تماس
021-66582923

کمبود آهن در کودکان و راه های در مان

پرستار بیمار, پرستار کودک, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه

کمبود آهن در کودکان را چگونه جبران کنیم؟

کمبود آهن در کودکان و نوچوانان - کمبود آهن در کودکان و راه های در مان

کمبود آهن در کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید کودکان خود را همیشه مد نظر داشت تا خدایی نکرده دچار این عارضه نشوند . همانطور که می دانید شیر مادر و شیر خشک های استاندارد سرشار از آهن می باشد و کودک شما حداقل در 4 ماه اول نیاز به آهن ندارد و آهن آن از شیر مادر و شیرخشک تامین می شود.

حال بعد از 4 ماهگی مصرف آهن به این بستگی دارد که آیا کودک شما از شیر خشک استفاده می کند یا از شیر مادر و یا اینکه خوردن مواد غذایی را شروع کرده است یا نه ، همچنین شرایط نوزادان زودرس نیز می تواند نسبت به مصرف میزان آهن شرایطشان متفاوت باشد . در ادامه اطلاعات کامل ترین در مورد مصرف قطره ی آهن در کودکان و نوزادان را برای شما شرح می دهیم .

در این مبحث ما با کمک کارشناسان بخش سلامت اتیه پرستاران سلامت قصد داریم راجعب کمبود آهن در کودکان نکات ارزشمندی را برای شما شرح دهیم . با ما همراه باشید.

کمبود آهن در کودکان و میزان نیاز قطره آهن :

وقتی شروع میکنید به کودک خود مواد غذایی کمکی می دهید بدن کودک شما بیشتر به آهن نیاز پیدا می کند و معمولا کودکان در شش ماه اول به 0/27 میلی گرم در روز به آهن احتیاج دارند و از حدود هفت ماهگی تا 12 ماهگی معمولا به 11 میلی گرم نیاز دارند و اگر بدن کودک ، آهن کافی دریافت نکند کمبود آهن در کودکان شکل می گیرد.

مادران در این مرحله باید توجه زیادی در تامین کردن آهن بدن کودک داشته باشند. مادران و مراقب کودک می توانند از مواد غذایی که سرشار از آهن می باشد به کودکان خود بدهند . مواد غذایی مانند گوشت پوره شده یا شیره گوشت ، از کمک های غذایی که سرشار از آهن هستند مانند سرلاک غنی شده با آهن ، حبوبات پوره شده مانند عدسی که درصد بالایی آهن دارد ، لوبیا چیتی و لوبیا قرمز نیز دارای منبع آهن فراوانی می باشد .

بسیاری از کودکان غذاهایی که سرشار از آهن است و در بالا به آنها اشاره کردیم را نمی خورند و احتمال اینکه عارضه کمبود آهن در کودکان شکل بگیرد بسیار زیاد است .در این مواقع پزشک متخصص برای تامین آهن بدن کودک ، مکمل های سرشار آهن را تجویز کند .

کودکان زودرس بیشتر به این مکمل های آهن نیاز دارند چون این نوزادان زود به دنیا آمده اند و دیگر نمی توانند آهن مورد نیاز خود را از بدن مادر تامین کند و بدن آنها احتیاج مبرم به آهن دارد.

(( در ادامه پیشنهاد می شود مقاله آموزشی داروهای خطرناک برای کودکان را حتما مطالعه نمایید ))

اهمیت ویژه آهن در کودکان و نوزادان :

کمبود ویتامین و همچنین کمبود آهن در کودکان (Iron deficiency in children) عوارض شدیدی را می تواند در ادامه ی زندگی او به همراه داشته باشد . کمبود آهن در کودکان می تواند تاخیر جدی در رشد و تکامل کودک ایجاد می کند . معمولا کودکان در دوران جنینی به اندازه ی کافی آهن مورد نیاز خود را از مادر تامین می کنند این انداره به مقداری است که نوزاد تا 4 ماه بعد از تولد نیز به آهن احتیاج نداشته باشد .

بعد از 4 ماهگی که بدن نوزاد شروع به کاهش آهن می کند می تواند از مکمل هایی که طبق دستور پزشک است استفاده کنند . در ماه های بالا مثلا 6 ماه به بعد می توانید از مواد غذایی سرشار از آهن مانند کمک غذاها ، پوره گوشت گاو به کودک خود بدهید . شیر مادر سرشار از آهن است اگر از 4 یا 6 ماه به بعد کودک شما ار مواد غذایی جامد استفاده نمی کند می توانید از مکمل آهن 11 میلی گرم به کودک خود بدهید ( با دستور پزشک ) .

توصیه مهم که مادران باید توجه زیادی به آن داشته باشند استفاده نکردن از شیر گاور تا 1 سالگی می باشد .

شیر گاو آهن زیادی ندارد و می تواند در جذب آهن اختلال ایجاد کند . همچنین شیر گاو روده ها را تحریک می کند و باعث می شود که روده ها در جذب آهن دچار مشکل شوند و آهن توسط ادرار دفع شود .

(( در ادامه پیشنهاد می شود مقاله آموزشی علت و راه های درمان کم خونی در کودکان را حتما مطالعه نمایید ))

آیا مصرف زیاد مکمل های آهن برای کودک ضرر دارد ؟

درست است مکمل های آهن برای کودکان ضروری می باشد اما مصرف بیش از اندازه ی این مکمل ها نیز می تواند ضربه جبران ناپذیری به کودک بزند . مصرف بیش از اندازه ی مکمل های آهن برای جبران کمبود آهن در کودکان می تواند به کبد کودک لطمه بزند . در این مواقع توصیه می شود سرخود به کودک مکمل آهن ندهید و حتما زیر نظر پزشک متخصص این امور را انجام دهید .

اگر دیگر اعضای خانواده از این مکمل ها استفاده می کنند مواظب باشید این مکمل ها را جلوی دست کودک قرار ندهید و حتما در جای مطمئن و دور از دست کودکان باشند.

کودکان در معرض کمبود آهن - کمبود آهن در کودکان و راه های در مان

کودکانی که بیشتر در معرض فقر آهن قرار می گیرند :

کمبود آهن در کودکان می تواند بسیار خطرناک باشد . معمولا کودکان یا نوزادانی هستند که این خطر بشتر آنها را تهدید می کند . این کودکان شامل:

 • نوزادان زودرس
 • نوزادانی که کمبود وزن دارند .
 • کودکانی که دارای عفونت های شدید هستند
 • کودکانی که قبل از اینکه به سن 1 سالگی برسند از شیر گاو یا شیر بز استفاده می کنند .
 • کودکانی که از سن 6 ماه به بعد از مکمل های دارای آهن استفاده نمی کنند.
 • کودکانی که اضافه وزن دارند و چاق هستند.

کمبود آهن در کودکان را چگونه تشخیص بدهیم :

والدین می توانند با مشاهده علائم زیر بفهمند که کودکشان از کمبود آهن رنج می برد یا نه

 • رنگ پریدگی در کودک
 • سرد شدن دستها و پاهای کودک
 • کم اشته شدن کودک
 • خستگی و بی حال شدن کودک به طور مکرر
 • بالا رفتن ضربان قلب
 • ورم کردن زبان و گلو
 • بزرگ شدن طحال

مصرف غذاهای مقوی برای درمان کمبود آهن در کودکان :

 • غلات
 • ماکارونی
 • برنج
 • نان سبوس دار
 • گوشت گاو
 • ماهی و جگر
 • سبزیجات
 • حبوبات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

19 + نوزده =

مشاوره ارائه دهنده خدمات پرستاری - کمبود آهن در کودکان و راه های در مان
فهرست