تماس
021-66582923

پرستار سالمند در منزل

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستار منزل
بدون دیدگاه
پرستار سالمند در منزل جهت مراقبت

پرستار سالمند در منزل یکی از خدمات موسسه آتیه پرستاران سلامت می باشد . همانطور که می دانید همه ما امروزه مشغول روزمرگی هایی هستیم که ممکن است ساعت ها وقتمان را درگیر کند. این دل مشغولی و کارها می تواند ما را از یک سری کارهای دیگر باز دارد برای مثال : رسیدگی به کارهای شخصی ، دید و بازدید و یا حتی دیدار با عزیزانی چون پدر و مادر و … و حتی ممکن است بعضی از افراد کنار پدر و مادرشان زندگی کنند اما وقت زیادی برای مراقبت کامل از آنها را نداشته باشند یا به دلایل فاصله های سکونت ما با عزیزانمان آن طور که باید نتوانیم از آنها نگهداری کنیم .

خانه ی سالمندان یک راه است اما این را نیز خوب می دانیم که خوشایند والدین نیست و احساس امنیت و راحتی که در منزل دارند آنجا احساس نمی کنند. اما راه حل مناسب این است که این عزیزان را در خانه نگه داریم و افراد پرتجربه را برای مراقبت از آنها به خانه آوریم. زیرا هیچ جا امن تر و راحت تر از خانه نیست و این سوال در ذهن ما جرقه می زند چگونه از سالمندان در خانه مراقبت کنیم ؟ این مقاله تمام مطالب مورد نیاز را بیان می کند :

تعریفی کوتاه از نیازهای اولیه سالمندان که مراقبین و پرستار باید بداند :

شغلی که پرستار سالمند در منزل دارد بسیار کار مهم و پر اضطرابی است زیرا که افراد سالمند نیاز به مراقبت های ویژه دارند. سالمندی نیز مانند دوره کودکی و نوجوانی و جوانی یک دوره پر تجربه از عمر آدم است همانطور که در همه دوره ها انسان ها نیازهایی دارند در این دوره نیز نیازهایی مطرح است که شایان توجه است زیرا دوره بسیار مهمی را پشت سر می گذارند.

نیازهای سالمندان که حتما پرستار سالمند باید بداند:

  • احتیاجات عاطفی و احساسی
  • احتیاجات معیشتی و امور زندگی
  • آسایش و امنیت
  • احتیاج حضور فعال در زندگی اجتماعی
  • احتیاج به سرگرمی و تفریح

ساده است که هر انسان یک سری نیازهای اساسی و مهم دارد و پس از رسیدگی به آنها باید به سراغ نیازهایی با اولویت بالاتر برود. احترام و دوست داشتن یکی از مهمترین نیازهای دوره ی سالمندی می باشد علاوه بر این نیازها یک برنامه صحیح برای داشتن تغذیه مناسب ، بهداشت و درمان ، ایجاد محیط امن و راحت از دیگر نیازهای مهم این دوران می باشد.

سالمندان در چه رده سنی قرار می گیرند :

به تعریف سازمان بهداشت جهانی سالمندان ، سالمندی سنی است که به بالا 65 سال تعلق دارد و سالمندان به دو دسته جوان و پیر تقسیم می شوند . 65 تا 70 سال سالمند جوان تلقی می شود و 70 تا 85 سال پیر و کهن سال به حساب می آید.

مفهوم اولیه درباره نگهداری از سالمند:

افراد و کادر تجربی که وظیفه نگهداری از سالمند را دارند می توانند وظایفی دیگر مانند رسیدگی به امور خانه ، نظافت ، به موقع غذا دادن و دارو دادن و غیره را نیز انجام دهند .

ویژگی های حضور پرستار سالمند در منزل

ویژگی خوب یک پرستار یا مراقبت سالمند در چیست :

نگهدار سالمند در منزل که این کار مهم را برعهده می گیرد باید مهربان ، پر حوصله ، از صمیم قلب دلسوز و به معنای واقعی هم صحبت و همدم افراد سالمند باشد. زیرا افراد سالمند به دلیل بالا رفتن سن و کهولت سن روحیه حساسی پیدا کرده و نیاز به هم صحبتی و مراقبتی ویژه دارند تا احساس راحتی و اعتماد به افراد نگهدار پیدا کند و این افراد نگهدار بتوانند جای دیگر اعضای خانواده را تا حدودی برای آنها پر کنند تا احساس تنهایی نکنند .

همانطور که گفته شد یکی از راه های مناسب برای نگهداری از سالمندان در خانه استخدام افراد نگهدار یا مراقب سالمند در منزل است پس باید فردی پر تجربه باشد و ویژگی های زیر را دارا باشد زیرا این ویژگی ها همان نیازهای سالمندان و نحوه نگهداری از سالمندان در منزل است :

1- ایجاد امنیت در محیط :

افراد مسن باید بدانند که هرکاری که از پرستار سالمند بخواهند در آن کوتاهی نکرده و با دل و جان برایشان انجام می دهد و به فرد سالمند عشق می ورزد و با او بدخلقی و تندی نمی کند . باید این اطمینان را به عزیزان سالمند بدهند که تنها دلیلی که درآنجا و در کنار عزیزان هستند فقط و فقط ایجاد آرامش و کمک به آنهاست تا بتوانند به آنها اعتماد کنند.

2- چه خوراکی هایی متناسب سالمندان است :

یک گام مهم برای نگهداری از سالمندان که مورد توجه دیگر اعضای خانواده شان هست غذای مناسب برای عزیزان است. پرستار سالمند در منزل باید به خوبی به خاطر داشته باشد که به دلیل کهولت سن هر نوع غذایی مناسب این افراد مسن نیست و باید یک رژیم مناسب برایشان در نظر گرفت به خصوص برای عزیزانی که به دلیل برخی بیماری ها همه نوع مواد و ادویه را نمی توانند مصرف کنند. پس باید توجه کنند که به دلیل افزایش سن بیماری هایی هست یا می تواند با خوردن بعضی از غذا ها به وجود بیاید .

هرروز باید به طور مرتب و اصولی صبحانه بخورند ، باید انرژی و کالری دریافتی از غذا را کنترل کنند ، نوسانات وزن خود را کم کنند و یک وزن مطلوب داشته باشند . میوه و سبزیجات را در هر وعده غذایی خود جای دهند و به صورت متنوع مصرف کنند . مصرف مواد غذایی فیبردار را فراموش نکنند از گوشت قرمز زیاد استفاده نکنند و گوشت سفید را در هفته یک بار مصرف کنند از روغن برای پخت وپزاستفاده نکنند و بیشتر غذاهای خود را بخار پز کنند .

3- همیشه همراه بودن :

 پرستار سالمند باید توجه داشته باشد که افراد سالمند هر جایی را نمی توانند به تنهایی بروند . باید همیشه هم پا و همراه آنها باشند . برای مثال جهت رفتن برای معاینات پزشکی و استحمام کردن ، توالت رفتن ، ریش تراشیدن

4- روحیه دادن به این افراد :

یکی از موثرترین کارهای پرستار سالمند در منزل در این زمینه بالا نگه داشتن اعتماد به نفس و روحیه این عزیزان است زیرا گاهی پیش می آید که بعضی از سالمندان در برخی از اموراتی که قبلا توانایی انجام دادنش را داشته اند حال آن را از دست داده و باعث تضعیف روحیه آنها می شود.

اما افراد مجرب باید از سالمندان بخواهند که در کارهای دیگر که برایشان آسانتر و توانایی انجامش را دارند کمک کنند و روحیه از دست رفته را برگردانند و در کارهایی که انجام دادنش برای سالمندان آسان است پرستار سالمند دخالتی نکند تا احساس ضعیف بودن به آنها دست ندهد. همچنین باید بدانیم که سالمندان کوله باری از تجربه هستند و افراد نگهدار می توانند از آنها برای انجام امورات مختلف، راهنمایی بخواهند و از تجربیات آنها استفاده کنند که باعث افزایش روحیه آنها می شود.

5- رسیدگی به امور فردی :

یکی از کارهای مهم که باید انجام داد رعایت سطوح بهداشتی سالمندان است. پرستار  باید به سالمندان کمک کرده تا همیشه نظافت را به جا آورند که رعایت بهداشت باعث شادی و بهبود روحیه و همچنین سرحالی فرد می شود. علاوه بر این افراد نگهدار باید خود را همیشه آراسته نگه دارند .

پاکیزه نگه داشتن افراد سالمند باعث جلوگیری از بیماری های میکروبی و عفونی می گردد و همیشه سلامت می مانند. زیرا با بالارفتن سن دستگاه ایمنی افراد ضعیف شده و زودتربه بیماری مبتلا گشته و دیرتر بهبود می بایند. بعضی افراد نیز نمی توانند هر دارویی مصرف کنند پس پیشگیری بهتر از درمان است.

6- به وجود آوردن لحظه های شاد :

در جامعه ما باید این فرهنگ به وجود آید که سالمندان نباید منع شوند از دیدوبازدید ها ، مهمانی ها ، دورهمی های دوستانه ، ایجاد رابطه با هم سن و سالهای خود چرا که آنها در این دوره بسیار نیاز به هم صحبت دارند، نیاز دارند تا چند ساعتی خالی از هرگونه فکر و دغدغه باشند و سرگرم شوند و این کار نیز برای تقویت روحیه بسیار مناسب است به همین دلیل پرستار سالمند در منزل باید سالمند گرامی را چند وقتی یکبار به محیط خارج از خانه ببرد. یکی از بهترین سرگرمی ها نیز برای عزیزان هم صحبتی با دوستان هم سن خود است برای همدردی و گفت و گو با هم

ویژگی های یک پرستار سالمند در منزل

7- کمک در کارهای مذهبی :

نگهداری سالمند باید این عزیزان را در انجام کارهایی مانند شرکت در مراسم مذهبی ، مسجد برای دعاها و به جا آوردن نماز و … همراهی کنند.

8- تجربه داشتن در برخی امور لازم :

بعضی از سالمندان نیاز دارند روزانه تزریقاتی انجام دهند (آمپول زدن ، انسولین زدن و … ) . آنها باید هر روز فشار خود یا قند خود را چک کنند . پس نیاز است کسانی که از این عزیزان مراقبت می کنند به این امداد اولیه مسلط باشند .

9- ورزش کردن :

ورزش کردن برای هر سنی واجب است و در هر سنی باید ورزشهای مخصوصی را انجام داد. با توجه به اینکه دوره سالمندی دوره ی حساسی از عمر است پس باید توجه ویژه ایی به ورزش کردن سالمندان داشت .

پرستار سالمند در منزل با توجه به وضعیت جسمانی فرد سالمند باید با او تمرین کند. یکی از بهترین ورزشها برای کسانی که محدودیت جسمی دارند پیاده روی است . پیاده روی هم برای گردش خون و قلب سالمند مناسب است هم بیرون از محوطه خانه و برای روحیه افراد مناسب است . همچنین فرد نگهدار می تواند هر صبح سالمند را به ورزش همگانی در پارک ببرد و ورزش های مناسب با او را انجام دهد . زیرا در دوران سالمندی ممکن است از نظر جسمانی دچار بیماری هایی شوند از جمله تغییرات استخوانی و ماهیچه ها از نظر فعالیت و عملکرد حرکت ضعیف شوند. پس ورزش راه حل خوبی برای کمک به سالمندان می باشد.

10- کارهای متفرقه برای وقت های آزاد :

سالمندان به دلیل بالا رفتن سن دچار ناامیدی و مبتلا به یاس می شوند و شاید امیدی نداشته باشند و می خواهند باقی عمر خود را بدون امید و انگیزه سپری کنند . الخصوص این امر در کسانی که مبتلا به بیماری هستند شایع تر است . به همین دلیل پرستار سالمند در منزل باید با اعتماد به نفس و روحیه ی بالا باشد تا جوانه ی زندگی را در قلب عزیزان کاشته و پرورش دهد.

یک سری از عزیزان سالمند به بیماری هایی چون فراموشی یا زوال عقل گرفتار می شوند که باید دلسوزانه و هر روزه وقتی را برای مرور خاطرات ، یاد آوری برخی از رویدادهای زندگی ،تجربه های شرین و سرگرمی های همچون جدول و غیره توسط مراقب برنامه ریزی شود. همچنین می توان با همکاری یکدیگر به انجام بعضی از برنامه ها مانند گل و گیاه کاری بگذرانند که باعث سرگرمی این عزیزان شده و خود را درگیر فکرهای دیگرنکنند.

بیماریهای رایج در سالمندان

جلوگیری از برخی بیماری های شایع در این دوران توسط مراقبت :

با توجه به تحقیقات دانشمندان که در این باره انجام دادند ممکن است که بیماریهایی در این سن ایجاد شود که تا قبل از آن بروز نکرده برای مثال : تضعیف شدن حس بویایی ، چشایی و لامسه و یا ممکن است افراد دچار تغییرات هورمونی و سیستم اعصاب مرکزی شوند .همچنین تغییراتی در عملکرد سیستم قلبی و عروقی . اما می توان با داشتن یک سبک زندگی سالم و چند ورزش به عزیزان سالمند برای جلوگیری از یکسری بیماریها کمک کنند. برای مثال بیماری که شایع است آلزایمری می باشد.

سیگار نکشیدن و عدم استفاده از دخانیات ، مصرف نکردن از غذاهای چرب ، جایگذاری غذاهی بخار پز و آبپز ، مصرف کم نمک و استفاده بیشتر میوه و سبزیجات و خوراک های فیبردار (Fiber feeds) ، روابط اجتماعی فعال و مشارکت در فعالیت های همگانی بهترین راه حل پیشگیری کردن از یک سری بیمارایهای شایع در این دوران می باشد .

چگونگی هم صحبت شدن و رفتار با سالمندان :

پرستار سالمند در منزل باید هم صحبت و همدم خوب برای سالمند باشد . همه ما که با سالمندان در ارتباطیم باید بدانیم سالمندان کودک نیستند و نباید کودکانه با آنها رفتار کنیم ممکن است بهانه گیر شوند اما باید در نظر گرفت به علت فرتوت شدن است و همه ما این سن را تجربه خواهیم کرد و هرگز نباید شأن و منزلتشان را زیر سوال ببریم.

بعضی از ما تصور می کنیم که سالمندان در همه امور ناتوان هستند و باید در همه کارهایشان دخالت شود اما این رفتار نادرستی است و احساس ناتوانی را به آنها منتقل خواهیم کرد. اگر برایشان ارزش و احترام قائل شویم و مانند فرزندانمان با آنها رفتار نکنیم سالمندان نیز احساس مفید بودن و با ارزش بودن کرده و کناره گیری نمی کنند . پس باید بدانیم اولویت اول در برخورد با سالمندان رفتار ما هست نه عمل در کارهایی که برایشان انجام می دهیم .

عمر اگر خوش گذرد ، زندگی نوح کم است

ورنه به سختی گذرد ، نیم نفس بسیار است

, , , , , , , , , , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شش + 16 =

فهرست