گوارشی فرد ایجاد کند از جمله عوارض آن نبضی شدن شکم و تپش سر معده می‌ باشد. برای پیشگیری از استرس خود سعی کنید یک خواب خوب و با کیفیت را برای خود ایجاد کنید .

( در ادامه توصیه می شود مقاله دلایل و راه های درمان گاز شکم را مطالعه نمایید )

انجام مدیتیشن :

یکی دیگر از درمان‌های خانگی نبض شکم این است که استرس‌ های خود را با انجام حرکات یوگا، تای‌چی و موسیقی کاهش دهید و با آن مقابله نمایید تا بتوانید استرس‌ را از خود دور نگه دارید .

رد کردن یک سری از موضوعات :

برای انجام کارها و برنامه های خود اولویت بندی کنید و آن ها را که مهم هستند را انجام بدهید و مواردی که پیش پا افتاده هستند و ممکن است باعث افزایش استرس شما شود را رد کنید تا بتوانید نبض شکم خود را که ناشی از استرس و عصبانیت این موارد می باشد را درمان کنید .

شاد بودن و خندیدن :

یکی از درمان های بسیار موثر خانگی نبض شکم، شاد بودن و خندیدن می باشد. همان طور که می دانید خنده می‌تواند در کاهش استرس بسیار موثر و کارساز واقع شود به گونه‌ای که ضرب المثل معروف خنده بر هر درد بی درمان دواست را می‌ توانیم در این موضوع جای بدهیم و تاثیر شگفت آن را روی استرس و نبضی شدن شکم مشاهده نمایید .

نگهداری از یک حیوان خانگی :

داشتن یک حیوان خانگی نگهداری و مراقبت از آن به شما یک آرامش القا می کند و باعث کنترل استرس و درمان نبض شکم شما می شود .

مصرف دارو های معده :

اگر استرس روی معده شما تاثیر می‌ گذارد و باعث تهوع و نبضی شدن آن می گردد از یک سری از دارو ها که بدونه نسخه تهیه می‌ شود مصرف نمایید البته دارو هایی که استرس معده را کاهش بدهند نه دارو هایی که تسکین دهنده باشند مانند قرص‌ های ایبوپروفن که ممکن است باعث تشدید استرس گردند .

( در ادامه توصیه می شود مقاله دلایل و درمان خانگی نفخ معده را مطالعه نمایید )

درمان خانگی نفخ شکم با داروهای گیاهی به شرح زیر می باشد :

مصرف بابونه :

دمنوش بابونه می‌ تواند استرسی را کاهش دهد و شما را از حالت عصبی خارج نماید. روزی یک فنجان از آن را بنوشید .

استفاده از زنجبیل در درمان نبض شکم :

دارو درمانی زنجبیل که از سال‌ های پیش مورد استقبال قرار گرفته است برای تسکین استرس و عصبانیت معده بسیار موثر شناخته شده است.

شیرین‌ بیان :

طی تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیدند که شیرین بیان مری را از نظر پوشش بالا می برد و باعث محافظت معده بر اثر اسید بیش از حد آن خواهد شد و این مسئله می‌تواند استرس معده را کاهش بدهد.

مصرف گیاه ریشه گل ختمی :

یکی دیگر از درمان های خانگی نبض شکم که بر اثر استرس در بدن شما حاصل می‌ شود مصرف ریشه گل ختمی می باشد این گیاه باعث می‌ شود به معده شما آرامش بدهد و عضلات آن را ریلکس نماید. سعی کنید آن را در طول روز چند مرتبه بنوشید و شاهد برطرف شدن نبض شکم و استرس معده خود باشید .

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

ده − 1 =

مشاوره ارائه دهنده خدمات پرستاری - درمان خانگی نفخ و نبض شکم در سالمندان و افراد جوان
فهرست