تماس
021-66582923

ورزش برای گردن گرفتن نوزاد ، شیوه های مهم برای گردن گرفتن نوزاد

پرستار کودک, پرستار منزل
بدون دیدگاه
ورزش بسیار مهم برای گردن گرفتن نوزادان

ورزش برای گردن گرفتن نوزاد : منظور از گردن گرفتن کودک نوزادچیست؟ نوزاد در بدو تولد عضلات گردن ضعیفی دارد و نمیتواند سر خود را کنترل کند. اقداماتی برای برطرف کردن شلی گردن نوزاد و قوی شدن عضلات گردن او اصطلاحا گردن گرفتن نوزاد میگویند.

نکات ضروری برای گردن گرفتن نوزاد:

 • برای انجام ورزش های لازم برای گردن گرفتن نوزاد باید دقت لازم را داشته باشید زیرا این ناحیه درنوزاد بسیار ظریف و حساس است و میتواند در صورت مراقبت نکردن باعث آسیب به کودک شود.
 • اگر نوزاد شما دچار یک بیماری خاص است از انجام ورزش برای گردن گرفتن او خودداری کنید و آن را به پزشک محول کنید.
 • حتما لازم نیست در همان بدو تولد اقدام به گردن گرفتن کودک شود.
 • کج گرفتن گردن نوزاد مربوط به ضعف عضلات گردن نوزاد میباشد و با تقویت آن با انجام ورزش از بین میرود.

نحوه ی انجام ورزش های مربوط به گردن گرفتن نوزاد به شرح زیر است:

این ورزش ها که به آموزش آنها خواهیم پرداخت جزء ورزش های خانگی محسوب میشود و با کار درمانی های یک متخصص متفاوت خواهد بود:

 • اولین حرکت این است که نوزاد خود را روی شکم بخوابانید به این روش اصطلاحا تامی تایم میگویند . وسر اورا به یک سمت ببرید وبعد از چند ثانیه به سمت دیگر ببرید.
 • دومین حرکت که در 6 ماهگی به بعد باید انجام شود این است که زمانی که کودک طاق باز خوابیده است سرش را کمی بسمت بالا بیاورید.
 • انجام ورزش های کششی در زمانی که کودک در بغل شما خوابیده میتواند عضلات اورا قوی کند به این صورت که سر او را به سمت راست بچرخانید وبعد مخالف آن را انجام دهید.
 • روش بعدی در حالت شیر دادن به کودک است در این موقعیت نوزاد را در زیر بغل خود نگاه دارید و با دست سینه ی آن را بگیرید. دراین صورت کودک برای دیدن اطراف خود مجبور میشود سرش را بالا نگه دارد واین به شل بودن گردن کودک کمک شایانی میکند.
 • استفاده از اسباب بازی هایی که برای کودک جالب باشد و صداهای حاصل از آن بتواند توجه او را جلب کند. به این صورت که کودک را به پشت بخوابانید واین اسباب بازی ها را جلوی صورت او قراردهید وآن را به سمت چپ یا راست حرکت دهید تا کودک برای دیدن آنها مجبور شود گردن خود را تکان دهد این حرکت میتواند کمک زیادی به تقویت عضلات گردن نوزاد بکند.

در چه زمانی باید گردن گرفتن نوزاد آغاز شود:

 • در 2 ماهگی کودک میتواند تاحدی سر خود را بلند کند و تا زاویه ی 45 درجه میتواند سرش را نگه دارد.
 • در پایان 3 ماهگی او سینه ی خود را به سمت بالا میگیرد و گردن خود را تا زاویه 90درجه میتواند بلند کند.
 • در 6ماهگی او یک کنترل کامل بر قسمت سروگردن خود خواهد داشت .

ویژگی های مهم گردن گرفتن نوزاد :

گردن گرفتن نوزاد یک حرکت مهم در مسیر رشد و توانایی پیدا کردن در حرکات او محسوب میشود این حرکت میتواند سایر مهارت های دیگر مانند نشستن و راه رفتن را نیز در او تقویت کند زمانی که نوزاد که کنترل لازم را در گردن خود پیدا کند میتواند دید گسترده تری را داشته باشد.

علت به تعویق افتادن گردن گرفتن نوزاد:

کنترل داشتن سرو گردن در بسیاری از نوزادان و کودکان با تاخیر همراه است علت این تاخیر میتواند مشکلاتی ناشی از فلج مغزی باشد که مانع از تحرکات بدنی کودک میشود . یکی دیگر از علت های تعویق حرکات گردن و سر در کودکان کوتاهی عضلات گردن کودک میباشد که با انجام تمرین های مخصوص سهولت در کنترل سر کودک به وجود خواهد آمد.

انجام حرکات کششی به روش کار درمانی و ورزش برای گردن گرفتن نوزادان:

 • کودک خود را دربین پاهای خود قرار دهید و یک دست خود را روی چانه کودک بگذارید و دست دیگر را روی سر او بگذارید و به تدریج و آرام بدون اینکه بخواهید کودک را تکان دهید گردن او را به سمت جلو و پایین حرکت دهید و عضلات پشت گردن را نیز به حالت کششی دربیاورید.
 • گذاشتن کودک روی رولر : کودک خود را به شکم روی وسیله ی استوانه ای شکل بخوابانید طوری که سنگینی وزن کودک را بگیرد و سپس دو دست او را جلوتر از کتف او قرار دهید و برای چند دقیقه کودک را در این حالت قرار دهید .
 • کودک را روی سطح دارای شیب قرار دهید طوری که سر او بالاتر از بدنش قرار بگیرد این روش میتواند اثر جاذبه را کم کند و کودک راحت تر گردن خود را بلند کند .
 • میتوانید کودک را روی یک توپ بزرگ به روی شکم بخوابانید و با دست های خود باسن کودک را به سمت پایین فشار دهید و او را به سمت جلو و عقب حرکت دهید این کار باعث میشود کودک گردن خود را بالا بگیرد .
 • روش دیگر برای تقویت عضلات گردن کودک این است که کود ک را به پشت بخوابانید و زانو های او را بسمت سینه او خم کنید و آن را ثابت نگه دارید. و از کودک بخواهید سر خود را به سمت بالا بیاورد .
 • کودک را روی سطح شیب دار به شکم بخوابانید و دو آرنج او را به حالت باز و با فاصله از هم نگه دارید و کف دست های کودک را طوری که انگشت شست او از بقییه دور باشد روی زمین قرار دهید.

نکته : مادران محترمی که شاغل هستند و از پرستار منزل برای مراقبت از نوزاد خود استفاده می کنند حتما به پرستار کودک نکات بالا را ذکر کنید که در مواقعی که شما نیستید ورزش برای گردن گرفتن نوزاد شما را انجام دهد .

,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

3 − 1 =

فهرست