تماس
021-66582923

گاز شکم ، دلایل و درمان گاز شکم

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
علتهای ایجاد گاز شکم و معده در چیست

غذا خوردن یکی از لذت بخش ترین کارهاست و غذا به عنوان یک سوخت مورد نیاز برای تامین انرژی بدن به شمار می‌آید اما ممکن است با خوردن غذا گازی همراه آن بلعیده شود و دچار نفخ و گاز شکم شود و در نتیجه باعث تورم شکم شود .

گاز شکم و علت آن :

مردم از گاز شکم به طور زیاد شاکی هستند و به پزشک برای معالجه، مراجعه می‌کنند. باد شکم بادی است که در اثر جمع شدن و زیاد شدن حجم گاز در قسمت دستگاه گوارش یعنی روده وجود دارد و این باد که در رود اجتماع کرده است از مقعد خارج میشود.

گاز روده در برخی از افراد با دل درد همراه است و باعث تورم شکم می شود اما همیشه این حس را ایجاد نمی کند و ممکن است در اول شما احساس نفخ کنید و بعد به گاز شکم تبدیل شود. گاز شکم باعث می شود که شکم شما باد کرده و فشاری را در ناحیه شکم احساس کنید. به طور معمول نفخ و گاز در اثر غذایی که می خورید به وجود می‌آید زیرا آن غذا بادزاست.

خالی شدن گاز شکم:

گاز شکم در حالت طبیعی توسط باد گلو خارج می‌شود که ناشی از گازهای بعلیده (نیتروژن اکسیژن) است به وجود می‌آید. اما اگر گاز شکم باشد این امر را ناشی از فعالیت باکتری می‌دانند در این زمینه باید دقت کرد که اگر حجم وعده های خود را کمتر کنید می‌توانید تا حدود زیادی از این مشکل دوری کنید .

دلایل دیگر به وجود آمدن گاز روده:

همانطور که گفته شد در هنگام غذاخوردن هوا بلعیده می‌شود که در روده تجمع می یابد بعضی افراد عادت دارند که غذای خود را تند می خورند و آن را خوب نمیجوند که باعث گاز شکم می شود. در هنگام هضم غذا هم گازهایی از خون به دستگاه گوارش منتشر می‌شود در روده باریک برخی از مواد قندی هضم شده و این مواد در روده بزرگ با بعضی از باکتری های بی ضرر واکنش داده و باعث تولید گاز شکم میشود .

چگونه می‌توانیم این مشکل را درمان کنیم؟

این بیماری یکی از شایع ترین مشکلاتی است که مردم دارند و در این زمینه هم درمان های متنوعی وجود دارد اعم از درمان‌های شیمیایی و رژیم غذایی.

داروهای شیمیایی :در این زمینه داروهایی هستند که باعث می‌شود نفخ از بین برود مانند دایمتیکون قرص ها و کپسول های نرم که از نعنا استفاده شده است.

رژیم غذایی مناسب: افرادی که غذای خود را تند تند می خورند و کامل و آنچنان که باید بجوند درست نمی جوند دچار نفخ می شوند و در قسمت معده احساس سنگینی می کنند. پس باید هم از غذاهای مناسب استفاده کنند که نفخ و باد آور نباشد و هم روش درست غذا خوردن را رعایت کنند. از دم کرده زنجبیل هم می توان استفاده کرد در اول صبح که باعث صحیح کارکرد متابولیسم بدن می‌شود .

طی بررسی‌های انجام شده افرادی که از باد شکم رنج می‌برند نباید از این مواد استفاده کنند :

  • جویدن آدامس
  • نوشیدنی های گازدار
  • سبزیجات ، کاهو، کلم ، سیر و پیاز
  • مواد کافئین دار مانند چای

همچنین باید بدانید که غذاهای نفاخ دچار خروج بیشتر گاز از مقعد می شوند مانند حبوبات ، ذرت آلو . زیرا این مواد محیط مناسبی را برای رشد باکتری دارند.

روش‌های دیگر درمان و کمک به از بین رفتن گاز شکم :

غذای خود را کم کنید و می‌توانید دفعات غذا خوردن را بیشتر کنید. البته به شرط کم حجم کردن آن در هر وعده غذای خود را خوب بجویید و در خوردن غذا عجله نکنید. اگر اهل سیگار هستید بدانید که بیشتر به این مشکل مبتلا خواهید بود. ورزش کردن مناسب به بدن شما و دستگاه گوارش کمک می‌کند. از دم کردنی های نعنا و فرآورده‌های دیگر آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

2 × 4 =

فهرست