تماس
021-66582923

نیازمند پرستار سالمند امروزه به مراتب بیشتر از گذشته در بین افراد جامعه احساس می شود. همانطور که می دانید در عصری که در آن قرار داریم خدمت رسانی و خدمت کردن جزو مهمترین کارهایی هستند که افراد در یک جامعه به آنها نیاز دارند. از جمله کارهایی که در زمره ی خدمات محسوب می شود پرستاری است.

پرستاری علاوه بر خدمات شایانی که به جامعه ارائه می دهد باعث بهبود و سلامت جامعه نیز می شود .برای همین است که شغل پرستاری جزو مشاغلی است که در زندگی انسانها از ارزش بالایی برخوردار است.

چرا ما نیازمند پرستار سالمند هستیم

امروزه سالمندان سالم و بیمار و همچنین سالمندانی که تنها زندگی می کنند نسبت به شرایطی که دارند و در آن قرار گرفته اند بیشتر نیازمند پرستار سالمند می باشند. پرستاری و نگهداری از سالمندان جزو حساس ترین و مهمترین کارها محسوب می شود و نمی توان این مسئولیت سنگین را به هر فرد بی تجربه و ناکارآمد سپرد. اما عمده ترین نیاز ما به یک پرستار سالمند می تواند موارد زیر باشد

 • پر کردن تنهایی سالمند خود
 • نبود وقت کافی برای اطرافیان برای نگهداری از سالمند خود
 • نداشتن تجربه کافی در مراقبت و نگهداری سالمند خود
 • نداشتن علم کافی در پرستاری از سالمند خود
 • عدم توانایی اعضای خانواده بنا بر هر دلیلی در ارائه خدمات خاص به سالمندان بیمار مانند عدم توانایی در عوض کردن پوشک سالمند، دستشویی بردن سالمند و کمک به طهارت آن، استحمام کردن سالمند و مواردی از این قبیل
 • دور بودن از سالمند خود
 • تنها بودن سالمند
چرا ما نیازمند پرستار سالمند هستیم

اگر نیازمند پرستار سالمند هستید و یا اینکه می خواهید به عنوان پرستار سالمند مشغول به فعالیت کنید ما اطلاعاتی راجعب شغل پرستاری سالمندان در اختیار شما قرار می دهیم که امیدواریم این اطلاعات برای شما مفید باشد.

چگونه یک پرستار سالمند شویم

برای اینکه یک پرستار سالمندان شویم باید گام های متعددی را برداریم. اما دستیار پرستاری معمولا راحت تر بوده و با گذراندن دوره های کوتاه مدت می توان به این سمت دست پیدا کرد. ناگفته نماند که بیشتر مشاغل پرستاری سالمند نیاز به مدرک های پرستاری دارند.

رایج ترین راه برای تبدیل شدن به یک پرستار سالمند گذراندن تحصیلات دانشگاهی می باشد. که شامل مراحل کاردانی و کارشناسی است که در این مسیر دانشجویان تجربه بالینی نیز بدست می آورند.

انواع پرستاران استخدام شده در شرکت های پرستاری

شرکت هایی که نیاز به پرستار سالمند دارند با استخدام پرستار منزل به خدمات مراقبت از سالمندان می پردازند. پرستارانی که در این شرکت ها استخدام می شوند سه نوع می باشند. 1- پرستاران تخصصی 2- دستیاران پرستار سالمند 3- پرستاران مراقبت های ساده

1- پرستاران متخصص برای سالمندان:

این افراد همان پرستارانی هستند که دارای تحصیلات دانشگاهی می باشند و از مقطع کاردانی شروع می شود تا مراحل بالاتر. این پرستاران معمولا خدمات خود را برای مراقبت از سالمندان بیمار ارائه می دهند . خدماتی مانند بخیه کردن، وصل کردن تجهیزات پزشکی در صورت نیاز به سالمندان بیمار مانند دستگاه اکسیژن، انجام خدمات سونداژ ، انواع تزریقات، کنترل علائم حیاتی و غیره

2- دستیاران پرستاران سالمند

این پرستاران در سطح پایین تری از پرستاران سالمند می باشند و دستورات خود را از پرستاران دریافت می کنند. این افراد با گذراندن دوره های کوتاه مدت، مدرک دستیاری دریافت می کنند. خدمات این دستیاران شامل انجام تزریقات ساده، مراقبت از انواع زخم ها مانند زخم بستر ، باز کردن بخیه ها ، تهیه گزارش از علائم حیاتی بیمار، گرفتن درجه فشار خون، ضربان قلب و غیره

3- پرستاران مراقب ساده

این پرستاران عملا نیازی به داشتن مدرک ندارند و با داشتن تجربه کافی در مراقبت از سالمندان می توانند در شرکت های پرستاری که نیازمند پرستار سالمند هستند استخدام شوند.خدماتی که این پرستاران ارائه می دهند شامل: مراقبت از ایمنی سالمند در هنگام راه رفتن، برخواستن، نشستن و خوابیدن. از دیگر خدمات این عزیزان شستشو و استحمال سالمندان ناتوان، پوشک کردن سالمندان ناتوان همچنین غذا دادن به آنها می باشد.

از دیگر خدمات این پرستاران مراقبت از سالمندان سالم می باشد که به عنوان یک همدم و همصحبت به سالمندان خدمات رسانی می کنند و امور منزل و آشپزی را برای آنها انجام می دهند.

 اگر نیازمند پرستار سالمند خوب هستید به نکات زیر توجه نمایید

اگر نیازمند پرستار سالمند خوب هستید به نکات زیر توجه نمایید

امروزه نیازمند پرستار سالمند را می توان در بیشتر خانواده ها با توجه به شرایط زندگی ، احساس کرد . انتخاب پرستار برای والدین همیشه امری دشوار و دلهره آور بوده است . زیرا والدین عزیز یا راه درست انتخاب یا راه گزینش پرستار را بلد نیستند یا نگران این هستند که چه پرستاری را برای نگهداری و مراقبت از سالمندشان انتخاب کنند که بتواند بهترین خدمات را به سالمند ارائه دهد . در این میان به چند ویژگی یک پرستار سالمند توانا و با تجربه خواهیم پرداخت تا شما را در انتخاب پرستار سالمند خوب کمک کند :

 • پرستار سالمند باید از توانای جسمی خوبی برخوردار باشد تا بتواند سالمند را به خوبی جابجا نماید . و کمک حال سالمند باشد .
 • تعهد و مسئولیت پذیری در کارها جزو خصوصیات بارز یک پرستار در منزل  برای خدمات رسانی به سالمند می باشد .
 • یک پرستار کاردان باید بتواند ارتباط خوبی با سالمند برقرار کند و از لحاظ روحی و عاطفی رابطه خوب و محکمی با سالمند داشته باشد تا بتواند به روند بهبودی سلامتی سالمند کمک شایانی نماید .
 • داشتن اعتماد به نفس و روحیه ی خوب و خوش اخلاق بودن از خصوصیات مهم یک پرستار سالمند به حساب می آید .
 • هماهنگ بودن با خانواده سالمند در انجام بهتر کارهای سالمند. زمانی که پرستار سالمند بتواند ارتباط خوبی با خانواده سالمند برقرار کند باعث می شود که والدین سالمند به او اعتماد کرده و در انجام کلیه کارهایی که برای سالمند قرار است انجام شود به خوبی به پرستار کمک های لازم را دهند .
 • داشتن پوشش مناسب در هنگامی که در منزل سالمند مشغول به پرستاری و نگهداری از سالمند هستند .

در تمام کارها داشتن برنامه کاری و انجام آنها بسیار مهم می باشد . وقتی که برنامه منظمی برای کاری در نظر گرفته شده باشد انجام درست و دقیق آن نیز به اندازه برنامه کاری مهم می باشد . در این میان پرستار سالمند در منزل باید وظایفی را که عهده دار است را به خوبی و با کیفیت زیاد به سالمند ارائه دهد تا خللی در کارش به وجود نیاید. حال به چند نمونه از این وظایف این پرستاران اشاره کرده ایم.

 • داشتن نظم کاری:  پرستار سالمند در منزل باید منظم و خوش قول باشد و ساعاتی را که قرار است در خدمت سالمند باشد حضور داشته تا بتواند خدمات خود را به سالمند به خوبی ارائه دهد .
 • داشتن زمانبندی مناسب برای دادن دارو یا قرص طبق دستور پزشک: باید به طور دقیق در اوقاتی که سالمند نیاز به قرص یا دارو دارد به سالمند داروهایش را بدهد تا روند درمان سالمند به چالش نیافتد.
 • تهیه کردن غذای سالم و مقوی برای سالمند که می تواند به قدرت جسمانی و روحی سالمند بیفزاید: یادمان باشد که تغذیه مناسب و مقوی برای سالمند بسیار ضرروی است و می تواند باعث تجدید قوا در سالمند شود .
 • امور نظافتی و بهداشتی سالمند را سر وقت و به خوبی انجام دهد: حمام بردن سالمند ، شستشوی لباسهای سالمند و …
 • تهیه کردن برنامه ای برای اوقات فراقت سالمند در منزل یا بیرون منزل: در اوقاتی که سالمند قرار است در منزل باشد باید با انجام دادن کارهای آموزشی و تفریحی بستری را فراهم کند که به روند ذهنی و فکری سالمند کمک شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شش + دو =

درخواست مشاوره پرستاری از آتیه پرستاران سلامت
فهرست