وظایف پرستار سالمند در منزل را حتما بدانید

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستار منزل
بدون دیدگاه
وظایف پرستار سالمندان در منزل

دوران سالمندی در افراد بعد از میانسالی می باشد و معمولا در جامعه ی ما بعد از بازنشستگی را دوران سالمندی می گویند. در این دوران یک سالمند نیازهای خاص خود را دارد پس مراقبت و نگهداری از این عزیزان نیازمند شناخت و تخصص بالا می باشد .

امروزه با وجود مشغله ی کاری که خانواده ها دارند ، کمتر فرصت می کنند که به مراقبت از سالمند خود بپردازند ، در نتیجه نیاز پرستار سالمند در خانه روز به روز در بین خانواده ها افزایش پیدا می کند . آتیه پرستاران سلامت با ارائه خدمات پرستار خصوص در منزل توانسته است سالیان سال کمک حال خانواده های عزیز بوده و خواهد بود .

برای مشاوره در زمینه پرستار و هزینه پرستار در منزل و همچنین وظایف پرستار سالمند در منزل می توانید به صورت شبانه روزی و رایگان با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید .

وظایف پرستار سالمند در منزل شامل چه وظایفی می باشد :

پرستار سالمند در منزل به فردی گفته می شود که به صورت روزانه ، شبانه روزی ، شبانه و مقطعی از سالمندان مراقبت می کند حال وظایف این پرستاران متفاوت می باشد . بسیاری از پرستاران به صورت تخصصی خدمات ارائه می دهند و بسیاری نیز که تخصص پایین تری دارند به صورت مراقب و نگهدار سالمند انجام خدمت می کنند . در زیر به وظایف مراقب سالمند در منزل می پردازیم .

• رعایت بهداشت سالمند

رعایت کردن نکات بهداشتی برای یک سالمند بسیار حائز اهمیت می باشد . سالمندانی که از لحاظ جسمی ناتوان می باشند باید با کمک پرستار یا مراقب حتما نکات بهداشتی را رعایت کند . وظایف افراد مراقب در رعایت بهداشت سالمند شامل استحمام دادن سالمند ، بردن سالمند به دستشویی ، مسواک زدن ، کوتاه کردن موی سر و ناخن و حتی موهای زاید بدن و همچنین شستن لباس ها مخصوصا لباسهای زیر می باشد .

سالمندانی هستند که دچار زخم بستر و یا پوشکی می باشند . پرستار باید به طور مرتب و زیر نظر پزشک زخم های این عزیزان را شستشو دهد و همچنین سالمندان پوشکی را باید به طور مرتب و اصولی پوشک آنها را تعویض نماید .

• سلامت جسمانی سالمند

همانطور که می دانید با بالا رفتن سن ، افراد دچار مشکلاتی مانند کم شدن بینایی ، شنوایی ، توان جسمی و همچنین مشکلات قلبی عروقی و غیره می شوند . یکی از مهمترین وظایف پرستار سالمند در منزل این است که باید به طور مرتب سالمند را تشویق به ورزش کردن کند . چون اگر سالمند فعالیت بدنی نداشته باشد روز به روز توان جسمی او رو به نزول می رود .

یکی دیگر از وظایف پرستار سالمند  دادن داروهایی است که سالمند زیر نظر پزشک مصرف می کند . اگر فرد سالمند ناتوان و زمین گیر است پرستار منزل  باید همیشه بدن او را چک کند که خدایی نکرده دچار زخم بستر نشود . اگر نشانه های زخم بستر مشاهده شد سریعا به پزشک مربوطه اطلاع دهید . نشانه های زخم بستر ایجاد لکه های قرمز مایل به آبی و بنفش می باشد .

• رسیدگی به سلامت روحی و روانی سالمند

بهترین راه حل برای بالا بردن روحیه افراد سالمند ورزش کردن می باشد . پرستاران سالمند سعی کنند این عزیزان را برای پیاده روی به بیرون ببرند تا هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی تقویت شوند .

ورزش و پیاده روی کردن افراد سالمند باعث می شود که ضربان قلب آنها بالا رفته و گردش خون آنها بیشتر شود و همچنین باعث می شود تمام سموم بدن از طریق عرق کردن از بدن سالمند خارج شود .  همچنین پرستاران سعی کنند افرادی را که روی ویلچر هستند و توان حرکتی ندارند را با ورزش های بالا تنه ، از بی تحرکی دور کنند .

از دیگر وظایف که می تواند روحیه سالمند را افزایش دهد تشویق کردن این عزیزان به خواندن کتاب و روزنامه ، همنشینی با دوستان و آشنایان ، دیدن فیلم و غیره می باشد .

• تغذیه سالمند

یکی دیگر از وظایف مراقب سالمند ایجاد برنامه ی غذایی سالم و مقوی می باشد . پرستار باید غذاهایی که متناسب با سالمندان می باشد را برای او تهیه کند . پرستاران این نکته را در نظر داشته باشندکه سعی شود تا حد امکان غذاها را آب پز یا بخار پز کنند و اگر از روغن استفاده می کنند توصیه می شود از روغن های حیوانی یا گیاهی استفاده کنند . خوردن آب زیاد ، میوه و سبزیجات به شدت به سالمندان توصیه می شود . توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیشتر مبحث نگهدار سالمند و تغذیه سالمندان را مطالعه نمایید.

• وظایف مربوطه به امور منزل

از دیگر وظایف پرستار در منزل برای سالمند انجام امور منزل می باشد . کارهایی مانند درست کردن غذا ، شستن ظرفها ، خرید منزل و غیره از جمله این وظایف می باشد .

پرستاری از سالمندان در منزل با آتیه پرستاران سلامت

حال با دانستن وظایف پرستار سالمند در منزل اگر به دنبال خدمات پرستاری در منزل برای سالمند خود هستید و می خواهید یک مراقب و پرستار خوب برای عزیز خود استخدام کنید حتما از موسسات معتبر و با سابقه این درخواست را کنید. موسسه پرستاری آتیه پرستاران سلامت  نیز با ارائه خدمات به سالمندان و کودکان و بیماران در منزل و بیمارستان به صورت شبانه روزی در تهران و شهرستان ها آماده خدمت رسانی به هموطنان عزیز می باشد . شما می توانید با موسسه تماس گرفته و از کارشناسان ما مشاوره بگیرید تا آنها به طور کامل شما را راهنمایی کنند. این موسسه به طور شبانه روزی و 24 ساعته آماده ی شنیدن صدای گرم شما می باشد.

, , , , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

13 + ده =

فهرست