تماس
021-66582923

نگهداری سالمند تنها در منزل + خدمات پرستاری در منزل

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
شرایط نگهداری از سالمندان در منزل - نگهداری سالمند تنها در منزل + خدمات پرستاری در منزل

نگهداری سالمند تنها از اهمیت ویژه ای در بین پرستاران و خانواده ها برخوردار بوده است و نیز دارای مشکلات و لذت های خاص خود نیز می باشد. امروزه جمعیت سالمندان در کشورمان رو به افزایش می باشد که بر آورده کردن نیازهای این افراد از دغدغه های روزانه خانواده ها مخصوصا فرزندان سالمندان می باشد. بسیاری از خانواده ها این دغدغه ها را با استخدام پرستار در منزل  برطرف می کنند .

اما بسیاری از خانواده ها هستند که ترجیح می دهند خودشان از سالمندشان مراقبت و نگهداری کنند . اما لازم است که خانواده ها نحوه ی مراقبت از سالمند را آموزش ببینند تا بتوانند به نحو احسن به سالمندان عزیز خدمات رسانی کنند . در ادامه به نکات آموزشی مراقبت از سالمندان در منزل با کمک کارشناسان موسسه پرستاری آتیه پرستاران سلامت می پردازیم . با ما همراه باشید.

نگهداری سالمند تنها به چه معنی است :

نگهداری سالمند تنها در واقع خدمات رسانی دائمی به سالمندان می باشد و مانند پرستار سالمند نیست چون پرستار خدمات تخصصی به سالمند ارائه می دهد. یک مراقب در کنار خدمات حوزه ی خود می تواند کارهای ساده و کوچک را مانند گرفتن فشار خون ، گرفتن قند خون ، دادن دارو به سالمند و … را انجام دهد. البته یکی از مهمترین خدمات او این است که سالمند را از تنهایی بیرون آورد و او را همیشه شاد و سرزنده کند.

شرایط نگهداری از سالمند تنها در منزل :

نگهداری و مراقبت از سالمندان را می توان بسته به شرایط مختلفی از شیوه ی زندگی سالمندان که در زیر به آنها اشاره کرده ایم ، تقسیم بندی کرد.

 • حوادث زندگی
 • بیماریهای ژنتیک
 • عوامل اجتماعی
 • عوامل اقتصادی
 • شیوه زندگی فرد

نکات مهم در نگهداری سالمند تنها :

نکات مهم برای افرادی که قصد مراقبت و پرستاری از سالمندان تنها و ارائه خدمات پرستاری شبانه روزی در منزل را دارند را در زیر برای شما یک به یک توضیح داده ایم .

1- حفظ امنیت سالمندان

ایجاد محیطی امن برای سالمند تنها بسیار مشکل است اما جزو اصلی ترین مواردی می باشد که در نگهداری از سالمندان باید رعایت شود

 • سعی کنید محیط خانه دارای روشنایی مناسبی باشد مخصوصا شبها که سالمند بتواند با خیال راحت رفت و آمد کند
 • اشیا اضافی را که باعث مزاحمت در رفت و آمد سالمند در خانه می شود را حتما بردارید و درجای مناسب قرار دهید
 • در درون دستشویی و حمام ، میله هایی که وصل می شوند به دیوار ، قراردهید تا سالمند بتواند در مواقع ضروری از این میله ها کمک بگیرید . حتی می توان در درون راهروها هم از این میله ها استفاده کرد.
 • در جاهایی از خانه که لیز و لغزنده است مانند آشپزخانه ، جلوی در حمام ، جلوی در دستشویی از لایه های پلاستیکی استفاده کنید تا سالمند لیز نخورد.
 • بنا بر توصیه کارشناسان آتیه پرستاران سلامت حتما حتما سیم ها و کابل هایی که در درون خانه و به صورت نابسامان است از سر راه سالمند بردارید و آنها را ساماندهی کنید.
 • حسگرهایی وجود دارد که به شیر حمام وصل می شوند . این حسگرها دمای آب را متعادل می کند و این کار باعث می شود که پوست سالمند در برابر سوختگی در امان باشد .

2- پیگیری مرتب از وضعیت سالمند

اگر سالمند شما مایل است که تنها و جدا از شما زندگی کند می توانید با نصب دوربین و میکروفون از راه دور از وضعیت سلامت سالمند خود در جریان باشید . اما بسیاری از سالمندان هستند که مایل به این کار نیستند که می توان با ارتباط تصوری از طریق موبایل از وضعیت سالمند خود با خبر شوید.

3- استخدام پرستار سالمند در منزل :

بسیاری از خانواده ها هستند که وقت لازم را برای پرستاری از سالمند خود ندارند و نمی توانند به طور کامل از سالمند خود مراقبت و نگهداری کنند . در این مواقع بهترین راه حل استخدام یک پرستار سالمند در منزل می باشد .

4- داشتن پس انداز :

همیشه سعی کنید برای سالمند ماهیانه یک پس انداز را در نظر بگیرید تا بتوانید با این پس اندازها هزینه های نگهداری سالمند را پرداخت کنید . مواردی مانند دستمزد پرستار ، امور درمانی سالمند ، خرج و مخارج روزانه سالمند

5- سر زدن به سالمند خود

اگر سالمند شما تنها زندگی می کند حتما سعی کنید روزی چند بار با تلفن کردن یا سر زدن جویای احوال او باشید، همیشه سعی کنید وقتی که به سالمند خود سر می زنید موارد زیر را کنترل کنید .

 • نگاه کنید ببینید لباسهای کثیف سالمند شسته شده اند
 • به گلها و درختان منزل سر بزنید و آنها را آب بدهید
 • بدن سالمند خود را چک کنید که کمبودی ناشی از زمین خوردن روی بدن سالمند شما نباشد.
 • قبض ها را پرداخت کنید و به صندوق پستی هم سربزنید.
 • از همسایه های سالمند بخواهید بعضی اوقات به سالمند سر بزند و از وضعیت او با خبر شود.
 • شماره خود را به همسایه ها بدهید تا در صورت بروز مشکل با شما تماس بگیرند.
نقش ورزش بر سلامتی سالمنت - نگهداری سالمند تنها در منزل + خدمات پرستاری در منزل

6- ورزش کردن :

خانواده ها و مراقبینی که وظیفه نگهداری از سالمندان در منزل را دارند حتما به این نکته توجه داشته باشند که ورزش برای سلامتی سالمندان بسیار مهم می باشد پس سعی کنید سالمند خود را تشویق به پیاده روی کنید در ضمن رژیم غذایی سالم برای سالمند فراموش نشود.

7- مصرف به موقع داروها :

اگر سالمند در کنار شما زندگی می کند همیشه مواظب باشید که به موقع داروهای سالمند را به او بدهید. اگر خود سالمند تنهاست حتما اسم داروها را با حروف بزرگ بر روی برچست نوشته و آنرا روی داروها بزنید تا سالمند در هنگام مصرف داروها دچار اشتباه نشود.

8- رانندگی در دوران سالمند :

فردی که وظیفه مراقبت و نگهداری سالمند تنها را  برعهده دارد به این نکته باید واقف باشند که با بالا رفتن سن عکس العمل در انسان ها کند می شود و انسان دیگر توانایی سالهای گذشته را ندارند پس خانواده ها تا جایی که امکان دارد از رانندگی سالمندانشان بپرهیزند اگر ممکن است یا خودشان برای سالمند رانندگی کنند یا با استخدام یک مراقب این عمل را برای سالمند انجام دهند .

9- کلاهبرداری از سالمندان :

به علت کهولت سن معمولا خانواده ها خودشان امور اداری سالمندشان را انجام می دهند یا بسیاری نیز هستند با استخدام یک پرستار سالمند قابل اطمینان علاوه بر کارهای مراقبتی و پرستاری، در انجام امور داخلی و بیرون از منزل مخصوصا امور اداری به سالمند کمک می کند.

10- سرگرم شدن سالمند :

یکی از مهمترین نکات در نگهداری سالمند تنها سرگرم کردن آنها می باشد. بدترین حالت برای یک سالمند موقعی پیش می آید که سالمند بیکار باشد . وقتی سالمند سرگرم کار یا حرفه ای باشد باعث بالا رفتن روحیه ی او و بشاش شدنش می شود و احساس پوچی به او دست نمی دهد . سعی کنید که سالمند خود را به اموری که خودش دوست دارد تشویق نمایید و شما نیز در انجام آن کار به او کمک کنید .

11- حفظ کردن ارتباط اجتماعی :

اشخاصی که وظیفه ی نگهداری از سالمندان در منزل را برعهده دارند باید بدانند که تنها ماندن یک سالمند بسیار خطرناک می باشد وقتی سالمند تنهاست احساس پوچی می کند و مدام افکار منفی در ذهن او پدیدار می شود . کسانی که وظیفه ی نگهداری از سالمند در منزل را برعهده دارند سعی کنند سالمند خود را به شرکت در انجام سرگرمی های مشترک و دسته جمعی تشویق کنند . سرگرمی هایی مانند پیاده روری ، کوهنوردی دسته جمعی و … که باعث می شود سالمندان با دوستان جدیدی آشنا شوند و این بسیار در روحیه یک سالمند تاثیر مثبت می گذارد.

12- اهمیت به سالمند :

وقتی انسان به دوره ی سالمندی می رسد به شدت اعتماد به نفس او نسبت به دوران جوانی کاهش پیدا می کند . پس در این دوره حتما باید بیشتر به سالمند خود اهمیت دهید و اعتماد به نفس او را بالا ببرید .

13- توجه به وضعیت جسمانی سالمند :

توصیه می شود یک دوره ی زمانی را با مشورت پزشک تعیین نمایید و سالمند خود را برای چکاپ کامل به پیش پزشک ببرید و آزمایشات لازم را برای سالمند خود انجام دهید . آزمایشاتی مانند تست قند خون ، فشار خون ، تست بینایی سالمند ، شنوایی و مواردی از این قبیل .

14- تغذیه سالمندان :

در دوران سالمندی تغذیه یکی از مهمترین اساس سلامت یک سالمند می باشد شما که وظیفه ی نگهداری از سالمند تنها در منزل را دارید همیشه باید یک برنامه ریزی جامع همراه با سلامت غذایی را برای سالمند خود در نظر داشته باشید مانند غذاهای پروتئین دار ، غذاهای سرشار از فیبر ، استفاده از روغنهای گیاهی و طبیعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

11 + 5 =

مشاوره ارائه دهنده خدمات پرستاری - نگهداری سالمند تنها در منزل + خدمات پرستاری در منزل
فهرست