نگهداری از سالمند شبانه روزی در منزل

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستار منزل
بدون دیدگاه
نگهداری از سالمند شبانه روزی در منزل و مراقبت

نگهداری از سالمند شبانه روزی در منزل چگونه است؟ فردی که از سالمند نگهداری میکند باید قدرت وتوانایی این را داشته باشد که بتواند در کنار او کارهای روزمره را اعم از تمیزی منزل، پخت غذا و دادن به موقع دارو به او را به خوبی انجام دهد. نگهداری از سالمند با عبارت پرستاری از سالمند متفاوت است زیرا در نگهداری و مراقبت از سالمند فرد مورد نظر نمیتواند خدمات پرستاری وپزشکی را برای سالمند انجام دهد. نگهدار و مراقب سالمند باید علا وه بر انجام امورات روزانه سالمند بتواند همدم و دلسوز او باشد همچنین او باید شخصی با اطمینان ومهربان با سالمند شما باشد.

زیرا در دوران سالمندی این افراد بسیار احساس تنهایی میکنند و به مراقبت های روحی و روانی نیاز دارند فرزندان بنابر داشتن زندگی شخصی و پر مشغله بودن نمیتوانند تنهایی سالمند خود را پر کنند از این رو به فردی نیاز دارند که بتوانند با خیال راحت سالمند خود را به دستان او بسپارند .

پرستار نگهداری از سالمند چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

 • فردی که وظیفه نگهداری از سالمند شبانه روزی در منزل را برعهده دارد باید به مهمترین عامل سلامتی سالمند یعنی تغذیه او توجه زیادی داشته باشد. سالمندان بنابر افزایش سنی که دارند در این دوران دست خوش بیماری هایی میشوند که لازم است مواد غذایی که برای آنها تهیه میشود سالم بوده واز هر گونه غذاهای چرب برای آنها خودداری نماید.
 • یک نگهدار سالمند باید بتواند همیشه در هرکاری همراه فرد سالمند باشد وهرجایی که میخواهد برود در کنار او باشد.
 • پرستار  باید این موضوع را بداند که تفریح و گشت و گذار در روحیه افراد سالمند بسیار موثر است و در این سن صله رحم برای آنها نقش مهمی را ایفا میکند او باید هراز گاهی سالمند را به محیط بیرون ازخانه مانند پارک یا جنگل ببرد.
 • فردی که نگهداری از افراد مسن را به عهده دارد اگر ببیند شخص سالمند برای ادای نماز و تلاوت کتاب خدا توانایی لازم را ندارد باید به اوکمک کند.
 • انجام دادن نظافت سالمند اعم از حمام بردن، دستشویی بردن، گرفتن ناخن ها از وظایف مراقب سالمند میباشد و او باید برای سلامتی و دور ماندن سالمند از بیماری آنها را با دقت انجام دهد.
 • سالمندان دردوران پیری به مرور اعتماد به نفس خود را از دست میدهند به دلیل اینکه مثل سابق از پس کارهای خود برنمی آیند پرستار موظف است با محول کردن کارهای ساده به او مانند کمک خواستن برای پخت غذای سالم به او این حس ارزشمند را برگردانند.
مزایای نگهداری از سالمند شبانه روزی در منزل و مراقبت

مزیت نگهدار سالمند در منزل :

 • مراقبت از سالمند در محیط خانه باعث میشود فرد سالمند از نظر روحی آرامش بیشتری داشته باشند
 • افراد سالمند به دلیل عالقه ای که به خانه و وسایل خود دارند ترجیح میدهند در منزل خود باشند دور بودن از منزل از نظر روحی به آنها آسیب جدی وارد میکند آنها تمایل دارند تمامی کارها طبق نظر خودشان برنامه ریزی شود.
 • فضای خانه تداعی خاطرات گذشته را برای سالمند تجدید میکند.
 • محیط منزل به دلیل شخصی بودن آن واینکه یک جایگاه عمومی نمیباشد از نظر بهداشتی برای سالمند مطمئن تر میباشد.
 • ملاقات اقوام برای سالمند در منزل خود برای افزایش روحیه او مناسب تر است.
 • برای سالمندان آلزایمری بودن در منزل خود وتلاش برای پیدا کردن وسایل مورد نیازش برای مقابله با بیمار کمک شایانی به او میکند.
 • فرد سالمند وقتی در منزل خود نگه داری میشود حس مستقل بودن را دارد ترس از دست دادن استقلال برای سالمندان اثرات بدی در روحیه آنها میگذارد این مسئله به قدری برای آنها مهم است که گاهی این ترس باعث مرگ آنها میشود.
 • از دیگر مزایای نگهداری از سالمند شبانه روزی در منزل این است که هزینه های کمتری را متحمل میشوند.
 • نگهداری از سالمند در منزل باعث میشود آنها مانند دیگر افراد در جامعه نقش داشته باشند و بتوانند تعامل اجتماعی را حفظ کنند.
 • پرستاری از سالمند در منزل این مزیت را دارد که از توجه ومراقبت بیشتری برخوردار شوند مراقبت در خانه سالمندان به مراتب کمتر است.
 • یکی دیگر از این مزیت ها برای سالمند این است که موجب میشود فرد سالمند احساس سربار بودن نمیکند.

برای استخدام مراقب برای سالمند به چه مواردی باید توجه کرد :

در زمانی که میخواهید مراقب سالمند را جذب کنید باید سابقه کاری او در این زمینه را بسنجید اخلاق و رفتار های او واینکه چه کار هایی برای سالمند شما انجام بدهد را با او طی کنید واز او بپرسید به چه دلیلی میخواهد از سالمند شما مراقبت کند.

خصوصیات اخلاقی فردی که وظیفه ی نگهداری از سالمندان در منزل را بر عهده دارد :

فردی که وظیفه ی نگهداری از سالمند شبانه روزی در منزل را دارد باید این ویژگی های انحصاری خاص را داشته باشد تا بتواند از پس مراقبت از سالمند بر بیاید ودر کارخودش موفقیت لازم را داشته باشد.

با توجه به اینکه اکثر افراد سالمند از نظر روحی دچار مشکل هستند نگهدار سالمند باید حس روحیه بخش بالایی داشته باشد وبتواند با اخلاق خود فرد سالمند را به خودش علاقمند کند پس لازم است نگهدار سالمند از نظر روحی خودش کامال سالم باشد. نگهدار سالمند باید این ویژگی انحصاری را داشته باشد که بتواند به حریم شخصی سالمند احترام بگذارد. در موقع بردن به حمام یا دستشویی نباید طوری رفتار کند که سالمند خجالت زده شود از دیگرخصوصیات یک نگهدار سالمند میتوان به بردباری، انعطاف پذیری او اشاره کرد با توجه به اینکه شرایط سالمند طوری است که درهر لحظه اخلاقش ومزاجش قابل تغییر است نگه دار سالمند باید روحیه انعطاف پذیری داشته باشد تا بتواند با این مشکلات کنار بیاید.

ارائه کلیه خدمات نگهداری به سالمندان در منزل با پرستار خانم و آقا

مرکز پرستاری آتیه پرستاران سلامت

, , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهارده − 10 =

فهرست