تماس
021-66582923
پرستاری و نگهداری سالمند در منزل

پرستاری و نگهداری سالمند در منزل

ارائه بهترین خدمات پرستاری و نگهداری سالمند با پرستار خانم و آقای با تجربه . خدمات ما به صورت شبانه روزی می باشد. این پرستاران می توانند از سالمندان سالم و بیمار در منزل مراقبت و نگهداری کنند . ما در این مبحث سعی کرده ایم گوشه ایی از این خدمات را برای شما شرح دهیم . لطفا تا آخر این مبحث ما را همراهی نمایید.

پرستاری و نگهداری از سالمند

پرستاری و نگهداری سالمند همیشه جزو اولین اولویت ها در هر خانواده بوده و خواهد بود. پرستاری و نگهداری از این عزیزان به چندین روش اجرا می شود. خانه سالمندان یکی از این روشها می باشد که با وجود مخالفت بسیاری از خانواده ها اما تعدادی هم هستند که سالمند خود را برای پرستاری و نگهداری به این مکان ها می فرستند. روش دیگر پرستاری در منزل می باشد که معمولا خانواده ها با کمک گرفتن از شخص ثالث به عنوان پرستار سالمند این مراقبت ها را انجام می دهند.

دوران سالمندی و حساسیت هایش توجه و مراقبت زیادی می طلبد زیرا افراد اغلب در این سن علاوه بر بیماری و احتیاج مداومی که به کمک اطرافیان شان برای انجام امورات شان دارند، خلق و خوی مناسبی نیز ندارد و بسیار کم طاقت و بهانه جو هستند و در صورتی که فرزندانشان به علت درگیری های زندگی و شغلی فرصت کافی برای رسیدگی به آنها را نداشته باشند و یا درخواست آنها را به زمانی دیگر موکول کنند رنجیده شده و گاها دچار بیماری‌های روحی می‌شوند.

در این شرایط بهتر است برای اینکه به نیازهای والدینتان با دقت بیشتری رسیدگی کنید و همچنان آنها را در کنار خود داشته باشید و مجبور به سپردن آنها به خانه سالمندان نشوید، از خدمات افرادی که در این زمینه دوره دیده اند و تحت عنوان پرستار سالمند در دفاتر خدمات پرستاری فعالیت می کنند، استفاده کنید تا این گونه علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، والدینتان از سلامت جسمی و روحی بهتری برخوردار باشند و شما نیز با مشاهده انرژی و نشاط آنها در منزل،آرامش و امنیت خاطر بیشتری را تجربه کنید.

استخدام برای پرستاری و نگهداری سالمند

وقتی تصمیم به استخدام فردی برای پرستاری و نگهداری سالمند در منزل میگیرید، راهکارهای متفاوتی به ذهنتان خطور می‌کند. ممکن است برای این امر از آشنایانتان کمک بخواهید و یا به آگهی های روزنامه مراجعه کنید اما در نظر داشته باشید که هیچ کدام از این روش‌ها مورد اعتماد نیستند زیرا هیچ سازمان یا موسسه‌ای بر عملکرد آنها نظارت ندارد و در صورت پیش آمدن مشکلی تقریباً نمی توانید کاری از پیش ببرید.

به عنوان مثال اگر از عملکرد پرستار‌تان ناراضی باشید، به علت زمان ‌بر بودن جایگزین کردن او با فردی بهتر، مجبور خواهید بود با پرستار انتخابی‌تان هرچند ناکارآمد کنار بیاید. پیشنهاد ما به شما این است که در این امر به صورت شخصی عمل نکنید و از کمک مراکز خدمات پرستاری در منزل که دارای مجوز هستند بهره ببرید تا این گونه خیالتان از بابت کیفیت خدمات و پرسنل اعزامی آنها راحت باشد.

زیرا این موسسات نسبت به سلامت اخلاقی و رفتاری، تخصص و کارآمدی نیروهای خود بسیار حساس هستند و برای این کار از افراد باتجربه،قابل اعتماد،مسئولیت پذیر و دارای وجدان کاری بالا استفاده می کنند و با در نظر گرفتن مشاوره های رایگان با کارشناسانشان شرایطی فراهم می آورند که مشتریان بتوانند اطلاعات کافی درباره خدمات ارائه شده توسط آنها و پرستار مورد نظرشان به دست بیاورند تا با آرامش خاطر والدین عزیز و کانون خانوادگی شان را به آنها بسپارند.

همچنین به خانواده ها این تعهد را می دهند که در صورت نارضایتی، بدون فوت وقت پرستاری نزدیکتر به انتظاراتشان جایگزین کنند در این بخش می خواهیم به انواع خدماتی که پرستاران سالمند در این دفاتر ارائه میدهند بپردازیم تا در صورت نیاز از کمک آنها بهره مند شوید.

خدمات پرستاری و نگهداری سالمند در منزل

1- خدمات تغذیه

یکی از مهمترین خدمات پرستاری و نگهداری سالمند در منزل توجه ویژه به تغذیه سالمند می باشد. تغذیه در حفظ و ارتقاء سطح سلامت سالمندان نقش بسزایی دارد زیرا استفاده از مواد غذایی سالم و با ارزش می تواند سطح انرژی و توان بدنی و ذهنی آنها را افزایش دهد اما اکثراً سالمندان در این سن به علت بی حوصلگی و تنهایی، تمایلی به آشپزی ندارند و به این مسئله زیاد توجه نمی کنند و گاهاً ممکن است بی میلی و بیماری هایی مانند آلزایمر موجب شوند که بعضی از وعده های غذایی خود را حذف کنند.

در این میان پرستاری که از سالمند مراقبت می کند وظیفه دارد به خوردن تمامی وعده های غذایی او (به خصوص صبحانه) در زمان مناسب نظارت کند وبرایش برنامه ی منظمی، منطبق با رژیم غذایی مناسبش در نظر بگیرد. تا با استفاده از میوه ها و سبزیجات تازه و حذف یا کاهش خوراکی های مضر در جهت کنترل وزن،افزایش تراکم استخوان و بهبود بیماری های او قدم بردارد.حتی می تواند برای ایجاد صمیمیت بیشتر،در هنگام پخت غذا برای چشیدن و نظر دادن ازاو یاری بخواهد تا دستپختش را به ذائقه ی او نزدیک‌تر کرده و تمایل به خوردن را درسالمند افزایش دهد.

خدمات پرستار ی و نگهداری سالمند در منزل در خصوص بهداشت فردی سالمند - پرستاری و نگهداری سالمند در منزل

2- خدمات بهداشت فردی

مشکلاتی از قبیل کمبود بنیه، ناتوانی و بیماری در سالمندان موجب می شوند که در انجام امور عادی و نظافتی خود با مشکل روبرو شوند و شلختگی و نامرتبی ناشی از آن، مأیوس و کلافه شان کند. اما نگران نباشید پرستاران در این خصوص خدمات جامعی به سالمندان ارائه می‌دهند و به تمام امور نظافتی و بهداشتی آنها از قبیل استحمام،توالت رفتن،شانه و اصلاح موها،کوتاهی ناخن ها، پاک کردن گوش ها و مرتب کردن لباس ها رسیدگی می کنند و در صورتیکه سالمند به تخت وابسته باشد و یا کنترل ادرار خود را نداشته باشد با تعویض مداوم پوشک،احساس راحتی بیشتری برایش به وجود می‌آورند.

3- خدمات رفاهی و تفریحی

از دیگر خدمات مهم پرستاری و نگهداری سالمند در منزل توجه کردن به اوقات تفریحی سالمند می باشد. نیاز همه افراد با هر سنی به تفریحات و امور سرگرم‌ کننده انکارناپذیر است زیرا شادی و نشاط ناشی ازاین فعالیتها، در واقع نیرویی محرکه ای است که به فرد این توانایی را می دهد که یکنواختی زندگی و سختی های آن را تحمل کند.

سالمندان نیز از این قاعده مستثنا نیستند و به هم صحبتی مهربان و دلسوز در کنار خود نیاز دارند تا روزهایشان را بدون هدف سپری نکنند و به کارهایی که در گذشته به علت مشغله های فراوان فرصت انجام آن را نداشته اند بپردازند.

در صورتی که وظیفه ی مراقبت از سالمند برعهده ی پرستار باشد ، باید مانند یک دوست یا عضوی از خانواده با انها وقت بگذراند و بخشی از روز را به انجام اموراتی چون کتاب خواندن، تماشای فیلم،ورزش‌های سبک، حل جدول،خواندن روزنامه و مرور خاطرات لذتبخش قدیمی اختصاص دهد تا از این طریق علاوه بر تقویت حافظه ی سالمند اوقات خوشی را نیز،برایش ایجاد کند و احساس کسلی و بی انگیزگی را در او از بین ببرد.

همچنین در صورت رضایت خانواده ها،می‌تواند در روزهایی که شرایط جوی مناسب است سالمند را به پارک برده تا علاوه بر استفاده از هوای تازه از مصاحبه و همصحبتی با هم سن هایش نیز استفاده کند.

خدمات پرستاری و نگهداری سالمند در قبال امور درمانی سالمند - پرستاری و نگهداری سالمند در منزل

4- خدمات درمانی

پرستاری که وظیفه مراقبت از سالمند بیمار را بر عهده می گیرد وظیفه خطیری دارد و باید در این حیطه بسیار وظیفه‌شناسانه عمل کند زیرا هرگونه خطا و تداخل در مصرف داروها و یا سهل انگاری ، عواقب جبران ناپذیری را به بار می‌آورد.

پرستار موظف است زمان و دوز دقیق مصرف داروها را به بیمار یادآوری کند و علائم حیاتی او را به صورت روزانه یا هفتگی زیر نظر بگیرد و او را در چکاب های ماهانه برای رفتن به دکتر تنها نگذارد.

همچنین در صورتی که سالمند بیمار باشد و به اقدامات درمانی احتیاج داشته باشد ،پرستارموظف است در راستای بهبودیش،خدماتی چون مراقبت از زخم پای دیابتی، پانسمان،گاواژ،تزریقات و سونداژ را نیز انجام دهد تا اینگونه سالمند در محیط پر آرامش خانه و بدون خروج از منزل روند درمانی خود را طی کند.

5- خدمات امور منزل و آشپزی

یکی دیگر از موارد مهم در پرستاری و نگهداری سالمند در منزل ، انجام امور منزل می باشد. در صورتیکه سالمند به تنهایی زندگی می کند و یا اعضای خانواده ساعات زیادی را در خارج از منزل سپری می کنند. بهتر است به طور همزمان از خدمات پرستار برای مراقبت از سالمند و انجام امورات منزل استفاده کنید.

زیرا در این صورت پرستار علاوه بر رسیدگی به تمام موارد ذکر شده در زمان‌هایی که سالمند به کمک احتیاج ندارد و یا استراحت می پردازد ، امور منزل را نیز مدیریت کرده و با شستن ظرف ها،نظافت سرویس بهداشتی،تهیه غذا و پذیرایی از مهمانها جو منظم و پر آرامشی را بر خانه و خانواده حکمفرما می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نوزده − 6 =

مشاوره ارائه دهنده خدمات پرستاری - پرستاری و نگهداری سالمند در منزل
فهرست