تماس
021-66582923

پرستار سالمند آلزایمری برای نگهداری و مراقبت در منزل

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه

پرستار سالمند آلزایمری باید تجربه کار با بیماران آلزایمری را داشته باشد تا بتواند کارهای روزمره این عزیزان را انجام داده و تحت نظر داشته باشد. موسسه آتیه پرستاران سلامت با ارائه خدمات در زمینه پرستاری در منزل که دارای خدماتی مانند پرستار سالمند در منزل ، پرستار بیمار در منزل ، پرستار کودک در منزل توانسته خدمات ارزشمندی به خانواده های محترم در تهران و شهرستان ها ارائه دهد . همچنین این موسسه خدمات ارزنده ای در زمینه نگهداری از مادران و پدران آلزایمری که نیاز به مراقبت در منزل دارند ارائه می دهد.

پرستاری از سالمند آلزایمری همراه با خدمات نگهداری از سالمندان آلزایمری

خدمات پرستار سالمند آلزایمری در نگهداری از سالمند

 • استحمام
 • کمک به فرد برای مسواک زدن
 • مرتب کردن سر و صورت و بدن فرد آلزایمری
 • کمک به فرد برای لباس پوشیدن
 • غذا دادن به فرد آلزایمری
 • توالت بردن فرد

1- استحمام بیمار

پرستاری که وظیفه نگهداری از سالمند آلزایمری را دارد باید حداقل هفته ای دو بار بیمار خود را به حمام ببرد تا از بروز انواع عفونت ها مخصوصا عفونت پوست و دستگاه تناسلی جلوگیری شود .
معمولا افراد آلزایمری زیاد تمایل به حمام کردن ندارند . پس پیشنهاد می شود همیشه لوازم حمام را آماده کنید تا وقتی که بیمار تمایل به حمام کردن داشت همه چیز محیا باشد .

2-مساوک زدن دندان سالمند آلزایمری

پرستار سالمند آلزایمری باید حداقل دوبار در روز دندان های بیمار خود را مسواک بزند اگر دندان مصنوعی داشت باید هرشب دندان ها را بیرون آورده و مسواک زده شود و همچنین لثه های بیمار را نیز تمیز کنید . اگر زمانی زخمی در لثه ها دیده شد باید حتما به پزشک اطلاع دهید .

3-رسیدگی به سر و وضع سالمند آلزایمری

مراقب سالمند آلزایمری باید سرو وضع بیمار خود را مرتب و آراسته کند اگر مو ، ریش ، ناخن دست و پا نیاز به کوتاه کردن داشت حتما این کار را انجام دهید .
سعی کنید برای این موارد از وسیله هایی استفاده کنید که خطر نداشته باشند به فرض مثال برای زدن ریش بیمار سعی کنید از ماشین استفاده کنید و از تیغ خودداری کنید .

4- لباس پوشاندن

 • همیشه پرستار سعی کند که خود سالمند آلزایمری لباس خود را عوض کند و اگر خسته شد آنوقت شما بهش کمک کنید .
 • لباسهایی را که می خواهد بپوشد را به ترتیب از چپ به راست بچینید ، سعی کنید تنوع لباس ها را کم کنید تا بیمار آلزایمری دچار سردرگمی نشود چون بیمار آلزایمری از تنوع نفرت دارد.
 • سعی کنید از لباس های راحت برای بیمار خود استفاده کنید .
 • بیشتر بیماران آلزایمری دوست ندارند لباس را از روی سر بیرون بیاورند پس بهتر است از لباس های زیپ دار استفاده کنید .
 • سعی کنید کفشهای چسبی برای بیمار آلزایمری خود بخرید .

5- نکاتی در مورد غذا دادن به بیمار آلزایمری

مهمترین مرحله که پرستار در نگهداری از سالمند آلزایمری باید به آن حساس باشد بحث غذای آلزایمری می باشد . بیماران آلزایمری بیشتر اوقات فراموش می کنند که چه موقع غذا خورده اند و یا اینکه غذای خود را در جاهای نامشخص مخفی می کنند . همچنین ممکن است نحوه استفاده از وسایل غذاخوری مانند چنگال ، قاشق و غیره را فراموش کرده باشند.

6- توالت بردن بیمار آلزایمری

پرستار باید از چهره بیمار خود بفهمد که چه موقع نیاز به دفع ادرار یا مدفوع دارد . سعی شود بیمار آلزایمری از توالت فرهنگی استفاده کند . در صورتی که بیمار شما دچار بی اختیاری است در مرحله اول سعی کنید با پزشک مشورت کنید .

پرستار باید مصرف مایعات را مخصوصا قبل از خواب برای بیمار محدود کند و سعی کنید شبها از چراغ خواب استفاده کنید تا بیمار در هنگام رفتن به توالت دچار مشکل نشود .

( در ادامه توصیه می شود مقاله بازیهای فکری مناسب برای سالمندان را مطالعه نمایید )

مراقبت از سالمند آلزایمری توسط پرستار سالمند آلزایمری

پرستار سالمند آلزایمری یکی از سنگین ترین مسئولیت ها در بین پرستاران را بر دوش خود می کشد. ما در بالا به یکی سری از خدماتی که پرستار به سالمندان آلزایمری ارائه می دهد اشاره کردیم . حال می خواهیم به نکاتی مهم راجب خصوصیات سالمندان آلزایمری در اخیتار شما مراقبین و پرستاران قرار دهیم این نکات شامل

1- تشخیص مواد خوراکی و غیر خوراکی

پرستار سالمند آلزایمری باید مواظب باشد که بیمار آلزایمری فرق بین مواد خوراکی و غیر خوراکی را نمی داند و فراموش کرده است . همیشه ظرف غذای بیمار آلزایمری را از رنگ ساده انتخاب کنید و غذایی که دوست دارد را درون آن ظرف بگذارید و به او بدهید .

پرستار باید سعی کند در هر نوبت از وعده ی غذایی ، یک نوع غذا به سالمند آلزایمری بدهد تا بیمار گیج نشود . اگر زمانی دیدید بیمار با دست غذا می خورد اشکالی ندارد فقط حواستان باشد دستش تمیز باشد .

2- ترس بیمار آلزایمری

بیشتر بیماران آلزایمری در طول روز غذای خود را مخفی می کنند که دلیل آن این است که نگران هستند گرسنه بماند . پس پرستار منزل باید همیشه سعی کند در طول روز ، بیمار به غذای کافی دسترسی داشته باشد . و نکته دیگر اینکه مایعات برای بیمار آلزایمری بسیار مفید است البته از مایعاتی مانند نوشابه یا چای خودداری کند چون ادرار را زیاد می کند.

3- تامین ویتامین های بدن بیمار سالمند آلزایمری

پرستار سالمند آلزایمری باید غذایی را به سالمند بدهد که دارای انواع ویتامین ها ، پروتئین ها و کربوهیدرات ها باشد . مواظب باشید که بیمار آلزایمری آب نبات ، آدامس و غیره مصرف نکند چون ممکن است در هنگام خوردن دچار مشکل شود و حالت خفگی بهش دست دهد .

یک بیمار آلزایمری جویدن غذا برایش مشکل می باشد پس بهتر است پرستار غذای او را با همزن و مخلوط کن به حالت خمیری در بیاورد تا براحتی مصرف کند .

4- غروب زدگی بیمار سالمند آلزایمری

نباید یک بیمار آلزایمری دچار هیجان و آشفتگی شود . معمولا بعدازظهرها و زمانی که آفتاب کم کم غروب می کند بیمار آلزایمری دچار هیجان و آشفتگی می شود که پرستار سالمند آلزایمری باید کاری کند که بیمار متوجه این قضیه نشود مثلا او را با موسیقی ، خوردن عصرانه و غیره سرگرم کند .

4- آوارگی در شب برای بیماران آلزایمری

معمولا بیماران آلزایمری بیشتر وقت ها ، بی دلیل ، در حال راه رفتن هستند اما راه رفتن در شب بسیار خطرناک می باشد پس پرستار سالمند آلزایمری باید مراقب باشد و نکات ایمنی مانند قفل کردن درها و پنجره ها ، مسدود کردن پله ها و غیره را رعایت کند و همچنین پرستار سعی کند بیمار خود را وادار به حرکات سبک ورزشی کند و تا جایی که امکان دارد نگذارد بیمار بعداز ظهرها بخوابد تا شب خسته شده و راحت بتواند بخوابد .

ارائه نکات ایمنی پرستار سالمند آلزایمری برای بیماران

این بیماران شاید به دلیل ، خودِ بیماری یا داروهایی که مصرف می کنند ، عضلات آنها ضعیف و دچار عدم تعادل شوند . پس باید پرستار سالمند آلزایمری برای اینکه بیمار دچار صدمه نشود نکاتی را در این مورد رعایت کند که در ادامه به آن اشاره می کنیم .

• پله ها و نرده ها ایمن سازی شود .
• سعی شود در مکان هایی مانند توالت و حمام نرده های دیواری نصب شود که بیمار بتواند با دست گرفتن از آنها تعادل خود را حفظ کند .
• به هیچ وجه نگذارید بیمار آلزایمری به اجسام تیز و برنده دست بزند .
• هنگام حمام رفتن بیمار سالمند ، سعی شود پرستار آب گرم و سرد حمام را تنظیم کند تا بیمار دچار سوختگی نشود .
• همیشه سعی شود مواد خطرناک را از دست این بیماران دور کنید .
• پرستار هنگام بردن بیمار خود به بیرون از منزل باید مشخصات بیمار مانند نام و نام خانوادگی ، شماره تلفن ضروری ، نوع بیماری و غیره را روی تکه کاغذ نوشته و درجیب بیمار بگذارد .
• به هیچ وجه این بیماران نباید رانندگی کنند

, , , , , , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هفده − دو =

فهرست