تماس
021-66582923
نوشتن خاطرات

نوشتن خاطرات روزانه چه کمکی به ما می کند

نوشتن خاطرات تاثیر بسیار زیادی به گفته ی روانشناسان بر سلامتی افراد دارد مخصوصا افراد سالمند .اگر به چندین سال قبل برگردیم، درست زمانی که خیلی وارد دنیای دیجیتال ‌و مجاز نشده بودیم و ساعت های زیادی از روزمرگی مان را با گوشی و تبلت و کامپیوتر نمی گذراندیم و وقت و زمان بیشتری برای پرداختن به امور دیگری مثل کتاب خواندن یا حتی خاطره نوشتن داشتیم، آنگاه میتوانیم به لذت اینگونه کار ها و حس و انرژی مثبتی که از آنها می گرفتیم ،پی ببریم.

چگونه شروع به نوشتن خاطرات کنیم :

زمانی که شما وقت آزادی دارید و دوست دارید که در آن وقت، کار مفیدی انجام دهید، یکی از کارهای خوب و حس های خوب این است که قلمی به دست بگیرید و همراه با دفتری به اتاق بروید و هر آنچه که به ذهنتان می رسد در آن بنویسید. اصلاً مهم نیست که شما حتی از کلمات آن چنانی استفاده کنید و یا نوشته شما متن سنگینی داشته باشد و یا حتی غلط املایی داشته باشد.

هیچ کدام از اینها مهم نیست، مهم این است که شما تمام روزمرگی تان را با همه فراز و نشیب هایش اعم از احساسات و عواطف مثبت و خوب و همچنین مشکلات و رنج ها و درد هایتان را در آن به قلم در آورید. همچنین هیچ زمان و معیار خاصی برای نوشتن خاطره در طول شبانه روز وجود ندارد. اصلا مهم نیست که شما صبح تمایل به نوشتن خاطره داشته باشید یا عصر یا حتی شب. مهم این است که این حس خوب چه زمانی به سراغ شما می آید و همان لحظه از آن استفاده کنید.

نکات مثبت خاطره نوشتن :

یکی از نکته های مثبت خاطره نوشتن این است که شما به علت اینکه سعی می کنید خیلی قشنگ و خوب بنویسید، پس به سراغ بانکی از کلمات می روید و آنها را مدام در ذهن مرور می کنید و همین امر باعث می شود که دایره لغات در ذهن شما افزایش پیدا کنید و مدام مرور شود. همین امر در قدرت بیان و صحبت کردن و نوشتن شما تأثیر بسیاری دارد.

همچنین نکته مثبت دیگر در مورد خاطره نوشتن کم کردن بار استرس و اضطراب از روی شماست. شما با نوشتن خاطرات در طول روز باری از احساسات و عواطف اعم از مثبت و منفی و حتی استرس زا و اضطراب آور را با نوشتن آنها روی کاغذ بر زمین می گذارید و از این رو از اضطراب خود می‌کاهید.

متاسفانه امروزه با استفاده زیاد از لوازم دیجیتال مثل تبلت و گوشی و غیره علاوه بر اینکه از این لذت های قشنگ دور مانده ایم با استفاده زیاد از این ابزار ها، سبب آسیب رساندن به بدن خودمان می شویم. تجربه ثابت کرده است که نور آبی گوشی ها سبب کاهش آرامش شما و تأثیر منفی بر روی خواب شما می شود. پس چه بسا بهتر است که با استفاده مناسب و به اندازه از این ابزار های امروزی کمی هم برای کارهای دیگری مثل خاطره نوشتن که از لذت های توصیف نشدنی همیشگی مان بوده و هست هم وقت بگذاریم و از این رو لازم است که با مزایای آن آشنا شویم.

در ادامه توصیه می شود مقاله چگونه سالمندان را در خانه سرگرم کنیم را مطالعه کنیم.

نوشتن خاطرات روزانه

مزایای نوشتن خاطرات که می تواند به سلامتی ما کمک کند:

1- نوشتن خاطره باعث بالا رفتن قدرت ابتکار و نوع آوری میشود

نوشتن هنری است که به نوعی کاری مبتکرانه محسوب می شود. شما با نوشتن مغز را وادار به فعالیت می کنید و در پی آن عقل و احساس باهم درگیر کلمات می شوند‌. به علاوه استفاده زیاد شما از کلمات در طول نوشتن های مکرر باعث افزایش قدرت بیان و خلاقیت شما و سرزنده بودن شما می شود‌.

2- سبب ثبت ایده ها و نظرها در افراد می شود

شاید بارها برایتان پیش آمده باشد که گاهی یک ایده یا نظر مثل برق و باد از ذهنتان می‌گذرد‌. مثلاً درباره فلان مسئله ،که در آن موقع وقت پرداختن به آن و پرورش آن را ندارید اگر در این زمان با خود بگویید حواسم هست و در ذهنم می‌ماند که باید چه بکنم ،کاملا اشتباه است چون مشغله فکری و ذهنی باعث می شود که شما آن را فراموش کنید ،پس بهتر است که آن را درون دفتر یادداشت کنید تا در زمان مناسب به آن پر و بال دهید.

3- سبب ابراز احساسات و عواطف درونی می شود

یکی دیگر از مزایای روی آوردن به خاطره نوشتن این است که شما تمام حس های درونی خود را بر روی کاغذ می نویسید.می توانید به این حس ها شاخ و برگ بدهید ،انها را قوی و یا ضعیف کنید و جلو ببرید و در نهایت در پایان داستان همان پایانی را که دوست دارید اتفاق بیفتد ،همان را بنویسید.

4- خاطره نوشتن استرس را کم میکند

نوشتن خاطرات روزانه در طول روز نه تنها به کاهش تنش و اضطراب افراد کمک میکند. بلکه ثابت شده است که افرادی که خاطرات خود را مینویسند توانایی بیشتری برای تحمل شرایط استرس زا و کارهای استرس آور رادارند و آنها را به نحو خوب انجام می دهند.

5- به سلامتی فرد کمک میکند:

نوشتن خاطرات نه تنها از نظر جسمی به فرد کمک شایانی می کند بلکه طبق تحقیقاتی که انجام شده از نظر روحی هم باعث سلامتی افراد می شود مخصوصا تاثیر بسزایی در سلامتی سالمندان دارد که توصیه می شود حتما سالمندان از این روش در منزل استفاده کنند.

6- نوشتن سبب بهبود روابط افراد می شود

گاه در روابط با افراد بسیاری از جملات را نمی‌توانیم بر زبان بیاوریم یا احساساتمان اجازه نمی دهد که آنگونه که دلمان میخواهد حرف بزنیم ،از این رو نوشتن یک مهارت عالی برای برقراری ارتباط است.بدین بصورت که تمام جملاتی که برای طرف مقابلمان می نویسیم ناب و از ذهنمان است.

نکاتی در مورد نوشتن خاطرات :

بهتر است قبل از نوشتن چند لحظه آرامش بگیریم‌ ، چشمانمان را ببندیم و کمی در مورد مسائلی که میخواهیم بنویسیم فکر کنیم،بهتر است سعی کنید که خاطراتتان را با در دست داشتن قلم یا خودکار بنویسید نه اینکه تایپ کنید، خاطرات شما کاملاً خصوصی و شخصی است و هر آنچه که به مغزتان خطور میکند در آن لحظه بنویسید. احتیاج به هیچ بازنویسی و پاکنویسی ندارید.

بهتر است سعی کنید برای نوشتن دفترچه ای را که خیلی دوست دارید، انتخاب کنید و گاهی علاوه بر نوشتن از طراحی و نقاشی هم همراه با آن استفاده کنید،زمان و تاریخ نوشتن خاطره هایتان را در بالای هر خاطره بنویسید، مکانی آرام و دنج را برای نوشتن انتخاب کنید تا هنگام نوشتن آرامش داشته باشید…:)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

5 × پنج =

فهرست