تماس
021-66582923

نکات مهم در مراقبت از سالمندان

پرستار سالمند, پرستاری در منزل
2 دیدگاه
پرستار سالمند و نکات مهم در مراقبت از سالمندان آتیه

نکات مهم در مراقبت از سالمندان چیست ؟ مراقبت و نگهداری از سالمند همیشه برای یک پرستار سالمند  از حساسیت های ویژه ای برخوردار بوده است . در مزحله اول باید سعی شود  که با سالمند  صمیمانه و با محبت رفتار شود  . این کار باعث بوجود آمدن حس دوستی بین پرستار سالمند و سالمند می شود  و در ادامه ی راه  تاثیر مثبتی بر عملکرد پرستار ایجاد می کند.

به طور کلی وظایف پرستار سالمند می تواند شامل،  کمک به سالمند در انجام فعالیت های روزانه مانند غذا درست کردن، کمک کردن به سالمند در استحمام ، پر کردن اوقات فراغت ، انجام فعالیت های ورزشی ، کمک کردن به سالمند در مصرف داروهایش و غیره دانست . در زیر سعی می کنیم اشاره ای به این نکات کلیدی داشته باشیم.

پرستار سالمند و رعایت نکات اساسی در مراقبت :

یک پرستار سالمند سعی کند در هر شرایطی مهربان باشد

یکی دیگر از نکات مهم در مراقبت از سالمندان (Elderly care ) این است که مراقب همیشه باید طوری با سالمند خود  رفتار کند که انگار یکی از اعضای خانواده خود می باشد. با بالا رفتن سن سالمند توان جسمی و روحی سالمند پایین می آید و این موضوع باعث ناراحتی سالمند می شود و ممکن است در مواقعی هم پرخاشگر شود. پس پرستار سالمند باید با صبر و حوصله و مهربانی به حرفهای او گوش داده و درخواست های او را با محبت انجام دهید .

پرستار سالمند باید کاری کند که سالمند احساس استقلال کند

شما می توانید با تشویق سالمند در انجام کارهای شخصی خودش،  باعث ایجاد حس استقلال طلبی و خوشحالی سالمند شوید. حتی در مواقعی  می توانید اجازه دهید که بعضی از کارها را خود سالمند انجام دهد که این کار در بهبود روحیه سالمند تاثیر بسزایی دارد.

داشتن راه های گوناگون برای ارتباط برقرار کردن پرستار سالمند با سالمند

یکی از مهمترین وظایف مراقبین سالمند  ارتباط برقرار کردن درست با سالمند است . بسیاری از سالمندان دچار شنوایی ضعیف و یا بینایی ضعیف می باشند.  پس طبق توصیه های کارشناسان موسسه پرستاری آتیه پرستاران سلامت شما باید روشهای مختلفِ ارتباط برقرار کردن با سالمند را به خوبی بدانید تا سالمند حس خوبی نسبت به شما داشته باشد .

پرستار سالمند  در هنگام انجام وظیفه باید وقت خود را کاملا در اختیار سالمند قرار دهد

مراقبین سالمند سعی کنند با برنامه ریزی دقیق ، به تمام نیاز های یک سالمند جواب دهند.  اینطور نباشد که با انجام یکی از خواسته های سالمند دیگر خواسته های او نادیده گرفته شود.

داشتن اطلاعات کافی در مورد بیماریها

شما باید در هنگام مراقبت و نگهداری از سالمند اطلاعات کافی در مورد بیماریهای رایج این سن،  داشته باشید. به عنوان مثال مراقب سالمند احتمالا در هنگام کار با سالمند آلزایمری سوالاتی برای او پیش می آید . پس بهتر است همیشه پرستار،  اطلاعات کافی و بروز را در اختیار داشته باشد.

پرستار سالمند باید با اعضای نزدیک سالمند و حتی پزشک سالمند در ارتباط  باشد.

شما  می توانید در مورد وضعیت جسمانی و روحی سالمند از خانواده های او اطلاعاتی کسب کنید.  همچنین می توانید در مواقع ضروری و یا برای مشورت گرفتن، با پزشک سالمند ارتباط برقرار کنید. این کار باعث ایجاد آرامش در درون شما  می شود .

تشویق سالمندان برای زندگی سالم در مراقبت از آنها :

از دیگر نکات مهم در مراقبت از سالمندان تشویق آنها به سوی زندگی سالم می باشد. اطرافیان و مراقبین سالمند سعی کنند سالمندان را تشویق به سبک زندگی سالم کنند که در زیر به تعدادی از این راهکارهای تشویق کردن اشاره شده است.

1- تشویق کردن سالمند به معاینات پزشکی یا دوره ای:

سعی سالمندان خود را تشویق کنید که هرچند وقت یکبار چکاب کامل زیر نظر پزشک انجام بدهد. این کار یک عمل پیشگیرانه می باشد و یکی از نکات مهم مراقبت از سالمندان می باشد.

2- تشویق کردن سالمند به ورزش و تحرک

با افزایش سن انسان تنبل تر می شود و این تنبلی باعث می شود که سالمند از تحرک زیاد دوری کند . سعی کنید سالمند خود را با ورزش کردن و پیاده روی کردن از بی تحرکی دور کنید.

3- داشتن رژیم غذایی مناسب افراد مسن

مراقبین و اطرافیان سالمند سعی کنند غذایی را برای سالمند درست کنند که سلامتی او را به خطر نیاندازد . مثلا سعی کنید غذاهای رژیمی برای سالمند درست کنند یا سعی شود از روغن های گیاهی برای غذای سالمندان استفاده کنند . همچنین در خوردن گوشت قرمز نباید سالمندان زیاده روی کنند.

4- تشویق و کمک به تقویت کردن ذهن سالمندان:

از دیگر نکات مهم در مراقبت از سالمندان تشویق آنها به تقویت ذهنشان می باشد. برای دوری از آلزایمر باید ذهن را فعال کنیم . سعی کنید سالمند خود را به کتاب خواندن ، شطرنج بازی و مواردی از این قبیل، تشویق کنید . این بازیهای فکری باعث سرگرم شدن سالمند و از همه مهمترین باعث جلوگیری از آلزایمر می شود.

سخن آخر

کار پرستار در منزل  بسیار مهم می باشد .  اگر قصد دارید این کار را انجام دهید باید این را در نظر بگیرید که شما  مهمترین نقش را در زندگی یک سالمند ایفا خواهید کرد. همچنین شما می توانید با گذراندن دوره های مربوطه ، مطالعات زیاد و همچنین استفاده از نکات بالا یک مراقب حرفه ای و موفق در این زمینه باشید .

,

پست های مرتبط

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهارده − 7 =

فهرست