تماس
021-66582923

امروزه با پیشرفت علم و فناوری در جامعه بشری ضرورت نگهداری از کودک و سالمند در منزل امری بسیار مهم تلقی میشود اما وجود پیشرفت علم باعث شده که خانواده ها بیشتر نسبت به گذشته درگیر مسائل روزمره زندگی خود باشند و اعضای خانواده زمان کمتری را می توانند در کنار هم باشند. این کمبود وقت و مشغله های کاری باعث شده که روز به روز شاهد افزایش درخواست ها از دفاتر پرستاری برای استخدام پرستار در منزل برایی نگهداری از کودک و سالمند در منزل هستیم.

نگهداری از سالمند و کودک در منزل

نگهداری از سالمند و کودک همیشه جزو خدمات پرتلاطم در بین خانواده ها مخصوصا افرادی که مسئولیت رسیدگی و مراقبت از این افراد را دارند، می باشد. کیفیت در خدمات رسانی ، انجام درست کارها ، استفاده از زمان به صورت بهینه و مفید و مسئولیت پذیری، از جمله کارهایی میباشد که در مراکز اعزام پرستار جزو شعارهای اصلی می باشد تا خانواده ها مجاب شوند به این که از خدمات این مراکز پرستاری استفاده کنند .

اما در این میان خانواده ها دچار سردرگمی در انتخاب بهترین موسسه پرستاری میشوند و انتخاب درست و صحیح پرستار خوب برای مراقبت از کودک و سالمند برای آنها بسیار سخت و زمان بر می شود.

نگهداری از کودک و سالمند در منزل دارای مزیت ها و فوایدی هم برای مددجو و هم خانواده ی مددجو دارد. بازی کردن با کودکان و انجام فعالیتهای فکری و جسمی با آنها همیشه برای ما لذت بخش بوده . نکته مهمی که در این باره باید دانست این است که نگهداری و آموزش کودکان مهم و ضروری است. نحوه درست تربیت و چگونگی آموزش کودکان به قدری مهم و ضروری است که میتواند آینده آنان را بسازد و در پیشرفت آنان مهم باشد .

نگهداری و مراقبت از کودکان با پرستار کودک

والدین به دلیل اینکه مشغله های گوناگونی دارند وقت لازم را برای نگهداری و پرستاری از کودکان ندارند و یا نحوه چگونگی مراقبت و نگهداری از کودک را بلد نیستند . در این بین استخدام یک نگهدار کودک در منزل ضروری میباشد. والدین تمایل دارند که کودکانشان در منزل و تحت نظارت خودشان به آموزش بپردازند و به کارگیری یک پرستار کودک خوب و باتجربه میتواند والدین عزیز را در این امرمهم یاری رساند.

نگهداری و مراقبت از سالمندان با پرستار سالمند

اما تنها کودکان نیستند که نیاز به مراقبت و نگهداری دارند. سالمندان نیز باید توسط افراد خانواده یا دیگران تحت مراقبت باشند تا در طول روز مشکلی برای آنها پیش نیاید. اما امروزه نگهداری از سالمندان به تنهایی بسیار مشکل می باشد. این امر باعث می شود که خانواده ها به فکر راه حل هایی باشند که بتوانند این مشکلات را برطرف نمایند که بیشتر خانواده ها یا از خانه ی سالمندان استفاده می کنند یا مجبور هستند که یک پرستار سالمند را برای انجام امور پرستاری و مراقبت از سالمندشان استخدام کنند.

چرا استفاده از خدمات پرستاری در منزل برای خانواده ها پیشنهاد میشود

موسسات و مراکزی هستند که کودکان و سالمندان در آنها تحت مراقبت قرار می گیرند و خانواده های زیادی نیز هستند که از این مراکز استفاده می کنند مانند خانه سالمندان برای افراد مسن و یا استفاده از مهد کودک ها برای مراقبت از کودئکان.

. اما تمایل خانواده ها برای استفاده از خدمات پرستاری در منزل برای این عزیزان بیشتر می باشد که در زیر بنا بر نظریه کارشناسان بخش مراقبت های آتیه پرستاران سلامت ، به مزیت های این خدمات که در منزل ارائه می شود می پردازیم.

مزیت استفاده از خدمات پرستاری در منزل برای کودکان

بردن کودکان به مهد کوک ها برای خانواده ها دشوار و سخت میباشد زیرا خانواده ها دوست دارند که کودکانشان در منزل نزد خودشان باشند تا خیالشان آسوده باشد و در کنار آن به کارهای خودشان برسند. دلایلی وجود دارد که خانواده ها تمایل دارند که کودکانشان در منزل تحت مراقبت و آموزش قرار گیرد و به چند نمونه از این دلایل اشاره میکنیم

 • به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی برای خانواده ها . وقتی که شما کودکتان را به مراکز نگهداری ببرید باید هزینه رفت و برگشت و هزینه مهد کودک را در نظر بگیرید
 • صرفه جوئی در وقت و زمان خانواد ها
 • امنیت داشتن محیط خانه برای کودکان
 • در مراکز آموزشی بر حسب زمان کلاسها و مربیان تغییر میکنند که این امر باعث میشود کودکان شما تحت نظارت و تعلیم و تربیت یک مربی قرار نگیرد که از لحاظ علمی نیز برای کودکان مفید نیست . اما وقتی که والدین کودک تصمیم میگیرند که در منزل از کودکشان پرستاری و مراقبت کنند خیالشان راحت خواهد بود که کودک دلبندشان تحت نظارت و تعلیم یک نگهدار کودک در منزل، تمام آموزشها و مهارتهای لازم را فرا خواهد گرفت
 • بهداشت و سلامت کودکان . با توجه به شلوغی و رفت آمد زیادی که در مراکز نگهداری از کودکان وجود دارد ریسک مبتلا شدن کودک به ویروسهای متعدد زیاد میباشد ، ولی وقتی از یک نگهدار برای پرستاری و مراقبت از کودکتان در منزل استفاده کنید منزل شما به یک بستری امن برای آموزش کودکتان تبدیل میشود.

مزیت استفاده از خدمات پرستاری در منزل برای سالمندان

اما استفاده از خدمات مراقبت و نگهداری از سالمندان در منزل دارای مزیت های زیادی میباشد که سعی کردیم به طور کامل به این مزیت ها اشاره کنیم

 • استفاده از خدمات در منزل بسیار برای سالمندان روحیه بخش است
 • سالمندان در کنار اعضای خانواده تحت مراقبت و نگهداری قرار می گیرند
 • خانواده ها خودشان به طور مستقیم می توانند نظارت کنند بر نحوه ی خدمات رسانی به سالمندشان
 • استفاده از خدمات پرستاری برای سالمندان به مراتب کمتر و به صرفه تر از خانه سالمندان می باشد.
 • در کنار خانواده بودن می تواند سالمندان را از بیماری هایی مانند افسردگی ، گوشه گیری و غیره دور کند.

خصوصیات و وظایف پرستاران در نگهداری از سالمند و کودک در منزل

ویژگی های پرستاران کودک

 • نگهدار کودک باید تجربه کافی را در قبال نگهداری از کودک داشته باشد
 • دارا بودن گواهینامهای معتبر و مدارک مورد نیاز از مراکز مجاز برای نگهداری از کودک
 • پرستار کودک باید همیشه مرتب و منظم باشد
 • داشتن نظم و ثبات برای اوقاتی که قرار است در منزل به نگهداری کودک بپردازد
 • نگهدار کودک در منزل برای پرستاری و مواظبت از کودک باید به روز باشد و اطلاعات لازم در امور نگهداری کودک را فرا گرفته باشد.

وظایف پرستاران کودک

مسئولیت پذیری و انجام درست کارها خود از ویژگیهایی است که یک نگهدار کودک در منزل باید داشته باشد تا بتواند وظایفی را که در قبال تربیت و آموزش کودک در منزل دارد، به خوبی ا نجام دهد. به چند نمونه از این وظایف اشاره خواهیم کرد.

 • مراقبت و نگهداری از کودک در ساعاتی که والدین در منزل نیستند
 • نگهدار کودک در منزل باید غذای مناسب برای کودک فراهم کند و به کودک بدهد تا سرو کند
 • نظافت و تمیز کردن کودک که احساس خوشایندی را در کودک ایجاد میکند
 • نگهداری از کودکان بیمار. انجام کارهایی که پزشک کودک تجویز کرده باشد و نگهدار کودک باید با هماهنگی پزشک کودک تمامی کارهای کودک را به طور مرتب انجام دهد.
 • وقت گذاشتن برای اوقات فراقت کودک. بازی کردن با کودک مثل بازیهای کامپیوتری و آموزشی ، نقاشی کردن با کودک ، قصه خواندن برای کودک ، بیرون بردن کودک در پارک و شهر بازی که البته باید حتما از قبل با والدین کودک هماهنگیهای لازم را انجام دهد.
 • چه خوب است نگهدار کودک در منزل با کودک به مهربانی رفتار کند که این امر ایجاد اعتماد را در کودک به وجود میاورد

وظایف پرستاران سالمند در خانه

 • باید در سر وقت غذای سالمند را حاضر کند
 • تعویض پانسمان و ضد عفونی کردن سالمندانی که زخم بستر دارند.
 • شستشوی لباسهای سالمند و انجام کارهای نظافتی سالمند
 • خدمات به سالمندان پوشکی یا لگنی
 • خدمات تفریحی برای سالمندان ارائه دهد مانن بردن آنها به پارک

ویژگی های پرستاران سالمند در خانه

 • خوش برخورد باشد
 • صبور باشد
 • تحمل حرف های سالمند را داشته باشد
 • فداکار باشد
 • به خصوصیات اخلاقی سالمندان آشنایی کامل داشته باشد
 • تجربه مراقبت از سالمندان را داشته باشد

نقش یک پرستار منزل برای نگهداری از سالمند در منزل در روند زندگی فرد سالمند بسیار مهم میباشد که خانواده های عزیز سالمند باید توجه داشته باشند که یک نگهدار سالمند باید مسئولیت پذیر ، متعهد ، مهربان و کاردان باشد تا به روند بهبود سالمند کمک کند و با کارهایی که برای سالمند انجام میدهد موجب رضایت و خرسندی در سالمند شود.

نگهداری از سالمند و کودک در تهران

امروزه شرکت های زیادی در تهران هستند که خدمات نگهداری از سالمند و کودک را به خانواده هایی که در تهران ساکن هستند ارائه می دهد. موسسه آتیه پرستاران سلامت یکی از این شرکت ها می باشد که خدمات نگهداری از سالمند و کودک را برای خانواده های درخواست کننده ارائه می دهد این خدمات را توسط بهترین پرستاران ارائه می شود.

نکات آموزنده در ارتباط با نگهداری و مراقبت از سالمندان و کودکان

1- شرایط انتخاب پرستار کودک در منزل

گاهی شرایط زندگی ایجاب می‌کند که مادران کودک خود را به افراد کاردانی برای مراقبت و پرستاری بسپارند. این افراد مجرب همان پرستاران کودک هستند که باعث می شوند شما با اطمینان از تجربه و دانش آنها کودک خود را برای مراقبت به آنها بسپارید که علاوه بر نگهداری از کودک می توانند در تربیت و یادگیری کودک نیز بسیار نقش داشته باشند برای انتخاب پرستار کودک والدین کودک باید به این نکته توجه داشته باشند که در استخدام پرستار کودک شرایط سنی پرستار را در نظر بگیرند.

از این رو بهتر است برای کودکان خردسال و کوچک خود پرستاران با تجربه تر و مسن تری را انتخاب نمایند و برای کودکان در حدود ۸ سال به بالا پرستاران جوان که انرژی و توان لازم را برای بازی و تحرک و هم صحبت شدن با کودک را داشته باشند . با استخدام یک پرستار کودک در منزل برای فرزند خود در حقیقت اجازه می‌دهید که یک نفر که مورد اعتماد شماست در انجام امور کودک و آموزش و تربیت او به شما کمک کند تا شما نیز وقت و انرژی لازم را برای گذراندن با سایر افراد خانواده ی خود را داشته باشید .

2- چگونه می توانیم کودک را با پرستار وفق دهیم

در ادامه مبحث خدمات نگهداری از کودک و سالمند میخواهیم به وفق دادن پرستار با کودک صحبت کنیم. عادت کردن کودک به پرستار و اینکه او قبول کند که در خیلی از زمان ها و برای خیلی از بازی ها و کارها باید وجود پرستار را در کنار خود داشته باشد تا وجود مادر، در ابتدای امر کمی به برای او سخت است و باید به او زمان بدهیم تا بتواند خود را با شرایط جدید وفق دهد.

بهتر است که والدین در روزهای اول مراقبت و پرستاری از کودک ، خود نیز در کنار آنها باشند تا کودکان راحت تر این شرایط را بپذیرند. باید در این مرحله عجله نکنیم تا کودک از نظر روحی و عاطفی آسیب نبیند چون ممکن است خیلی از کودکان وابستگی شدید تری به والدین خود داشته باشند و اکنون تحمل این شرایط برای آنها سخت باشد.

بهتر است برای اینکه کودک احساس کند که همیشه نزدیک به او و در کنار او هستید هر روز در مورد اتفاقات و کارهایی که کودک با پرستارش انجام داده با او حرف بزنید و از او بخواهید برای شما از آن ساعات تعریف کند.

3- والدین کودکان چگونه می توانند ارتباط بهتری با پرستار کودک داشته باشند

شما می توانید از طریق تلفن زدن یا پیام فرستادن یا پیغام گذاشتن از طریق نوشته با پرستار کودکتان در ارتباط باشید. البته در این مورد باید با او هم مشورت کنید که کدام یک از این روش ها برای پرستار مقدور و بهتر است اگر کودک شما بیماری یا عادت خاصی دارند بهتر است که این خصوصیات اخلاقی یا بیماری کودک خود را با پرستان ش در میان بگذارید. بهتر است که از پرستار بخواهید که بر اساس برنامه غذایی کودک تان به او غذا بدهد به زمان کاری پرستار کودک خود احترام بگذارید و درست در زمانی که تایم کاری او تمام میشوند کودک را از او تحویل بگیرید .به گونه‌ای باشید که پرستار در شرایط اضطراری و خاص بتواند شما را پیدا کند و شما را در جریان امور قرار دهد.

4- توجه به چه نکاتی برای مراقبت از سالمندان لازم است

بهتر است که نکات ایمنی را در خانه را رعایت کنیم مثلا محل رفت و آمد سالمند عزیز باید عاری از وسایل و موانع باشد، بهتر است در محل رفت و آمد سالمند از ابزار کمکی مانند به کاربردن میله ها در کنار دیوار برای حرکت راحت سالمند استفاده کنیم، مراقب کف اتاق ها و سالن ها باشیم و اگر از سرامیک های لیز استفاده شده که ممکن است سالمند زمین بخورد، از کف پوش های پلاستیکی در آن قسمت ها استفاده کنیم، مراقب باشیم که سیم برق ها که خطرناک هم هستند در محل رفت و آمد و سر مسیر سالمند نباشد و ایمنی آنها را چک کنیم .

5- وظیفه پرستار در مورد تغذیه سالمند چیست

برنامه غذایی صحیح و مناسب یکی از راه‌های سلامت سالمندان و دوری از ابتلا به بسیاری از بیماری ها برای آنهاست از جمله بیماری‌هایی مانند چربی خون و دیابت و یا فشارخون، بر اثر تغذیه نادرست به وجود می‌آیند.

پرستار موظف است برنامه غذایی سالم و درستی حاوی انواع مواد ارگانیک و موادی که دارای کالری هستند و حاوی سبزیجات و میوه‌جات را برای او تدارک ببیند و برای این کار بهتر است که هر روز برای صبحانه سالم و مقوی آماده کند در طول روز به میزان لازم به سالمند آب و نوشیدنی سالم بدهد، در تهیه غذا ها برای سالمند از میزان نمک کمی استفاده کند، گوشت را حداقل یک بار در هفته در برنامه غذایی سالمند جای دهد، سعی کند وعده شام را زودتر به سالمندان بدهد و سعی کند وعده شام خیلی سنگین نباشد و تنوع غذایی را برای اشتهای سالمند در برنامه غذایی در نظر بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پانزده + 9 =

درخواست مشاوره پرستاری از آتیه پرستاران سلامت
فهرست