تماس
021-66582923
گروه درمانی

گروه درمانی چیست و چه مزایایی دارد ؟

گروه درمانی یک روند درمانی محسوب می‌ شود که روی روان اشخاص متمرکز می‌ شود. برای استفاده از این روش چند نفر به همراه گروهی از روان شناسان در جایی تجمع پیدا می‌ کنند و در مورد روان فرد و مشکلات آن ها و دارو هایی که توسط روان پزشک برای آن ها تجویز شده است صحبت می کنند . ما در این مبحث که توسط کارشناسان آتیه پرستاران سلامت تهیه و تنظیم شده است می خواهیم راجعب این موضوع بیشتر صحبت کنیم . با ما همراه باشید.

مزایای گروه درمانی به شرح زیر می باشد :

۱) امید دادن را به اشخاص القا می‌ کند :

اعضایی که در این گروه جمع شده اند هر یک در مرحله های متفاوتی از درمان قرار دارند. اعضای این گروه شامل افرادی هستند که هم تازه در مرحله اول درمان قرار گرفتند و هم‌ افرادی که چندین مرحله از درمان را پشت سر گذاشتند و در حال بهبودی قرار دارند. گروه درمانی این مزیت را دارد که برای افراد تازه وارد، امید را درون آن ها به وجود بیآورد که آن ها هم می توانند مانند سایر اعضای گروه که در مرحله بهبود قرار دارند پیشرفت نمایند و درمان شوند .

۲) بیماری مشترک و عمومی با دیگران :

زمانی که افراد در یک جمع قرار می‌ گیرند و مشاهده می کنند که علاوه بر خودشان افراد دیگری نیز هستند که یک مشکل مشترک را تجربه می‌ کنند بهتر می‌ توانند مشکل خود را درک کنند و در این زمینه کمک شایانی به درمان آن ها خواهد شد. آن ها متوجه خواهند شد که تنها نیستند و دیگران هم ممکن است این اختلال و مشکل را داشته باشند.

۳) در اختیار گذاشتن اطلاعات :

اعضای این گروه در زمینه ای که مشکل دارند اطلاعات خود را با یکدیگر تقسیم می‌ کنند و آن را در اختیار سایرین قرار می‌ دهند که می‌ تواند کمک زیادی در این زمینه به آن ها بکند.

۴) ایجاد حس نوع‌ دوستی :

یکی دیگر از مزایای این روش، ایجاد حس نوع دوستی می باشد اعضای این گروه زمانی که زمینه‌ های قوت و توانمندی خود را در برابر رو برو شدن با مشکل دیگران به اشتراک می‌ گذارند یک حس اعتماد به نفس قوی در آن ها شکل می‌ گیرد .

۵) مورد بررسی قرار دادن تاثیرات خانواده :

حضور در این گروه شبیه حضور در خانواده می باشد و به همین دلیل هر یک از افراد گروه می‌ توانند مواردی را که در زمان کودکی آن ها روی اخلاق و رفتار الان آن ها تاثیر گذار بوده است را شناسایی کند و آموزش ببینند که چه رفتاری در زندگی آنها باعث آسیب و ضرر می شود که باید از آن ها فاصله بگیرد .

۶) تقلید و الگو برداری :

اعضای گروه درمانی با مشاهده رفتار سایر اعضا و حتی خود روان شناس می‌ توانند از آن ها تقلید کنند و رفتار های آن ها را الگوی خود قرار دهد.

( در ادامه توصیه می شود مقاله هنر درمانی در سالمندان چه مزیتی دارد را مطالعه نمایید )

گروه درمانی چیست و چه مزایایی دارد ؟

۷) آموزش دیدن مورد میان فردی :

اعضای این گروه وقتی با سایر اعضا وارد تعامل و ارتباط می‌ شوند یک درک و دیدگاه بهتری نسبت به خصوصیات فردی خود پیدا می‌ کنند و این یکی از مزایای مهم گروه درمانی محسوب می شود .

۸) بالا رفتن انسجام و همبستگی گروهی :

این اعضا به خاطر یک دلیل و هدف مشترک دور هم جمع شدند و به خاطر همین مسئله آموزش می‌ بینند که حس پذیرش دیگران را درون خود پرورش بدهند و احساس تعلق داشته باشند .

( در ادامه پیشنهاد می شود مقاله موسیقی درمانی را مطالعه نمایید )

۹) خالی کردن احساسات هیجانی :

افراد شرکت کننده در این گروه تمامی احساسات و تجربه های خود را با یکدیگر در میان می‌ گذارند و خود را تخلیه می کنند از این رو احساس استرس و گناه در آن ها کاهش پیدا می‌ کند و کمک شایانی به برطرف شدن مشکل آن ها می کند .

۱۰) پیشرفت کردن در راه و روش اجتماعی شدن:

گروه درمانی (Group Therapy) یک محل مناسب برای آموزش رفتار های نو می باشد و یک محیط امن برای اعضا محسوب می شود که از آن ها حمایت می‌ کند و می‌ تواند برای اعضای گروه تکنیک های اجتماعی شدن را به همراه داشته باشد .

نحوه برقراری کلاس های گروه درمانی :

تعداد افرادی که در این کلاس ها حضور دارند بین چهار تا دوازده نفر قابل تغییر می باشد که می تواند خیلی بیشتر از دوازده نفر و یا کمتر از آن نفرات در آن حضور پیدا کنند کلاس ها معمولا در طول هفته یک الی دو بار شکل می گیرد و هر بار دو ساعت زمان می‌ برد و کل دوره درمان شش جلسه می باشد و در دو صورت باز و بسته ارائه می گردد اگر گروه درمانی در جلسات باز صورت بگیرد تازه‌ واردها می توانند وارد آن شوند اما اگر به صورت بسته انجام شود همان افراد تا پایان درمان یکدیگر را همراهی می‌ کنند.

چهارچوب و قانون برگزاری گروه درمانی :

افراد شرکت کننده در این گروه باید به صورت دایره شکل دور هم جمع شوند و همدیگر را به خوبی ببینند سپس خود را معرفی کنند و دلیل شرکت خود را در این کلاس عنوان نمایند که راز داری اطلاعات شخصی در این گروه ها جزوه قوانین آن محسوب می شود و نباید بیرون از گروه در ارتباط با آن صحبتی کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

2 × 3 =

فهرست