تماس
021-66582923
پرستار سالمندپرستاری در منزل

نحوه نگهداری از سالمند پوشکی

برخی از سالمندان خانواده ممکن است به علت کهولت سن و یا ابتلا به بیماری‌های خاص قادر به کنترل ادرار و مدفوع خود نباشند، نگهداری سالمند پوشکی به صورتی که هم شان آنها حفظ شود و از نظر روحی و روانی آسیب نبیند و هم این که بهترین مراقبت را از نظر بهداشتی و پزشکی داشته باشند کار بسیار دشواری است. لذا بسیاری از خانواده ها ترجیح می دهند که از خدمات و کمک‌های یک پرستار با تجربه در منزل بهره ببرند.

نگهداری سالمند پوشکی

نحوه نگهداری سالمند پوشکی برای خانواده کار بسیار حساسی است اما در بیشتر مواقع یک فرد سالمند ترجیح می‌دهد که کارهای نظافتی و تعویض پوشک و استحمام او را یک فرد جدا از افراد خانواده انجام دهد. این کار باعث می شود که او شان و کرامتش در نزد اعضای خانواده حفظ شود.

خیلی از افراد شاید درک درستی از یک سالمند پوشکی نداشته باشند و کلمه پوشک را فقط برای استفاده کودکان و نوزادان شنیده باشند و غیر از آن شاید خیلی از مواقع حتی خرید و تهیه ی پوشک سالمند برای افراد خانواده کار دشوار و حتی شرم آوری باشد. این در حالی است که این افراد باید بتوانند با سالمند خود به گونه‌ای رفتار کنند که عزت نفس او حفظ شود و دچار آسیب روحی و روانی نشود و از این رو یک پرستار سالمند پوشکی در منزل می تواند در این امر به آنها کمک کند.

نحوه‌ی مراقبت و نگهداری سالمند پوشکی

بسیاری از افراد سالمند به دلایل مختلف از جمله سن بالا و ناتوانی در حرکت و استفاده از سرویس بهداشتی و یا به دلیل بیماری های خاص مانند دیابت و غیره و یا به علت شکستگی هایی در اعضای بدن مانند پاها و لگن و یا به دلیل سکته های مغزی یا قلبی قادر به استفاده از سرویس های بهداشتی و یا قادر به کنترل ادرار و مدفوع خود نمی باشند، لذا برای این سالمندان از پوشک استفاده می کنند که پرستار نگهداری سالمند پوشکی وظیفه دارد که پوشک سالمند را به موقع و زود به زود تعویض نماید که دچار سوختگی و حساسیت و آسیب به پوست او نشود.

در هنگام ارائه خدمات تعویض پوشک برای سالمند پرستار پس از شستشوی او می‌تواند از کرم ها و لوسیون های مخصوص پوست استفاده کند. درک این مطلب و قبول آن برای سالمندان کار بسیار دشواری است لذا یک پرستار می تواند با رفتار خود و نحوه برخورد با سالمند هنگام تعویض پوشک او باعث شود که سالمند احساس ناخوشایندی نداشته باشد و سر خورده نشود .

تغذیه سالمندان پوشکی باید چگونه باشد؟

به دلیل اینکه تعویض پوشک به خودی خود ، هم برای سالمند و هم پرستار او کار دشواری است لذا یک پرستار با توصیه پزشک سالمند می تواند با ارائه برنامه غذایی درست باعث شود که سالمند کمتر دچار مشکل شود. از جمله اینکه سالمند باید در طول روز از مایعات و مواد غذایی مایع کمتر استفاده کند ، همچنین در شب هنگام نیز باید مصرف مایعات را برای سالمند به حداقل برساند تا سالمند بتواند خواب راحتی داشته باشد .نکته دیگر اینکه یک سالمند پوشکی باید از مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین کمتر استفاده کند.

پرستار سالمند به چه شیوه ای هایی می تواند اقدام به تعویض پوشک او نماید

۱_ تعویض پوشک سالمند به صورت خوابیده

در این حالت پرستار پوشک را دوتا می کند سپس آن را لابلای پاهای سالمند قرار می‌دهد و قسمت جلوی پوشک را بین پاهای سالمند تنظیم می کند، سپس اقدام به بستن پوشک می‌کند و در نهایت آن را چک میکنند که درست بسته شده باشد.

۲_تعویض پوشک سالمند به صورت سرپایی

در این مورد چون سالمند می‌تواند بیاستد پرستار می تواند او را به محل مخصوص و امنی مانند داخل حمام یا داخل سرویس بهداشتی ببرد در این مواقع پرستار از سالمند می خواهد که برای اطمینان از دیوار و یا چیزی به عنوان تکیه گاه استفاده کند، سپس پرستار سالمند شلوار سالمند را بیرون می آورد و بعد پوشک او را خارج می کند و بعد از تمیز کردن سالمند با دستمال مرطوب و استفاده از لوسیون و پماد مخصوص برای او اقدام به گذاشتن پوشک تمیز میکند.

چه هزینه ای برای نگهداری از سالمند پوشکی در نظر گرفته اید

خدمات نگهداری از سالمندان پوشکی دارای تفاوت های خاص خود می باشد و یک دفتر پرستاری نمی تواند حقوق دقیقی را برای ارائه خدمات به سالمندان پوشکی در نظر بگیرد زیرا این خدمات برای سالمندان تفاوت داشته و یک سالمند پوشکی شامل انواع خدمات می باشد.

مثلا یک سالمند پوشکی اگر سالم باشد و سالمند بتواند خود امورات روزانه اش را انجام دهد، دارای حقوقی بسیار کم و متناسب تر از سالمندان پوشکی است که توان حرکتی ندارند و در بستر و یا روی ویلچر می باشند. اما در کل شما دوراه را می توانید برای دریافت دستمزد خدمات به سالمندان پوشکی در نظر بگیرید یکی اینکه با مراجعه به صفحه حقوق نگهداری از سالمند پوشکی از کلیه دستمزد ها اطلاع پیدا کنید و یا اینکه با کارشناسان بخش مراقبت های پرستاری از سالمندان، ارتباط گرفته و از دستمزد روزانه و شبانه روزی سالمندان پوشکی مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سه × 3 =

درخواست مشاوره پرستاری از آتیه پرستاران سلامت
فهرست