تماس
021-66582923

10علت کم خونی شدید و راه های درمان

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستار کودک
بدون دیدگاه
10علت کم خونی شدید و راه های درمان

یکی از بیماری هایی که ممکن است اکثر ما به آن گرفتار شده باشیم و بسیار شایع شده است بیماری کم خونی در بدن می باشد این عارضه می تواند علت های مختلفی داشته باشد و شدت و ضعف آن در هر کسی متفاوت باشد ما می‌ خواهیم با کمک کارشناسان موسسه پرستاری آتیه پرستاران سلامت در این مقاله در مورد علت کم خونی شدید در افراد توضیحاتی را ارائه بدهیم .

از دلایل کم خونی شدید می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

1- کاهش گلبول های قرمز خون

یکی از علت های کم خونی شدید این است که میزان گلبول های قرمز خون کاهش پیدا می‌ کند کاهش گلبول های قرمز خون می‌تواند بر اثر بزرگ شدن گلبول ها باشد که این عارضه بر اثر کمبود ویتامین ب ۱۲ و اسیدفولیک شکل می‌ گیرد و یا بر اثر کوچک شدن گلبول های قرمز باشد که این عارضه بر اثر کمبود آهن در بدن شکل می‌گیرد .

2- بروز خونریزی و از بین رفتن سلول های خونی :

علت کم خونی شدید در بدن به غیر از تغییر اندازه گلبول های قرمز می‌ تواند خونریزی های شدید باشد که معمولاً در افرادی که زخم معده یا سرطان معده دارند به وفور دیده می‌ شود .

3- تغییر در رنگ گلبول های قرمز

از دیگر علت های این بیماری می توانیم به تغییر و تحولاتی که در رنگ گلبول های قرمز ایجاد می‌شود اشاره کنیم .

4- نداشتن تغذیه مناسب و مفید :

اگر فرد تغذیه خوبی نداشته باشد دچار کم خونی های شدید از جمله کمبود آهن ،کمبود b۱۲ و کمبود مس در بدن می گردد .

5- کمبود آهن :

عدم وجود آهن در خون که در بسیاری از افراد به خصوص زنان باردار دیده می‌ شود از رایج ترین علت این بیماری در بدن می باشد و کسانی که این عارضه مبتلا هستند نباید گوشت را از برنامه خود حذف کند .

6- بلوغ و سن رشد در دختران :

احتمال این که دختران هنگام رسیدن به بلوغ دچار این بیماری شوند وجود دارد .

7- ورزش های خیلی سنگین :

یکی دیگر از علت های کم خونی شدید انجام ورزش های خیلی سنگین می باشد زیرا این حرکات می‌ تواند باعث از بین رفتن گلبول های قرمز خون شود و در نتیجه این بیماری را به وجود می‌ آورد .

8- بروز کمبود ویتامین در بدن :

اگر یک سری از ویتامین ها در بدن افراد کاهش پیدا کند از جمله اسید فولیک و ب ۱۲ ع می تواند علت کم خونی در بدن آن ها شود اما این مورد بسیار شایع نیست .

9- حاملگی :

حاملگی می تواند علت کم خونی شدید باشد زیرا زمانی که فرد باردار می شود در بدنش تغییراتی به وجود می‌ آید یکی از این تغییرات افزایش میزان خون می باشد زمانی که خون افزایش می یابد مقدار گلبول های قرمز در آن حجم بالای خون کاهش پیدا می‌ کند و بدن را با این بیماری مواجه می‌ کند که در همچین مواقعی فرد باردار باید طبق تجویز پزشک از مکمل‌ های آهن استفاده کنند .

10- وجود برخی بیماری‌ ها :

اگر بدن فرد به بیماری‌ های مزمن دچار شده باشد و عفونت در بدن شخص باشد بدن از تولید سلول‌ های خونی ناتوان می شود و باعث کاهش هموگلوبین می گردد که می تواند از علت های کم خونی شدید در افراد باشد .

راه های درمانی کم خونی شدید :

اگر علت کم خونی شدید در بدن ناشی از کمبود آهن باشد باید برای درمان آن روی تغذیه مصرفی خود دقت بیشتری داشته باشید و مواد غذایی را مصرف کنید که سرشار از آهن باشد آهن به اندازه لازم در میان انواع گوشت ها یافت می شود مانند گوشت مرغ و ماهی و همچنین در میان انواع سبزیجات مانند اسفناج و یا حبوبات مانند عدس و لوبیا به فراوانی وجود دارد اگر فرد از طریق از مواد غذایی آهن بدنش تامین نشود باید با مراجعه به پزشک از مکمل های آهن ، قرص ها و آمپول هایی که وجود دارد استفاده نمایند .

  • استفاده از قرص های آهن :
    اگر علت کم خونی شدید در بدن کمبود ویتامین باشد توصیه می کنیم برای درمان آن از قرص های آهن استفاده نمایید لازم است برای جذب بهتر قرص آهن را با آب پرتقال یا همراه با غذا مصرف کنید در صورتی که با چای یا قهوه استعمال شود نمی‌تواند آهن جذب بدن شود .
  • استفاده از داروهای کم خونی :
    اگر فرد مبتلا به کم خون بیماری‌ های مزمن و ریشه ای در بدنش باشد باید از داروهای کم خونی استفاده کند به طور مثال اگر کم خونی شدید مشکلات کلیوی برای شخص به وجود بیاورد باید از داروهای مانند اریترو پویتین برایشان تزریق شود .
  • تزریق خون :
    در موارد خیلی حاد که شخص کم خونی مینور و ماژور داشته باشند با تجویز پزشک لازم می شود که خون به بدن آن ها تزریق شود تزریق و انتقال خون به بدن می‌ تواند عملکرد تولید سلولهای خونی را برطرف نماید و خون سالم را تولید کند از این رو این بیماری را درمان میکند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پانزده − شش =

فهرست