پرستار سالمند سالم | نگهداری و مراقبت از سالمند در خانه

پرستار سالمند, پرستار منزل
بدون دیدگاه

مراقبت ، نگهداری و انجام کلیه ی امور منزل توسط پرستار سالمند سالم

پرستار سالمند سالم در منزل

افزایش سن ، تغییراتی در همه افراد ایجاد می کند که باعث مختل شدن عملکرد اعضای بدن می شود . در این میان میزان قدرت جسمانی روبه نزول می باشد . با افزایش سن ، ریسک بسیاری از بیمارهای مزمن در دوره ی سالمندی به وجود می آید. اما لزوما تمام سالمندان بیمار نیستند .

در این راستا برای سالمندان محدودیتهای حرکتی و رفتاری بوجود می آید که می توان افسردگی ، ترس از سقوط ، انزوا را نام برد.پرستاری و نگهداری از سالمندان دارای بیماری ، امری شایع می باشد . اما نکته حائز اهمیت مراقبت و پرستاری از سالمندان سالم است .

بسیاری از سالمندان استقلال کافی در انجام فعالیت های روزمره زندگی خود را دارا هستند اما با این وجود نیاز دارند یک پرستار و مراقب کنارشان داشته باشند تا از حوادث جبران ناپذیر جلوگیری شود، که در این زمینه برای خانواده ها مهم و نیازی اساسی می باشد که یک پرستار سالم در منزل کنار سالمندشان داشته باشند .

خصوصیات پرستار سالمند سالم در منزل :

وقتی که پدر یا مادر شما کنارتان هستند و آنقدر وقت ندارید که به خوبی به آنها رسیدگی کنید زیرا خود درگیر مشاغل و کارهای روزمره هستید . پس به یک پرستار سالمند سالم در منزل نیاز اساسی خواهید داشت و پرستاری که بتواند هم آرامش را به شما و هم بتواند از عزیزان سالمند شما به خوبی مراقبت کند .

در این میان باید کسی را انتخاب کنید که هم به کار خود زبده و کاردان باشد هم به شرایط شما آشنایی لازم را داشته باشد . کسی که علیرغم حرفه ای بودن ، امین و رازدار خوبی برای شما و سالمند عزیزتان باشد و در روند خوشحال کردن سالمندتان بسیار دخیل باشد .

فراگیری آموزشهای مختص سالمندان سالم ، توانایی صحبت کردن ، به روز بودن به علم دنیا و مرتب بودن، از شاخص های یک پرستار سالمند سالم می باشد . وقتی چنین فردی را استخدام می کنید شاهد آن خواهید بود که با مهر و عطوفتی که نثار سالمندان عزیزتان می کند ، سلامتی جسمی و روحی آنها دو چندان می شود .

اهمیت پرستار سالمند سالم :

سالمندانی که تنها زندگی می کنند : تنهایی موجب کاهش قدرت جسمانی و انزوا که موجب افسردگی می شود می گردد . پرستار سالمند سالم برای سالمندانی که تنها زندگی می کنند به عنوان همدم استخدام می شود .

وظیفه همدم در چنین موقعیتی کمک کردن به سالمند در فعالیت ها و امور روزانه است که به خواسته سالمند انجام می گردد . اما مهمترین وظیفه پرستار سالمند سالم ، برنامه ریزی لازم برای انجام امور شخصی و تفریحی در دوران فراغت می باشد .

سالمندانی نیز وجود دارند که صاحب فرزند و اعضای خانواده می باشند اما به دلیل کمبود و فشار مشغله های گوناگون افراد خانواده قادر نیستند همیشه در کنار سالمند بمانند و در این صورت نیز این افراد به خدمات پرستاری – مراقبتی – همدم نیاز خواهند داشت .

پرستار سالمند سالم می تواند ساعاتی یا تمام وقت را در کنار سالمند باشد یا روزهایی را که خانواده سالمند برایش تعریف کردند از سالمند سالم پرستاری نماید .

فعالیت هایی که پرستار سالمند سالم می تواند برای سالمند فراهم کند :

مواردی که در زیر گفته شده خدمات پرستاری در منزل می باشد که خانواده ها می توانند با استخدام پرستار به سالمند خود روحیه ی دوباره زنده بودن ببخشند.

  • تماشای فیلم : رفتن به تئاتر یا سینما که باعث می شود که زمانی را خارج از خانه سپری کند و این امر باعث می شود که از استرس و خستگی روحی سالمند کاسته شود و کمک کند که حافظه کوتاه مدت(Short-term memory) تقویت شده و از روند پیشروی به سوی آلزایمر جلوگیر شود .
  • پیاده روی : بهترین و موثرترین ورزشی که می توان با خیال راحت سالمندان را به انجام آن تشویق کرد پیاده روی می باشد. در اطراف منزل یا داخل باشگاه ورزشی یا داخل پارکها قابل انجام است که می تواند به روند خوبی در روح و روان سالمند بیانجامد و از بین برنده استرس و تنظیم اضافه وزن در سالمند شود .
  • انجام و آموزش بازیهای کامپیوتری به سالمند : با انجام دادن و یادگرفتن چیزهای جدید به سالمند سالم و آموزش دادن آن باعث می شود مغز فعالیت کرده و به روند کاهش آلزایمر می انجامد که این امر باعث می شود که سالمند با ارتباط برقرار کردن با دنیای اینترنت ، اخبار و مطالبی که دوست دارد ، معلومات عمومی خود را بالا برده و سرگرم شود.
  • کتاب خواندن : جزو دوست داشتنی ترین کارهایی هست که انسانها انجامش می دهند . کتاب خواندن برای سالمند تاثیر زیادی بر روحیه ی او خواهد داشت .
  • رسیدگی به باغچه و درختان : تفریحی که تمام سالمندان به آن علاقه دارند و می تواند باعث عملکرد خوبی بین چشم و اعضای بدن آنها شود. علاوه بر این وقتی که یکی سالمند سالم در فضای بیرون خانه مشغول باغبانی باشد با خوردن آفتاب به بدنش ویتامین دی لازم را دریافت می کند و باعث می شود که احساس خوشایندی داشته که کمک می کند سالمند سرزنده باشد .
  • رفتن به ورزشگاه برای دیدن و تماشا کردن ورزش مورد علاقه : گاهی اوقات سالمندان علاقه به بازیهای خاصی چون فوتبال ، والیبال ، بسکتبال و … دارند. شما می توانید با هماهنگی با خانواده سالمند گاهی اوقات سالمند را برای دیدن ورزش مورد علاقه اش به ورزشگاه یا مجموعه ورزشی برده و با دیدن و لذت بردن سالمند از ورزش مورد علاقه اش، حس نشاط و روحیه خوب را برای او بیافزایید . فقط باید مواظب باشید که هیجان زیاد برای سالمندان خوب نمی باشد .

بالا بردن قدرت جسمانی سالمند سالم :

با وجود اینکه این سالمندان دچار بیماری خاصی نبوده اما با افزایش سن، تغییرات در آنها شکل گرفته است و عضلات انها روبه تضعیف شدن رود . این انفعالات باعث کند و ضعیف شدن اعضای بدن سالمند شده و تاثیر در عملکرد آن خواهد داشت . با گنجاندن فعالیت های ورزشی می توان به کیفیت و عملکرد بهتری در زندگی سالم شده و از لحاظ روحی نیز بسیار تاثیر گذار می باشد که این حرکات شامل :

  • حرکات کششی
  • تمرین های استقامتی
  • تمرین های تعادلی
  • تمرین های تمرکزی
پرستار سالمند سالم با تغذیه

اهمیت بالای رژیم غذایی مفید در زندگی سالمند:

آنالیز و زمانبندی در کنار برنامه غذایی کامل از درجه بالایی در زندگی سالمند برخوردار می باشد . یکی از وظایف پرستار سالمند سالم تهیه و یادآوری برنامه غذایی می باشد که شامل میوه ها ، پروتئین ها ، فیبرهای سالم ، غذاهای کم چرب می باشد و می تواند به علمکرد بهتر سالمند بیانجامد و قوای جسمی او را نیز تقویت کند . یک مراقب سالمند سالم وقتی موفق خواهد بود که رابطه ی مناسب و صمیمی بین خود و سالمند برقرار کند و لازمه ی آن آگاهی و داشتن اطلاعات از سالمند می باشد .

قوای ذهنی سالمند :

انجام کارهای جدید و بازیهای فکری برای تقویت حافظه و سلامت فکری سالمند سالم امری حیاتی محسوب می شود که به جلوگیری از افسردگی و آلزایمر ختم می شود . این دسته از کارها جزو مهمترین کارهایی می باشند که یک نگهدار سالمند سالم در حفظ و نگهداری سالمند باید انجام دهد و داشتن تخصص و آگاهی از الزامات آن است که باید پرستار سالمند آنها را به خوبی فرا گرفته باشد .

جلوگیری از آسیب ها و حوادث در سالمندی :

در سنین سالمندی با توجه به تضعیف قوای بدنی و ضعف ایمنی و کاهش بینایی و شنوایی، یک سالمند در معرض خطراتی قرار می گیرد، که بسیار مهم و حساس بوده . یک پرستار سالمند سالم باید بستری را فراهم سازد که سالمند از گزند این گونه حوادث درامان بوده و با ایجاد نوردهی مناسب در خانه ، چک کردن و محافظت درب ها و دستگیره ها و داشتن تجهیزات ایمنی مورد نظر، بستری امن را برای سالمند فراهم سازد .

, , , , , , , , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهارده + 4 =

فهرست