تماس
021-66582923

پرستار سالمند بیمار در منزل + خدمات نگهداری در تهران

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
پرستار سالمند بیمار در منزل

پرستاری از سالمند بیمار جزو خدماتی است که توسط موسسه آتیه پرستاران سلامت به خانواده های محترم و سالمندان عزیز ارائه می شود. وقتی انسان پا به سن می گذارد و به دوران سالمندی می رسد احتمال اختلال در عملکرد قسمتهای مختلف بدن بیشتر می شود که بسیاری از سالمندان در این وضعیت می باشند . این سالمندان برای اینکه بتوانند مانند گذشته از زندگی خود لذت ببرند نیازمند فردی هستند که بتواند از آنها پرستاری و مراقبت نماید. حال این پرستار سالمند بیمار می تواند از اعضای خود خانواده سالمند باشد و یا اینکه توسط فرد غریبه این مراقبت ها صورت گیرد.

اگر می خواهید خودتان از سالمند بیمار پرستاری نمایید حتما باید آموزشهای لازم را در این زمینه دیده باشید و وارد به امور درمانی بیمار باشید . اما اگر احساس می کنید مناسب این کار نیستید می توانید از موسسات خدمات پرستاری در منزل کمک بگیرید. موسسه آتیه پرستاران سلامت در ادامه شما را با مسائل مربوط به پرستار منزل آشنا می کند تا با دید بازتر بتوانید یک پرستار خوب برای سالمندتان انتخاب نمایید. با ما همراه شوید.

پرستار سالمند بیمار

پرستار سالمند بیمار به فردی گفته می شود که دارای تجربه و همچنین دارای تحصیلات مرتبط در زمینه های پرستاری ، بهیاری و کمک بهیاری باشد. خدماتی که این فرد به سالمند بیمار ارائه می دهد شامل خدمات درمانی و مراقبتی می باشد . این خدمات در جهت بهبود سالمند می باشد که می تواند در منزل یا در بیمارستان ارائه شود.

پرستاری سالمند بیمار جزو مشاغل سخت در حوزه مراقبت و نگهداری می باشد اما هدف عمده در مراقبت از سالمندان بیمار در منزل و استخدام پرستار سالمند و بیمار در منزل ارتقا و سرعت بخشیدن به روند بهبودی بیمار می باشد که دیگر اهداف شامل:

 • بالا رفتن سطح سلامتی سالمند
 • جلوگیری از بوجود آمدن بیماری های وخامت در سالمند
 • جلوگیری کردن از ایجاد ناتوانی های جسمی در سالمند
 • ایجاد انگیزه و بالا بردن روحیه سالمند بیمار

شناخت بیماری های رایج در سالمندان توسط پرستار سالمند بیمار

1- عفونت های ادراری :

رایج ترین بیماری که در سالمندان مرد وجود دارد بیماری پروستات است . مجرای ادرار از داخل غده ی پروستات عبور می کند وقتی پروستات بزرگ می شود به این مجرا فشار وارد می شود که باعث می شود ادرار به طور کامل تخلیه نشود و ادرار مانده در مثانه جمع شده و باعث عفونت ادراری می شود.

عفونت ادراری در خانم ها نیز به علت یائسه و خشکی واژن ایجاد می شود . افتادگی رحم و زایمان های مکرر باعث می شود که مثانه شل شده و حالت افتادگی پیدا کند این امر باعث می شود که ادرار به طور کامل تخلیه نشود و عفونت ادراری در مثانه ایجاد شود .

2- پنومونی یا ذات الریه

یکی دیگر از بیماری های رایج در سالمندان ذات الریه می باشد این بیماری در افراد بالای 70 سال تقریبا 50 برابر دیگر افراد می باشد . نشانه های این بیماری شامل سرفه ، تب ، خلط ، تنگی نفس ، درد در قفسه سینه می باشد. پرستار سالمند بیمار حتما باید به این نشانه ها توجه لازم را داشته باشد و در صورت مشاهده سریعا سالمند را پیش پزشک متخصص ببرد .

3- سل ریوی :

یکی دیگر از رایج ترین بیماری های دوران سالمندی بیماری سل ریوی می باشد و سالمندان بیشتر در معرض این بیماری هستند. البته در دوران جوانی نیز افراد به این بیماری دچار می شوند اما چون بدن آنها از ایمنی بالایی برخوردار است ، ویروس این بیماری به حالت خفته درمی آید و در سن سالمندی با کاهش ایمنی بدن این ویروس بیدار می شود . مهمترین علائم این بیماری که مراقب سالمند در منزل باید بداند بی اشتهایی ، تعریق شبانه ، کاهش وزن ، رنگ پریدگی و سرفه های خشک می باشد .

4- عفونت های زخم بستری :

زخم بستر یک بیمار خطرناک برای سالمندانی که کم تحرک و یا اصلا تحرک ندارند می باشد . وقتی فردی توان حرکتی ندارد پرستار سالمند بیمار در منزل باید مرتب او را تغییر وضعیت دهد تا بدن او دچار زخم بستر نشود . اما اگر فردی دچار زخم بستر شود پرستار بیمار باید به طور مرتب زخم بستر را با سرم شستشو و با گاز کامفیل پانسمان کند تا زخم عفونت نکند اگر زخم عفونت کند عفونت آن راهی خون شده و باعث فوت سالمند می شود .

5- باکتری در خون

باکتری در خون معمولا در افراد سالمندی که دچار زخم بستری شده اند یا بیماری پنومونی و مواردی از این قبیل بیماریها دارند ایجاد می شود . این مورد بیماری نیز بسیار خطرناک می باشد و باید سریعا سالمند را پیش پزشک متخصص برده و از ایجاد عفونت در خون جلوگیری شود .

6- اسهال حاد عفونی :

بیماری اسهال حاد عفونی نیز جزو بیماری های شایع در سالمندان می باشد . تحقیقات نشان داده است که حدود 51% از سالمندان در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند . در اثر ورود میکروب به دستگاه گوارش این بیماری به وجود می آید . وقتی سالمند دچار اسهال می شود آب بدن خود را به سرعت از دست می دهد که بسیار خطرناک می باشد و حتما پرستار سالمند بیمار باید خانواده و پزشک مربوطه را از وضعیت سالمند در جریان بگذارد .

7- مننژیت :

بیماری مننژیت یکی دیگر از رایج ترین بیماری هایی می باشد که در سالمندان مشاهده می شود اما به نسبت بیمارهای عفونی در رده های پایین تری قرار دارد ولی چون درصد مرگ و میر آن بالا می باشد باید نسبت به این بیماری هوشیارانه عمل کرد . علائم این بیماری تب ، سردرد ، تهوع و استفراغ می باشد . اگر مننژیت دیر تشخیص داده شود باعث مرگ فرد خواهد شد .

8- عفونت های مفصلی :

عفونتهای مفصلی نیز از مواردی می باشد که پرستار سالمند بیمار باید اطلاعاتی در مورد این بیماری بداند این بیماری به علت عفونت در مفصل ها مانند زانو ها ، لگن ها ایجاد می شود که سالمندان را درگیر این بیمار می کند .

خدمات پرستار سالمند بیمار

خدمات پرستاری از سالمندان بیمار در منزل

همانطور که در بالا گفته شد یک پرستار در نگهداری از سالمند بیمار در منزل باید با بیماری های رایج در سالمندان آشنایی کامل داشته باشد تا بتواند به طور کامل و به نحود احسن خدمات رسانی خوب و با کیفیتی به سالمندان ارائه دهد .

در زیر خدمات یک پرستار در نگهداری بیمار سالمند را با هم میبینیم.

1- خدمات تخصصی توسط پرستار سالمند بیمار

 • نصب سرم
 • انجام کلیه تزریقات وریدی
 • انجام کلیه تزریقات ماهیچه ای
 • شستشوی کلیه ی زخم ها ( زخم های بستری ، زخم های دیابتی و … )
 • تعویض پانسمان کلیه زخم ها
 • نصب کردن اکسیژن برای بیمارانی که مشکلات ریوی دارند .
 • انجام امور سوند ادراری
 • کنترل علائم حیاتی بیمار

2- خدمات مراقبتی توسط پرستار سالمند بیمار

 • دادن غذا به بیمار
 • دادن داروهای بیمار سروفت
 • شستن لباس های بیمار
 • بلند کردن بیمار از روی تخت و کمک به پایین آمدن آن
 • کمک به بیمار در پیاده روی
 • کمک به بیمار در رفتن به دستشویی و حمام
 • عوض کردن پوشک بیمارانی که پوشکی هستند
 • لگن گذاشتن برای بیمارانی که نمی توانند به دستشویی بروند
 • تغیر وضعیت دادن مرتب بیماران در بستر برای جلوگیری از بوجود آمدن زخم بستر
 • کتاب خواندن برای بیماران
 • مالش دادن دست و پای بیماران برای جلوگیری از خستگی بوجود آمده
, , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

4 × 4 =

فهرست