چکاپ سالمندان ، چکاپ های لازم دوران سالمندی

پرستار سالمند, پرستار منزل
بدون دیدگاه
چکاپ در سالمندان

با پا گذاشتن به سن وافزایش عمر ممکن است به بیماریی هایی دراثر زیادوکم شدن مواد دربدن به بیماری هایی نظیر قند،چربی،فشارخون،مبتلا شویم. سالمندان نیز درکمین همچین بیماری هایی هستند.نه تنها سالمندان بلکه باید هرانسانی هرسال یکبار چکاپ کامل انجام دهد تااگر کمبودی در بدن داردبا مصرف مواد یا داروی مورد نیاز جبران شودیا اگرموادی دربدنش زیاد است از خوردن آن وامثال آن خودداری کند.

سالمندان برای اینکه دوران مهمی را به سرمی برند پس سلامت جسمشان بسیار اهمیت دارد وحتما بایدچکاب های مورد نیاز دراین دوره راانجام دهند همچنین باید زیر نظر پزشک هرچندوقت یکبار برای ویزیت مراجعه کنند وویزیت های دوره ایی نظیر:معاینه وچکاب غدد،ویزیت قلب وعروق،برای کنترل چربی،فشار،چکاب برای کلیه را انجام دهند.

چکاپ سالمندان – چکاپ های مورد نیاز در دوران سالمندی شامل چه مواردی می باشد :

چکاپ سالمندان به طور مرتب تاثیر بسیاری در سلامت ماندن این افراد دارد . با چکاپ کامل سالمندان می توانند با سلامتی کامل و خیالی آسوده به زندگی خود ادامه دهند .

داشتن وزن ایده آل:

باتوجه به اینکه بیشتر افراددردوران سالمندی اضافه وزن پیدا می‌کنند و ممکن است به بیماری ارثی دیابت مبتلا شوند پس باید همیشه مراقب فشار خون خود باشند و برای کنترل آن به پزشک مورد نظر مراجعه کنند .

سکته:

دراین دوران سکته سایه به سایه با سالمندان است پس باید با اندازه گیری فشار خون در میزان طبیعی از این وضعیت نجات یافت پس باید از ۵۰ سالگی به بعد سالمندان هر ۶ ماه یکبار به پزشک مراجعه کنند.

با چکاپ سالمندان خود به طور مرتب، سلامتی آنها را تضمین نمایید

قلب :

قلب سالم یکی از مهم ترین اندام ها برای داشتن سلامت جسم است حتماً باید در سالمندان میزان کلسترول اندازه گرفته و کنترل شود زیرا در سلامت قلب تاثیر بسزایی دارد همچنین باید از غذاهای پر کلسترول پرهیز کرد اما با داشتن کلسترول می توان در همان مراحل اول به آن پی بردوانرا کنترل کرد به شرطی که از چکاب های ماهانه غافل نشویم.

تست شنوایی سنجی :

خیلی از ما پدربزرگ و مادربزرگ هایی داریم که با سنگینی گوش مواجه اند پس باید برای معاینه گوش سالمندان و درجه شنوایی آنها از ۵۰ سالگی به بعد هر سال دوبار و از۶۵ سالگی به بعد سالی یکبار به پزشک مراجعه کنند.

تراکم استخوان :

میزان تراکم استخوان بیماری های مربوط به آن:با افزایش سن استخوان ها تحلیل رفته و ممکن است باپوکی استخوان مواجه شوند زیرا غضروف بین مفاصل پاها در اثر حرکت های زیاد تحلیل رفته و از بین می‌رود و باعث ساییدگی استخوان می‌شود و به بیماری‌های روماتیسمی مبتلا شوند البته فقط این عامل موثر نیست بلکه کمبود پروتئین، کلسیم، برخی ویتامین‌ها، یائسگی، ژنتیک باعث ایجاد این بیماری می شود و زمینه ساز است.

سعی کنید سالمندان خود را 3 تا 4 بار در سال چکاپ کامل کنید.

تست بینایی:

با افزایش سن سالمندان ممکن است به بیماری‌های مرتبط با چشم مثل آب مروارید وآب سیاهو خشکی چشم و همچنین ضعیف شدن چشم و پیرچشمی روبرو شوند اگر چشم عزیزان کم سو باشد احتمالا عینک تجویز می‌شود بنابراین سالمندان عزیز باید برای جلوگیری از پیشرفت چنین بیماری هایی به طور منظم به پزشک مراجعه کند.

سلامت دهان ودندان:

سلامت دهان و دندان بسیار مهم است در سالمندان هم که دندان مصنوعی استفاده می‌کنند این نکته بسیار مهم است که ۶ ماه یکبار به پزشک مراجعه کنند حتی کسانی که از دندان مصنوعی استفاده نمی‌کنند.

سرطان پروستات:

در آقایان احتمال خطر سرطان پروستات وجود دارد پس بایدهر دو سال یکبار برای معاینه و چکاب به پزشک مراجعه کنند.سرطان سینه: همچنین بیماری شایع در خانم‌ها سرطان سینه است که این عزیزان نیز باید هر دو سال یکبار برای ماموگرافی و معاینه به پزشک مراجعه کنند.

واکسیناسیون:

همچنین سالمندان عزیز به دلیل کهولت سن و کم شدن مقاومت بدن می توانند نسبت به ویروس و میکروب‌ها سریع تر درگیر شوند و مبتلا شوند پس این عزیزان می توانند خود را برای مقاومت با بعضی ویروس‌ها و باکتری‌ها واکسینه کنند و این بیماری ها شامل ذات الریه، سینوزیت، مننژیت، عفونت گوش داخلی.

انجام آزمایش از طریق ادرار در سالمندان :

برخی آزمایش‌هااز طریق ادرار انجام می‌شود که برای پی بردن به برخی بیماری هاست که در این آزمایش رنگ ادرار، ph، مقدار ماده در بدن، همچنین قند وپروتئین و گلوبولهای قرمز و سفید. نشان داده می شود.که این علائم اگر کم یا زیاد باشد نشان دهنده یک نقص در بدن است.

چکاپ سالمندان خانم و آقا

چکاپ سالمندان خانم :

برخی آزمایش‌هایی که مخصوص بانوان هستن نظیر پاپ اسمیر و ماموگرافی که باید حتما انجام شود. زیرا با افزایش سن خطر ابتلا به سرطان پستان در خانم ها زیاد است که عواملی مثل تغییر ژن، جهش ژن در بدن، سابقه خانوادگی و ارثی و قرار گرفتن در زیر پرتو درمانی بر روی سینه همچنین تحرک نداشتن و اضافه وزن باعث افزایش ابتلا به این بیماری می‌شود .

پاپ اسمیر مربوط به سرطان شایع دهانه رحم است بانوان سالمندبالای ۶۰ سال باید به طور منظم زیر معاینه پزشکی باشند زیرا با افزایش سن و بارداری و زایمان های مکرر و کاهش یافتن توده عضلانی لگنو تحلیل رفتن شان ممکن است دچار این بیماری شوند.

مشکلاتی که در اثر کمبود ویتامین دی در سالمندان بوجود می آید :

کمبودویتامین: ویتامین‌ها در تعیین سلامت بدن اهمیت زیادی دارند. بنابراین افزایش و کاهش هر ویتامین در بدن سلامتی جسمانی را باخطر جدی روبرو می کند. حتی اگر خود به تنهایی سبب ایجاد بیماری نشود اما می‌تواند در ایجاد بیماری توسط اندام دیگر عضو دیگر موثر باشد.

پس باید به میزان ویتامین در بدن توجه کرد همه ویتامین ها مهم هستند. اما برای مثال ویتامینی مهم و ضروری در بدن ویتامین دی است که برای جذب کلسیم موثر است. همچنین با جذب کلسیم باعث جلوگیری از پوکی استخوان می‌شود به خصوص این امر و این موضوع در بانوان بسیار اهمیت دارد. زیرا پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوان در بانوان زودتر رخ می‌دهد به دلیل ترشح یکسری هورمون‌ها.

همچنین ویتامین ب ۱۲ که برای جذب آهن لازم است. یعنی اگرفردی کمبود ب ۱۲ داشته باشدفقراهن نیز به دنبال دارد که این عامل می‌تواند به دنبال اختلال در سیستم گوارشی باشد.

چکاپ سالمندان – سالمندان سرطان پوست را جدی بگیرند :

سرطان پوست: پوست یکی از اندامها است که با محیط بیرون به طور دائم در ارتباط است پس باید به سلامت پوست اهمیت دوچندان داد . در سالمندان این اهمیت بیشتر می‌شود پس باید بدانیم که سرطان پوست مانند انواع دیگر سرطان ها زود بروز نمی‌کند. یعنی سالیان سال بعد خود را نشان می‌دهد و حتی ممکن است ۲۰ سال طول بکشد و این سرطان احتمال درمانش زیاد است اگر زود به آن پی ببریم.

بنابراین باید با کوچکترین تغییر در سطح پوست به پزشک مراجعه کنیم بنابراین سالمندان نباید فکر کنند که دوران سالمندی دوران رویاروی با بیماریست اگر به سلامت خود اهمیت دهند و هر ساله یک سری آزمایش های مهم را انجام دهند هیچ گونه بیماری در خطر آنها نیست بنابراین باید به این دیدگاه نگاه نکنند که دوران سالمندی،دوران اهمیت دادن و توجه بیشتر به سلامت انسان است و نباید نسبت به تغییراتی که در بدنشان رخ می‌دهد بی‌تفاوت باشند.

ارائه خدمات پرستاری در منزل و اعزام پرستار سالمند ، کودک و بیمار در منزل

موسسه پرستاری آیته پرستاران سلامت

, ,

پست های مرتبط

نتیجه ای پیدا نشد ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نوشته های تازه

فهرست