تماس
021-66582923
پرستار بیمارپرستار سالمندپرستاری در منزل

شرح وظایف پرستار سالمند در منزل ( 5 وظیفه مهم )

وظایف پرستار سالمند در منزل مبحثی می باشد که در اینجا می خواهیم با کمک کارشناسان با تجربه مرکز پرستاری آتیه پرستاران سلامت، به نکات مهم و ارزنده آن بپردازیم تا اگر نیاز به استخدام پرستار سالمند در منزل را داشتید بتوانید با دید باز پرستار مورد نظر خود را جذب نمایید.

هماطور که می دانید دوران سالمندی در افراد بعد از میانسالی می باشد و معمولا در جامعه ی ما بعد از بازنشستگی را دوران سالمندی می گویند. در این دوران یک سالمند نیازهای خاص خود را دارد پس مراقبت و نگهداری از این عزیزان نیازمند شناخت و تخصص بالا می باشد .

امروزه با وجود مشغله ی کاری خانواده ها کمتر فرصت می کنند که به مراقبت از سالمند خود بپردازند، در نتیجه نیاز پرستار سالمند در خانه روز به روز در بین خانواده ها افزایش پیدا می کند. آتیه پرستاران سلامت با ارائه خدمات پرستار خصوص در منزل توانسته سالیان سال کمک حال خانواده های عزیز باشد .

وظایف پرستار سالمند در منزل همراه با خدمات - شرح وظایف پرستار سالمند در منزل ( 5 وظیفه مهم )

وظایف پرستار سالمند

پرستار سالمند در منزل به فردی گفته می شود که به صورت روزانه ، شبانه روزی ، شبانه و مقطعی از سالمندان مراقبت می کند حال وظایف این پرستاران متفاوت می باشد. بسیاری از پرستاران به صورت تخصصی خدمات ارائه می دهند و بسیاری نیز که تخصص پایین تری دارند به صورت مراقب و نگهدار سالمند انجام خدمت می کنند. در زیر به وظایف مراقب سالمند در منزل می پردازیم .

1- رعایت بهداشت سالمند

رعایت کردن نکات بهداشتی برای یک سالمند بسیار حائز اهمیت می باشد . سالمندانی که از لحاظ جسمی ناتوان می باشند باید با کمک پرستار یا مراقب حتما نکات بهداشتی را رعایت کند . وظایف افراد مراقب در رعایت بهداشت سالمند شامل استحمام دادن سالمند ، بردن سالمند به دستشویی ، مسواک زدن ، کوتاه کردن موی سر و ناخن و حتی موهای زاید بدن و همچنین شستن لباس ها مخصوصا لباسهای زیر می باشد .

سالمندانی هستند که دچار زخم بستر و یا پوشکی می باشند . پرستار باید به طور مرتب و زیر نظر پزشک زخم های این عزیزان را شستشو دهد و همچنین سالمندان پوشکی باید به طور مرتب و اصولی توسط پرستار سالمند پوشکی ، پوشکشان عوض شود .

2- سلامت جسمانی سالمند

همانطور که می دانید با بالا رفتن سن، افراد دچار مشکلاتی مانند کم شدن بینایی، شنوایی، توان جسمی و همچنین مشکلات قلبی عروقی و غیره می شوند. یکی از مهمترین وظایف پرستار سالمند در منزل این است که باید به طور مرتب سالمند را تشویق به ورزش کردن کند. چون اگر سالمند فعالیت بدنی نداشته باشد روز به روز توان جسمی او رو به نزول می رود.

یکی دیگر از وظایف پرستار سالمند دادن داروهایی است که سالمند زیر نظر پزشک مصرف می کند. اگر فرد سالمند ناتوان و زمین گیر است پرستار منزل  باید همیشه بدن او را چک کند که خدایی نکرده دچار زخم بستر نشود. اگر نشانه های زخم بستر مشاهده شد پرستار سریعا باید سالمند را به پزشک مربوطه نشان دهد. نشانه های زخم بستر ایجاد لکه های قرمز مایل به آبی و بنفش می باشد .

3- رسیدگی به سلامت روحی و روانی سالمند

بهترین راه حل برای بالا بردن روحیه افراد سالمند ورزش کردن می باشد. پرستاران سالمند سعی کنند این عزیزان را برای پیاده روی به بیرون ببرند تا هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی تقویت شوند.

ورزش و پیاده روی کردن باعث می شود که ضربان قلب بالا رفته و گردش خون بیشتر شود و همچنین باعث می شود تمام سموم بدن از طریق عرق کردن از بدن خارج شود. همچنین پرستار افراد پیر ( Gerontological nursing ) سعی کنند افرادی را که روی ویلچر هستند و توان حرکتی ندارند را با ورزش های بالا تنه، از بی تحرکی دور کنند .

از دیگر روش هایی که می تواند روحیه سالمند را افزایش داد تشویق کردن این عزیزان به خواندن کتاب و روزنامه، همنشینی با دوستان و آشنایان، دیدن فیلم و غیره می باشد .

4- تغذیه سالمند

یکی دیگر از شرح وظایف پرستار سالمند در منزل ایجاد برنامه ی غذایی سالم و مقوی می باشد . پرستار باید غذاهایی که متناسب با سالمندان می باشد را برای او تهیه کند . پرستاران این نکته را در نظر داشته باشند که سعی شود تا حد امکان غذاها را آب پز یا بخار پز کنند و اگر از روغن استفاده می کنند توصیه می شود از روغن های حیوانی یا گیاهی استفاده کنند . خوردن آب زیاد ، میوه و سبزیجات به شدت به سالمندان توصیه می شود . توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیشتر مبحث نگهدار سالمند و تغذیه سالمندان را مطالعه نمایید.

5- وظایف مربوطه به امور منزل

از دیگر وظایف پرستار در منزل برای سالمند، انجام امور منزل و آشپزی می باشد . کارهایی مانند درست کردن غذا ، شستن ظرفها ، خرید منزل و غیره از جمله این وظایف می باشد .

حال با دانستن وظایف پرستار سالمند در منزل اگر به دنبال خدمات پرستاری در منزل برای سالمند خود هستید و می خواهید یک مراقب و پرستار خوب برای عزیز خود استخدام کنید حتما از موسسات معتبر و با سابقه این درخواست را کنید.

مهارت پرستاران برای انجام وظایف به درستی

در بالا به تعدادی از وظایف پرستاران سالمند در منزل اشاره کردیم حال برای اینکه پرستاران بتوانند این وظایف را به خوبی انجام دهند و سالمند خود را خشنود کنند باید خصوصیات و ویژگی های مجزایی نسبت به دیگر پرستاران داشته باشند که این ویژگی ها شامل:

  • احساس مسئولیت داشته باشد.
  • سطح ارتباطات اجتماعی بالایی داشته باشد.
  • از لحاظ روحی و جسمی انعطاف پذیری بالایی داشته باشد.
  • تحمل انجام کارهای فیزیکی سنگین داشته باشد.
  • صبور باشد.
  • انتقاد پذیر باشد.
  • توان اضافه کاری داشته باشد.

موسسه پرستاری آتیه پرستاران سلامت نیز با ارائه خدمات به سالمندان و کودکان و بیماران در منزل و بیمارستان به صورت شبانه روزی در تهران و شهرستان ها آماده خدمت رسانی به هموطنان عزیز می باشد . شما می توانید با موسسه تماس گرفته و از کارشناسان ما مشاوره بگیرید تا آنها به طور کامل شما را راهنمایی کنند. این موسسه به طور شبانه روزی و 24 ساعته آماده ی شنیدن صدای گرم شما می باشد.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

4 − 3 =

درخواست مشاوره پرستاری از آتیه پرستاران سلامت
فهرست