همدم سالمند در منزل | همدم برای سالمند سالم تهران

پرستار سالمند
بدون دیدگاه

اعزام همدم سالمند در منزل برای سالمندان سالم و بیمار و تنها

همدم سالمند در منزل

دردوران سالمندی بیشتراز هر چیز دیگر تنها نبودن برای سالمند مهم و ضروری میباشد و سالمند دوست دارد در این سنین اطرافش شلوغ باشد و خانواده اش کنارش باشند تا احساس تنهایی و بی کسی نکند .

وابستگی سالمند به دلیل مسائل جسمی و مسائل مالی و مشکلات روحی اتفاق میوفتد و ودوست دارد در دوران سالمندی در تنهایی به سر نبرد .

تنهایی در سالمند احساس بدی به وجود میاورد و باعث میشود که سالمند به افسردی و مشکلات جسمی و روحی دچار شود که خود باعث میشود که زندگی سالمند به خطر بیوفتد.

طبق آمارها یک دهم از سالمندان درتنهای به سر میبرند و به این دلیل تحرک بدنی در آنها کم بوده و به اصطاح یکجا نشین میشوند.

وقتی که یک سالمند همسر خود را از دست میدهد به شدت احساس تنهای در او پدیدارمیشود و با ازدواج فرزندانش بر این شدت افزایش میابد و باید همیشه از سالمند مراقبت و نگهداری شود.

چند مورد از عوارضی که براثر تنهایی درسالمندان به وجود می آید عبارتند از:

 • در اثر نداشتن ارتباط اجتمای قوی سالمند دچار افسردگی میشود
 • وقتیکه سالمند در تنهای به سر میبرد باعث میشود که به سیستم ایمنی سالمند ضربه وارد شود و از لحاظ سلامتی در معرض خطر باشد
 • وقتی سالمند تنهاست باعث میشود که وی به سیگار کشیدن روی بیاورد و دچاراضافه وزن شود که میتواند به سلامتی وی ضربه وارد کند
 • با تنهایی سالمند خطر ابتلای وی به آلزایمر به شدت افزایش پیدا میکند

بهترین راه حل برای رفع تنهایی و رفع نیازهای سالمند این است که خانواده و نزدیکان وی به شدت به نیازهای روحی و روانی سالمند توجه کنند و به وی در انجام کارهای روزانه اش کمک کنند ، در چنین وضعیتی بعضی خانواده ها به علت مشاغل و کارهای روزانه گوناگون وقت رسیدگی و مراقبت از سالمندشان راندارند و تمایل دارند که یک پرستار سالمند و یا همدم سالمند در منزل از سالمند عزیزشان پرستاری و نگهداری کند.

همدم سالمند در منزل به چه کسی گفته میشود

همدم سالمند در منزل به کسی گفته میشود که به طور تمام وقت درکنارسالمند و در منزل وی باشد و تمام کارهای روزمره را برای سالمند انجام دهد تا سالمند بتواند از شرایط نسبی خوبی برخوردار باشد .

همدم سالمند دارای خصوصیات و ویژگیهایی باید باشد تا بتواند در امر خدمت رسانی به سالمند مفید و موثر واقع شود که عبارتند از :

 • داشتن نظم در انجام کارهای سالمند
 • مسئولیت پذیری
 • داشتن ظاهری مناسب و معقول
 • داشتن عاطفه و مهربانی

در زمان استخدام همدم سالمند در منزل چگونه باید سالمند را آماده کرد

قبل از اینکه شما قرار باشد برای سالمندتان همدم استخدام کنید باید سالمند را با این موضع آماده کنید. طوری رفتارکنید که به او بفهمانید که نمیتوانید همیشه کنار وی باشید و او نیز درک خواهد کرد. باید برای سالمند واضح و درست توضیح دهید که هدف شما از استخدام همدم چیست .

باید به سالمندتان توضیح دهید که هدف از استخدام همدم برای پرستاری و نگهداری از شما میباشد. باید با سالمندان مثل بچه ها رفتار نکرد و اجازه دهیم تا خودشان همدم خویش را انتخاب کنند و برای ایشان ارزش بالای قائل باشید.

وظایف همدم سالمند

وظایف همدم سالمند در منزل چیست

 • مراقبت ونگهداری از سالمند در تمام ساعات شبانه روزی
 • غذا دادن به سالمند و تهیه غدای وی
 • انجام کارهای روزمره سالمند مثل دستشوی بردن سالمند ، حمام بردن سالمند ، رسیدگی به امور نظافتی بدن سالمند
 • انجام دادن بازیهای فکری با سالمند و انجام کارهای آموزشی و تفریحی با سالمند در منزل
 • در اوقاتی که سالمند روند روحی مناسبی ندارد و احساس کسلی میکند، همدم سالمند در منزل باید برنامه ریزی کند و سالمند را به بیرون از منزل ببرد تا با پیاده روی در پارک حال و هوای سالمند خوب شود.
 • ایجاد رابطه خوب و صمیمی با سالمند و خانواده سالمند که موجب میشود در روند حال عمومی سالمند موثر بوده و احساس خوبی را در سالمند ایجاد کند

خطرات تنها ماندن درسالمندان بسیارمیتواند برای آنها خطرناک باشد و تاثیرات منفی را در آنها ایجاد کند وقتی که آلزایمر به سراغ سالمندان می آید دیگر قادر نخواهند بود که تنها باشند و به دلایل کهولت سن و ضعف در قوای جسمی، تحرکات مغزی آنها نیز دچار اختلال میشود و برایشان دردسر ساز خواهند بود.

از طرف دیگر گاهی سالمند نیاز به خوردن دارو دارد و با وجود تنها بودن و یا حواس پرتی شاید دارو را اشتباه بخورد که این عامل خسارات جبران ناپذیری خواهد داشت. بعضی سالمندان هنگام راه رفتن زمین میخورند و باید کسی باشد که همراهیشان کند ، در چنین شریطی جود یک همدم سالمند در منزل کنار سالمند میتواند به سالمند کمک زیادی کند وکمک حال سالمند باشد تا سالمند احساس خوشایندی را تجربه کند و بتواند زندگی روزمره مفیدی را سپری کند .

چگونگی انتخاب درست همدم سالمند در منزل برای سالمند

انتخاب همدم مناسب با شرایط سالمند امری ضروری میباشد زیرا گاهی سالمند نارضایتی زیادی از همدمی که ازاو نگهداری میکند دارد مثلا دوست دارد در هنگامی که پیش خانواده خود به سر میبرد همدم به خوبی با اورفتارکند و او را با احترام صدا کند .

خانواد ه های عزیز باید توجه به این موضوع داشته باشند و برای به خدمت گرفتن یک همدم خوب و کاردان برای مراقبت و نگهداری از سالمند عزیزشان باید به موسسات معتبر مراجع کنند تا هیچ اختلالی در این موضوع برایشان به وجود نیاید

انجام کلیه خدمات پرستاری و مراقبتی برای سالمندان در منزل – اعزام همدم سالمند در منزل

موسسه آتیه پرستاران سلامت
, , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

ده + 9 =

فهرست