پرستار سالمند آلزایمری | نگهداری و مراقبت از سالمندان آلزایمری

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستار منزل
بدون دیدگاه

اعزام پرستار سالمند آلزایمری در منزل به صورت شبانه روزی ، روزانه و مقطعی

مراقبت و پرستاری از سالمند آلزایمری در منزل

یک پرستار سالمند آلزایمری ”  باید تجربه کار با بیماران آلزایمری را داشته باشد تا بتواند کارهای روزمره این عزیزان را انجام داده و تحت نظر داشته باشد. موسسه آتیه پرستاران سلامت با ارائه خدمات در زمینه پرستاری در منزل که دارای خدماتی مانند پرستار سالمند در منزل ، پرستار بیمار در منزل ، پرستار کودک در منزل توانسته خدمات ارزشمندی به خانواده های محترم در تهران و شهرستان ها ارائه دهد .

خدمات ارائه شده توسط پرستاران موسسه آتیه پرستاران سلامت به عزیزان آلزایمری :

 • استحمام
 • کمک به فرد برای مسواک زدن
 • مرتب کردن سر و صورت و بدن فرد آلزایمری
 • کمک به فرد برای لباس پوشیدن
 • غذا دادن به فرد آلزایمری
 • توالت بردن فرد

1- استحمام بیمار بوسیله پرستار سالمند آلزایمری

پرستار سالمند آلزایمری باید حداقل هفته ای دو بار بیمار خود را به حمام ببرد تا از بروز انواع عفونت ها مخصوصا عفونت پوست و دستگاه تناسلی جلوگیری شود .
معمولا افراد آلزایمری زیاد تمایل به حمام کردن ندارند . پس پیشنهاد می شود همیشه لوازم حمام را آماده کنید تا وقتی که بیمار تمایل به حمام کردن داشت همه چیز محیا باشد .

2-مساوک زدن دندان سالمند آلزایمری ، توسط پرستار سالمند آلزایمری

پرستار باید حداقل دوبار در روز دندان های بیمار خود را مسواک بزند اگر دندان مصنوعی داشت باید هرشب دندان ها را بیرون آورده و مسواک زده شود و همچنین لثه های بیمار را نیز تمیز کنید . اگر زمانی زخمی در لثه ها دیده شد باید حتما به پزشک اطلاع دهید .

3-رسیدگی به سر و وضع سالمند آلزایمری

پرستار باید سرو وضع بیمار خود را مرتب و آراسته کند اگر مو ، ریش ، ناخن دست و پا نیاز به کوتاه کردن داشت حتما این کار را انجام دهید .
سعی کنید برای این موارد از وسیله هایی استفاده کنید که خطر نداشته باشند به فرض مثال برای زدن ریش بیمار سعی کنید از ماشین استفاده کنید و از تیغ خودداری کنید .

نکته مهم : بازیهای فکری تاثیر زیادی برای جلوگیری از مبتلا شدن سالمندان به آلزایمر دارد. 

4- لباس پوشاندن

 • همیشه پرستار سالمند آلزایمری سعی کند که خود سالمند آلزایمری لباس خود را عوض کند و اگر خسته شد آنوقت شما بهش کمک کنید .
 • لباسهایی را که می خواهد بپوشد را به ترتیب از چپ به راست بچینید ، سعی کنید تنوع لباس ها را کم کنید تا بیمار آلزایمری دچار سردرگمی نشود چون بیمار آلزایمری از تنوع نفرت دارد.
 • سعی کنید از لباس های راحت برای بیمار خود استفاده کنید .
 • بیشتر بیماران آلزایمری دوست ندارند لباس را از روی سر بیرون بیاورند پس بهتر است از لباس های زیپ دار استفاده کنید .
 • سعی کنید کفشهای چسبی برای بیمار آلزایمری خود بخرید .

5- نکاتی در مورد غذا دادن به بیمار آلزایمری

مهمترین مرحله که پرستار سالمند آلزایمری باید به آن حساس باشد بحث غذای آلزایمری می باشد . بیماران آلزایمری بیشتر اوقات فراموش می کنند که چه موقع غذا خورده اند و یا اینکه غذای خود را در جاهای نامشخص مخفی می کنند . همچنین ممکن است نحوه استفاده از وسایل غذاخوری مانند چنگال ، قاشق و غیره را فراموش کرده باشند.

 • تشخیص مواد خوراکی و غیر خوراکی 

پرستار سالمند آلزایمری باید مواظب باشد که بیمار آلزایمری فرق بین مواد خوراکی و غیر خوراکی را نمی داند و فراموش کرده است .
همیشه ظرف غذای بیمار آلزایمری را از رنگ ساده انتخاب کنید و غذایی که دوست دارد را درون آن ظرف بگذارید و به او بدهید .
پرستار باید سعی کند در هر نوبت از وعده ی غذایی ، یک نوع غذا به سالمند آلزایمری بدهد تا بیمار گیج نشود . اگر زمانی دیدید بیمار با دست غذا می خورد اشکالی ندارد فقط حواستان باشد دستش تمیز باشد .

 • ترس بیمار آلزایمری

بیشتر بیماران آلزایمری در طول روز غذای خود را مخفی می کنند که دلیل آن این است که نگران هستند گرسنه بماند . پس پرستار منزل باید همیشه سعی کند در طول روز ، بیمار به غذای کافی دسترسی داشته باشد . و نکته دیگر اینکه مایعات برای بیمار آلزایمری بسیار مفید است البته از مایعاتی مانند نوشابه یا چای خودداری کند چون ادرار را زیاد می کند.

 • تامین ویتامین های بدن بیمار سالمند آلزایمری 

پرستار سالمند آلزایمری باید غذایی را به سالمند بدهد که دارای انواع ویتامین ها ، پروتئین ها و کربوهیدرات ها باشد . مواظب باشید که بیمار آلزایمری آب نبات ، آدامس و غیره مصرف نکند چون ممکن است در هنگام خوردن دچار مشکل شود و حالت خفگی بهش دست دهد .
یک بیمار آلزایمری جویدن غذا برایش مشکل می باشد پس بهتر است پرستار غذای او را با همزن و مخلوط کن به حالت خمیری در بیاورد تا براحتی مصرف کند .

لینک بازیهای فکری سالمندان

6- توالت رفتن بیمار آلزایمری

پرستار سالمند آلزایمری باید از چهره بیمار خود بفهمد که چه موقع نیاز به دفع ادرار یا مدفوع دارد . سعی شود بیمار آلزایمری از توالت فرهنگی استفاده کند . در صورتی که بیمار شما دچار بی اختیاری است در مرحله اول سعی کنید با پزشک مشورت کنید . پرستار باید مصرف مایعات را مخصوصا قبل از خواب برای بیمار محدود کند و سعی کنید شبها از چراغ خواب استفاده کنید تا بیمار در هنگام رفتن به توالت دچار مشکل نشود .

غروب زدگی بیمار سالمند آلزایمری :

نباید یک بیمار آلزایمری دچار هیجان و آشفتگی شود . معمولا بعدازظهرها و زمانی که آفتاب کم کم غروب می کند بیمار آلزایمری دچار هیجان و آشفتگی می شود که پرستار سالمند آلزایمری باید کاری کند که بیمار متوجه این قضیه نشود مثلا او را با موسیقی ، خوردن عصرانه و غیره سرگرم کند .

آوارگی در شب ، بیمار سالمند آلزایمری :

معمولا بیماران آلزایمری بیشتر وقت ها ، بی دلیل ، در حال راه رفتن هستند اما راه رفتن در شب بسیار خطرناک می باشد پس پرستار سالمند آلزایمری باید مراقب باشد و نکات ایمنی مانند قفل کردن درها و پنجره ها ، مسدود کردن پله ها و غیره را رعایت کند .
و همچنین پرستار سعی کند بیمار خود را وادار به حرکات سبک ورزشی کند و تا جایی که امکان دارد نگذارد بیمار بعدازظهرها بخوابد تا شب خسته شده و راحت بتواند بخوابد .

نکات ایمنی در مورد بیمار سالمند آلزایمری :

این بیماران شاید به دلیل ، خودِ بیماری یا داروهایی که مصرف می کنند ، عضلات آنها ضعیف و دچار عدم تعادل شوند . پس باید پرستار سالمند آلزایمری برای اینکه بیمار دچار صدمه نشود نکاتی را در این مورد رعایت کند که در ادامه به آن اشاره می کنیم .

• پله ها و نرده ها ایمن سازی شود .
• سعی شود در مکان هایی مانند توالت و حمام نرده های دیواری نصب شود که بیمار بتواند با دست گرفتن از آنها تعادل خود را حفظ کند .
• به هیچ وجه نگذارید بیمار آلزایمری به اجسام تیز و برنده دست بزند .
• هنگام حمام رفتن بیمار سالمند ، سعی شود پرستار آب گرم و سرد حمام را تنظیم کند تا بیمار دچار سوختگی نشود .
• همیشه سعی شود مواد خطرناک را از دست این بیماران دور کنید .
پرستار سالمند آلزایمری هنگام بردن بیمار خود به بیرون از منزل باید مشخصات بیمار مانند نام و نام خانوادگی ، شماره تلفن ضروری ، نوع بیماری و غیره را روی تکه کاغذ نوشته و درجیب بیمار بگذارد .
• به هیچ وجه این بیماران نباید رانندگی کنند

پرستار سالمند آلزایمریحتما GPS  یا مکان یاب به سالمند آلزایمری خود هنگام بیرون رفتن نصب کنید.

مرکز پرستاری آتیه پرستاران سلامت

, , , , , , , , , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نوشته های تازه

فهرست