تماس
021-66582923

پرستار برای مراقبت از سالمند

پرستار سالمند, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
پرستار برای مراقبت از سالمند در منزل

پرستار برای مراقبت از سالمند یکی از خدمات مهمی می باشد که توسط موسسه آتیه پرستاران سلامت به عزیزان سالمند در منزل ارائه می شود همانطور که می دانید نقش متفاوتی از زندگی انسان در دوران سالمندی می باشد . از لحاظ تجربه ، سالمندان در سطح بالایی قرار دارند اما متاسفانه در این دوران توانایی های ذهنی و جسمی سالمند محدود می شود . با توجه به سطح بهداشتی و درمانی در افراد جامعه و صنعتی شدن، سطح زندگی باعث شده که طول عمر انسانها زیاد شود .

با توجه به آماری که وزارت بهداشت اعلام کرده است در کشورمان حدود 8 میلیون سالمند زندگی می کنند که این روند روبه رشد می باشد و این آمار خوشایندی برای یک جامعه نیست زیرا وقتی یک جامعه روبه موفقیت و پیشرفت قدم بر می دارد که نیروی جوان در آن جامعه روبه رشد باشد .

دوران سالمندی دوران بی فایده نبودن و افسردگی نیست زیرا سالمندان با توجه به تجارب و مهارتی که در زندگی آموخته اند می توانند آن تجربه ها را به افراد جوان و دیگران آموزش و انتقال دهند . پرستاری و مراقبت از سالمندان از اولویت های زندگی آنها می باشد و امری مهم و ضروری تلقی می شود .

آیا انتخاب پرستار برای مراقبت از سالمند بهترین راه حل می باشد ؟

در انتخاب پرستار برای نگهداری از سالمند در مرحله اول شما باید شناخت کافی از سالمند خود را داشته باشید تا بتوانید نیازهای روزمره او را بر طرف کنید . بر اثر فقدان زمان یا درگیر بودن در امورات زندگی ، امکان این نیست که خانواده ها خودشان از سالمند عزیزشان به طور کامل و به خوبی پرستاری و مراقبت کنند که این امر برای آنها به دغدغه ی فکری تبدیل شده است .

در این میان نیاز به پرستار برای نگهداری از سالمند امری ضروری و مهم در زندگی امروزی شده است . با توجه به نیازهای سالمند و مشکلات یا بیماری هایی که در این دوران می باشد انتخاب پرستار برای سالمند می تواند بهترین راه برای سلامتی این افراد باشد . یک پرستار مناسب به کیفیت زندگی سالمند کمک می کند و در روند کارهای روزمره ی او همراه و همیار سالمند خواهد بود .

پرستار برای مراقبت از سالمند در منزل دارای ویژگی ها و وظایفی می باشد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

اهمیت داشتن پرستار برای نگهداری از سالمند :

پرستاری جهت مراقبت از سالمند از جنبه های گوناگونی می تواند اهمیت بسیاری داشته باشد . سالمندان در خانه احساس امنیت می کنند و دوست دارند که از آنها در منزل خودشان مراقبت و نگهداری شود . وقتی که سالمندان در منزل نگهداری می شوند ، سالمند در کنار خانواده اش آرامش و حس خوبی دارد و مرتب با فرزندان و اطرافیانش در ارتباط می باشد که این خود در بالا بردن روحیه ی سالمند بسیار تاثیر گذار است .

خانواده ها نیز علاقه دارند که سالمند عزیزشان در منزل و در کنار خودشان مورد حمایت و مراقبت قرار بگیرد که این می تواند هم باعث خوشایندی سالمند و هم خوشحالی خانواده شود .

مزایای استفاده از پرستار مراقبت از سالمند در منزل :

 • به دلیل بودن اعضای خانواده در کنار سالمند و بالا بودن کیفیت مراقبت ، سالمند کمتر در معرض بیماری های جسمی و روحی قرار می گیرد.
 • امید به زندگی و طول عمر در سالمندان افزایش می یابد .
 • فرد سالمند در منزل خویش آرامش و امنیت بیشتری دارد و احساس راحتی می کند.
 • وقتی که سالمند در خانه مورد پرستاری و مراقبت قرار می گیرد به دلیل اینکه با خانواده و دوستان خود ارتباط دارد کمتر در خطر بیماری های روحی و روانی (Mental illness) که در دوران سالمندی شایع است قرار می گیرد.
 • داشتن آرامش در خانواده به علت اینکه سالمندشان کنارشان می باشد و به طور کامل از وضعیت او آگاه هستند یکی دیگر از دلایل استفاده از پرستار سالمند در منزل می باشد.

بعضی خانواده ها هستند که سالمندان عزیزشان را به مراکز نگهداری و مراقبت از سالمند یا خانه ی سالمندان می برند. شاید دلیلی برای این کار خود داشته باشند اما اگر واقعا از آسیب هایی که به سالمندان در این مراکز وارد می شود آگاهی داشته باشند ، حتما در تصمیم خود تجدید نظر می کنند .

یادمان باشد سالمندان عزیزمان روزی ما را روی چشم خود میگذاشتند تا کمترین ناراحتی به ما سرایت نکند . حال که ما بزرگ شده ایم باید آن خوبی ها و فداکاریهایی که پدر و مادران ما در حقمان کرده اند را به خوبی جبران کنیم .

مزایای پرستار برای مراقبت از سالمند

استخدام پرستار نگهداری از سالمند

سالمندان با توجه به نیازها و شرایطی که دارند تمایل دارند که از آنها یک پرستار و نگهدار سالمند در منزل نگهداری کند . با توجه به حساسیت بالایی که در افراد سالمند وجود دارد باید یک پرستار همیشه از آنها مراقبت و نگهداری کند .

پرستاری که تجربه و تخصص کافی را در زمینه ی نگهداری از سالمندان داشته باشد و بتواند در یاری رسانی و مراقبت از سالمند روند زندگی سالمند را روز به روز به بهتر شدن پیش ببرد . پرستار و مراقب سالمند در منزل باید دارای ویژگی هایی باشد تا بتواند در امر نگهداری و مراقبت از سالمند خدمات شایانی را به سالمند ارائه دهد .

ویژگی های یک پرستار جهت مراقبت از سالمند

 • پرستار و مراقب سالمند باید متعهد در امر نگهداری و مراقبت از سالمند باشد
 • باید بتواند در مواقع خاص متفاوت و به طور صحیح رفتار کند . بعضی از سالمندان دچار زوال عقل هستند که پرستار باید بتواند با توجه به خلاقیتی که دارد به نیازهای سالمند به درستی جواب دهد .
 • توجه نمودن به حال سالمند و همیشه از حال سالمند آگاه بودن و شرایط او را آنالیز کردن
 • دارا بودن رفتار یکپارچه و با ثبات از دیگر ویژگی های یک پرستار برای مراقبت از سالمند می باشد .

وظایفی که یک پرستار برای نگهداری از سالمند باید رعایت کند :

مسئولیت پذیری و انجام درست کارها جزو اولیت ها و لزومات کاری یک پرستار برای نگهداری از سالمند می باشد و باید این وظایف را پرستار سالمند به نحو درست و صحیح انجام دهد .

 • داشتن رابطه عاطفی و استوار با سالمند
 • انجام دادن کارهای روزمره برای سالمند مانند غذا درست کردن ، حمام بردن سالمند ، لباسهای کثیف سالمند را شستن ، نظافت کردن منزل و محل زندگی سالمند و …
 • داشتن نظم در رفت و آمد به منزل سالمند
 • هماهنگی و ارتباط داشتن همیشگی با خانواده سالمند
 • ایجاد روحیه در وجود سالمند مثلا با صحبت کردن و انرژی دادن ، خنداندن سالمند، بردن سالمند به بیرون برای تفریح و گردشگری و …
پرستار برای مراقبت از سالمندان پارکینسونی و آلزایمری

اطلاع داشتن پرستار سالمند از بیماری های این دوران :

سالمندان بیشتر از تمام افراد دیگر در مقابله با بیمارها آسیب پذیر هستند . بیماری هایی که هم از لحاظ جسمانی به سالمندان صدمه می زند و هم از لحاظ روحی و فکری ذهن آنها را مختل می کند که حتما پرستار برای مراقبت از سالمند باید آشنایی لازم را با این بیماری ها داشته باشد.

بیماری هایی که در دوران سالمندی بین سالمندان رایج می باشد عبارتند از :

1- آلزایمری :

یک نوع اختلال عملکرد مغزی که باعث می شود توانایی ذهنی در سالمندان تقلیل رود . بیماران آلزایمری در شناخت افراد دچار مشکل می شوند و به درستی آنها را نمی توانند تشخیص دهند . اگر چیزی را جایی بگذارند دیگر قادر به پیدا کردن آن نخواهند بود. پس مراقبت از سالمندان آلزایمری از حساسیت خاصی برخوردار است که مراقبین باید با انجام بهترین خدمات به پرستار بیمار در منزل، به بهبودی این افراد کمک کنند.

وقتی که آلزایمر در فرد شدت بسیاری دارد فرد بیمار حتی نمی تواند بخشهای داخل منزل خود را تشخیص دهد مثلا آشپزخانه ، اتاق خواب ، دستشویی و … . در چنین شرایطی فرد بیمار دچار پرخاشگری و عصبانیت می شود که می تواند از لحاظ شخصی و اجتماعی به او لطمه وارد شود.

2- پارکینسون :

بیماری که هم در جوانان وجود دارد و هم در پیری . اما بیشتر اوقات در سنین پیری این اتفاق می افتد . براثر فقدان ترشح کردن سلولهایی که ماده دوپامین را در مغز درست می کنند و باعث لرزش بدن می شود این بیماری رخ می دهد.

در تمام دنیا همه گیری این بیماری یکسان بوده و هیچ کجا را نمی توان یافت که افراد از گزند این بیماری در امان باشند .عوامل ژنتیکی و محیطی در بروز این بیماری نقش بسیاری دارند اما علت دقیق این بیماری هنوز مشخص نشده است .

مطالعاتی که اخیرا دانشمندان انجام داده اند نشان می دهد که تقریبا 15 درصد از افرادی که به این بیماری دچار شده اند پیشینه ی خانوادگی دارند و تقریبا 5 تا 10 درصد این بیماران توسط جهش ژنتیکی به این بیماری مبتلا می شوند . مصرف مواد غذایی مانند گوجه فرنگی و فلفل طبق مطالعات دانشمندان برای این بیماری مفید می باشد .

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

20 − سه =

فهرست