نگهداری از سالمند تمام وقت ، پرستاری از سالمند در منزل

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستار منزل
بدون دیدگاه

ارائه کلیه خدمات پرستاری و نگهداری از سالمند تمام وقت در تهران و شهرستان ها

نگهداری از سالمند تمام وقت در منزل

نگهداری از سالمند تمام وقت از جمله خدماتی می باشد که موسسات مخصوصا موسسه آتیه پرستاران سلامت به صورت حرفه ای به عزیزان سالمند ارائه می دهد . همانطور که می دانید در کشورهای گوناگون پدیده سالمندی روبه افزایش می باشد و در این میان کشورهای توسعه یافته توجه ویژه ای دارند به ضرورت برنامه جامعی برای سالمندان که از لحاظ امنیت و اقتصادی نیز برای سالمندان مفید و موثر باشد و نگهداری از سالمند در منزل را جزو اولویت های خود قرار داده اند . بالا بردن توانایی های جسمی ، گفتاری ، ذهنی و فکری در روند سلامت آنها و کمک کردن به بهتر زندگی کردن سالمندان از اهمیت بالایی برخوردار است .

توانایی ایجاد ارتباط با یک پرستار سالمند می تواند تغییرات شگرفی را در روند بهبود زندگی یک سالمند ایجاد نماید. شناخت یک سالمند توسط پرستار سالمند بسیار مهم است و باید یک پرستار منزل  نیاز های سالمند را شناسایی کرده تا روند روحی و جسمی سالمند را در سطح بالایی نگه دارد.

با وجود دغدغه های زیادی که خانواده ها با آن در ارتباط هستند مانند شاغل بودن ، نداشتن وقت کافی ، کمبود تجربه و نداشتن مهارت کافی در پرستاری از سالمند ، خانواده ها را مُجاب می کند که برای پرستاری از سالمند عزیزشان از یک پرستار تمام وقت سالمند در منزل کمک بگیرند. تا بتوانند مستقیماً روند نگهداری و مراقبت از سالمند را در منزل خود در دست بگیرند. همچنین به خانواده ها این احساس منتقل می شود که خیالشان از بابت سالمند عزیزشان آسوده خاطر باشد و به کارهای روزمره ی خود بتوانند رسیدگی کنند .

پرستار سالمند در منزل تمام وقت :

پرستاری تمام وقت سالمند در منزل این بستر را فراهم ساخته تا در تمام ساعات شبانه روزی پرستار در خدمت سالمندان عزیز باشد وآنها را با تمام وجود حمایت و پرستاری کنند تا روند زندگی سالمندان عزیز به حالت طبیعی خود بازگردد و بتوانند با نشاط و حالی خوب در کنار عزیزانشان زندگی کنند .

اگر شما پرستار تمام وقت در منزل برای سالمند عزیزتان استخدام کرده اید و بنا به دلایلی خودتان دور از سالمند زندگی می کنید سعی کنید دائما به سالمند عزیزتان سر بزنید . این کار شما باعث می شود که حالت خوبی در سالمند ایجاد شود و احساس نکند که یک انسان اضافه می باشد . سر زدن شما به سالمند به او روحیه و نشاط مضاعف میدهد که می تواند برای سالمند خوب باشد.

نیاز به نگهداری از سالمند تمام وقت در چه افرادی احساس می شود:

سالمندان از لحاظ شرایط پرستاری و نگهداری در منزل به دو گروه تقسیم می شوند که شامل :

 • سالمندان سالمی که توان مراقبت و نگهداری از خود را دارند و این گروه نیاز دارند که کسی کنارشان باشد که در اوقاتی که تنها هستند همدم آنها باشد. داشتن صمیمیت و عاطفه در فردی که از این گروه از سالمندان نگهداری می کنند بسیار مهم است. زیرا مهمترین نیازهای این سالمندان نیاز روحی و عاطفی می باشد و پرستار سالمند تمام وقت در منزل می تواند با مهر و محبتی که دارد این سالمندان را در شرایط ایده عالی قرار دهد و برای آنها حس خوشایندی را تداعی بخشد .
 • سالمندانی که توانایی ندارند از خود مراقبت کنند و به صورت تمام وقت باید یک پرستار از آنها مراقبت و نگهداری کند . این پرستاران علیرغم اینکه به آنها کمک می کنند تا کارهای خود را انجام دهند باید مواظب ایمنی این سالمندان نیز باشند . سالمند معلول جسمی حرکتی ، سالمند بیمار آلزایمری ، سالمندانیکه دارای بیماری پارکینسون می باشند و سالمندان زخم بستری را می توان جزو این گروه از سالمندان نام برد .

چرا باید از خدمات نگهداری از سالمند تمام وقت استفاده نمود :

با توجه به قیمت های نجومی که مرکز اعزام پرستار در منزل و یا بیمارستان ها برای پرستاری از سالمندان از خانواده ها می گیرند، خانواده ها تمایل دارند از سالمندان عزیزشان در منزل پرستاری و مراقبت شود زیرا از لحاظ اقتصادی برایشان به صرفه می باشد . از طرفی دیگر خانواده ها با احترامی که برای سالمندان عزیزشان در منزل قائل هستند باعث می شود روحیه سالمند شاداب گردد. بعضی از سالمندان نیاز به مراقبت های همیشگی دارند و باید یک پرستاراز سالمند نگهداری های تمام وقت انجام دهد تا به روند بهبود سالمند کمک کرده و بستری امن و پر آرامش را برای سالمند و خانواده سالمند ایجاد کند.

فواید استفاده از خدمات نگهداری از سالمند تمام وقت در منزل :

 • وقتی که یک پرستار سالمند در منزل از سالمند شما پرستاری می کند باعث می شود که امید به زندگی در سالمند بالا رود .
 • سالمندانی که تنها زندگی می کنند از لحاظ روحیه ضعیف می شوند و گاهی منجر به افسردگی در آنها می گردد. زمانی که یک پرستار سالمند تمام وقت در منزل از این سالمندان پرستاری می کند باعث می شود که احساس تنهایی در آنها از بین برود و حس مفید بودن در سالمند ایجاد شود که باعث می شود روحیه در سالمند بالا رود .
 • گاهی اوقات در داخل خانواده ها جدال و درگیری به وجود می آید که چه کسی از سالمند عزیزشان پرستاری کند و این امر باعث می شود که بنای خانواده دچار لرزش شود . اما وقتی که یک پرستار سالمند در منزل از سالمند عزیز شما پرستاری کند این درگیری ها از بین می رود و خانواده ها می توانند از نعمت وجود سالمند در کنار خود بهره ببرند و باعث رضایت در حال سالمند شوند .
 وظایف نگهداری از سالمند تمام وقت در منزل

وظایف یک پرستار در نگهداری از سالمند تمام وقت چیست ؟

برای مراقبت از سالمندان باید نکاتی مورد توجه قرار گیرد که در روند عملکرد سالمندان نقش بسزایی دارد . با توجه به اینکه سالمندان قشر خاصی از جامعه هستند یک پرستار سالمند در منزل نیز باید بتواند وظایفی را که در قبال سالمند در منزل بر عهده دارد به خوبی انجام دهد . داشتن مهارت های ذهنی ، بالینی ، علمی تنها چند نمونه از ویژگی های یک پرستار سالمند کاردان می باشد . در ادامه به شرح وظایف پرستار سالمند می پردازیم .

 • مراقبت و نگهداری از سالمند . سالمندانی که دچار بیماری هستند و سالمندانی که سالم می باشند
 • برنامه ریزی لازم برای دادن داروهای سالمند
 • کنترل عوامل حیاتی سالمند ملنند کنترل قند خون ، فشار خون ، کنترل وزن سالمند و ….
 • تهیه غذا و دادن غذا به سالمند
 • عوض کردن لباس های سالمند مخصوصا لباس های کثیف و همچنین شستن این لباس ها
 • بردن سالمند به حمام و انجام امور نظافتی مانند کوتاه کردن ریش ، کوتاه کردن ناخن حتی کوتاه کردن موهای زاید بدن
 • نگهداری از سالمند تمام وقت برای افرادی که زخم بستری هستند و یا از زخم های دیگر رنج می برند .
 • آشنایی کامل با اصول کمک های اولیه و اورژانسی
 • پرستار سالمند باید زمانی را به امور فراقت سالمند اختصاص دهد و با سالمند به انجام کارهای آموزشی و تفریحی بپردازد . یا اگر تمایل داشت با هماهنگی خانواده به بیرون رفته و همراه سالمند به قدم زدن و پیاده روی بپردازند .
 • انجام امور تزریقات سالمند

نگهداری از سالمند تمام وقت همراه با برنامه غذایی خوب :

اهمیت رسیدگی به تغذیه در دوران سالمندی ( Aging nutrition ) نقش بسیار مهمی در کیفیت زندگی سالمند دارد . نظارت و دقت بر تغذیه سالمندان از اهمیت بالایی برخوردار بوده است که این نظارت های استاندار می تواند باعث شود که سالمندان از قدرت جسمی مناسبی برخوردار باشند و در عملکرد ذهنی آنان نیز مفید می باشد .

وجود یک پرستار با تجربه و با دانش تاثیر بسیاری می تواند در ایجاد یک برنامه ی غذایی مفید و استاندارد برای سالمندان داشته باشد . همچنین باعث حس سلامت جسمی و ذهنی در سالمندان می شود . جایگزین کردن غذاهای مفید و مناسب برای سالمند مانند ماست ، شیر کم چرب ، استفاده از خوراکی های فیبردار در برنامه غذایی و حذف چربی های مصنوعی از زندگی سالمند ، باعث نشاط و پویایی در سالمند می شود و احساس خوبی را در سالمند ایجاد می کند .

, , , , , , , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

10 − ده =

فهرست