تماس
021-66582923

درمان خانگی نفس تنگی یا تنگی نفس

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
درمان خانگی نفس تنگی

نفس تنگی یکی از مشکلاتی می باشد که معمولات افراد زیادی مخصوصا سالمندان به آن دچار هستند . زمانی که اشخاص دچار تنگی نفس می شوند در واقع جریان هوا و اکسیژن نمی تواند به سهولت درون ریه آن ها وارد شود. اگر این اختلال، بیماری‌ های خاصی را در وجود شخص به همراه نداشته باشد با انجام یک سری از راه کارهای درمان خانگی نفس تنگی می توانید این مشکل را برطرف نمایید . در ادامه ما با کمک کارشناسان آتیه پرستاران سلامت راه های مفید را برای رفع این مشکل برای شما شرح می دهیم با ما همراه باشید .

تمرین های ساده برای رفع نفس تنگی :

درمان خانگی نفس تنگی می تواند توسط تمرین های ساده انجام شود که در قسمت ذیل به آن ها اشاره خواهیم کرد .

نفس کشیدن با لب و دهانی که به حالت غنچه یا لوله در آورده شده باشد :

نفس کشیدن با این روش باعث می‌ شود شما جریان هوا را در درون ریه های خود نگهدارید و از طریق بینی خود عمل تنفس را انجام بدهید این روش و تمرین ساده برای زمانی که شما هنگام بالا رفتن از پله و یا انجام کارهای سنگین دچار مشکل در نفس کشیدن می شوید بسیار مفید و موثر واقع می‌ شود که این حرکت را می توانید به این گونه‌ انجام دهید. ابتدا سر و گردن خود را در حالت ریلکس نگه دارید و به مدت ۲ ثانیه از طریق بینی خود تنفس کنید درحالی که دهان بسته باشد سپس لب ها را به حالت غنچه در بیاورید و به اندازه ۴ ثانیه بازم را انجام بدهید .

روی یک چهارپایه رو به جلو بنشینید :

یکی از تمرینات خانگی برای رفع مشکل تنفس این است که باید روی 4 پایه قرار بگیرید که خود را به سمت جلو هدایت کنید قسمت آرنج خود را روی زانو هایتان قرار بدهید این روش می‌تواند از تنگ شدن نفس شما جلوگیری نماید .

روی یک صندلی بنشینید روبروی خود میز قرار دهید :

اگر دچار تنگی‌ نفس شده اید می توانید روی صندلی بنشینید سینه خود را به سمت جلو خم کنید و سر خود را روی بازو های تان که روی میز گذاشته اید قرار بدهید این حرکت در تسریع بازیابی نفس کمک شایانی می‌ کند .

( در ادامه توصیه می شود مقاله غذاهایی که باعث تنگی نفس می شود را مطالعه نمایید )

به حالت ایستاده کنار دیوار باشید :

یکی دیگر از درمان های خانگی تنگی نفس استفاده از این تمرین می باشد که شما به حالت ایستاده کنار دیوار قرار بگیرید و کمی باسن خود را به دیوار بچسبانید به حالت جلو خم شوید و سپس کمی فاصله دو پا را از یکدیگر بیشتر نمایید و دست خود را روی ران قرار بدهید سپس خودتان را به سمت جلو هدایت کنید .

بایستید و دست هایتان را روی چیزی حائل کنید :

شما برای جلوگیری از تنگی نفس می توانید از این تمرین ساده بهره ببرید و دست خود را روی چیزی شبیه میز حائل کنید که بازو های شما به عنوان پشتیبان شما قرار بگیرد سپس سر را روی بازو قرار بدهید تا اختلال تنفسی است شما را برطرف کند

موقعیت مناسبی برای خوابیدن خود در نظر بگیرید :

بسیاری از افراد که دچار تنگی نفس می شوند این حالت باعث می شود که آن ها را از خواب بیدار کند به همین دلیل باید یک موقعیت و جایگاه مناسب برای خوابیدن خود در نظر بگیرید تا بتوانید از تنگی نفس خود جلوگیری کنید شما می توانید به صورت طاق باز بخوابید و سر خود را از بدنتان بالاتر قرار بدهید و یک بالش زیر زانو های قرار بدهیداین روش می‌ تواند راه های تنفسی شما را باز تر نگه دارد .

موارد دیگر که باعث رفع نفس تنگی می شود:

افرادی که به تنگی نفس دچار هستند می توانند با انجام یک سری خدمات مراقبت پرستاری در منزل از خودشان این مشکل را به مرور زمان برطرف کنند که شامل :

در روبروی جریان هوای سرد قرار بگیرید :

یک فن کوچک با یک پنکه که بتواند هوای سرد را درون ریه های شما هدایت کند می‌تواند برای نفس تنگی شما بسیار مفید واقع شود.

مصرف نوشیدنی های کافئین دار :

نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه یکی از درمان های خانگی نفس تنگی می باشد که می تواند راه های نفس کشبدن شما را انبساط دهد .

ایجاد تغییر و تحول در سبک زندگی :

اگر شما فردی سیگاری هستید و دخانیات عامل بروز تنگی نفس شما گردیده است باید تغییر اساسی در زندگی خود ایجاد نمایید و از دخانیات دور بمانید.

کاهش وزن خود :

اگر دچار اضافه وزن هستید سعی کنید با تغییر سایز خود به کاهش وزن خودتان اقدام نمایید این راه کار نیز می تواند در درمان خانگی تنگی نفس بسیار کار ساز واقع شود .

در ارتفاع قرار نگیرید :

اگر شما جزء افرادی هستید که با قرار گرفتن در ارتفاع نفس شما می‌ گیرد باید از بلندی دور بمانید تا بتوانید تنگی نفس خود را درمان کنید .

تبعیت از درمان‌ها :

اگر به بیماری خاصی مانند آسم مبتلا شده اید باید از راه های درمانی که پزشک شما برایتان تجویز کرده است تبعیت کنید تا بتوانید آزار و اذیتی که هنگام نفس کشیدن بر شما عارض می شود را برطرف نمایید .

مواد غذایی موثر در درمان خانگی تنگی نفس شامل :

سیب ، گردو ، کلم بروکلی ، زنجبیل ، سیر ، آب و زردچوبه می باشد با مصرف روزانه این مواد غذایی می توانید ازشر نفس تنگی خود رهایی پیدا کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

4 × 4 =

فهرست