تماس
021-66582923

مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل تهران

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
مراقبت و نگهداری سالمند در منزل

مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل یکی دیگر از خدمات مهم در موسسه آتیه پرستاران سلامت می باشد که به صورت 24 ساعته به خانواده های محترم و نیازمند ارائه می شود . همانطور که می دانید دوره ی سالمندی یکی از حساس ترین دوره های زندگی یک انسان می باشد . این حساسیت به اندازه ی دوران کودکی می باشد و باید از همه لحاظ سالمندان را حمایت کنیم .

حال بسیاری ازسالمندان هستند که کمتر مورد این حمایت ها قرار می گیرند . آن هم به دلایل مختلف مثلا سالمند یا بستگان نزدیکی ندارد یا فرزندان آن دور از او زندگی می کنند و یا اینکه با خانواده زندگی می کنند ولی به علت مشغله های کاری افراد خانه در ساعاتی از روز در منزل حضور ندارند و در آن ساعات سالمند در منزل تنها می باشد . حال این تنهایی را چگونه می توان جبران کرد ؟

وجود پرستاری که بتواند از سالمند شما هم مراقبت کند و هم همدم برای او باشد بسیار مفید می باشد و باعث می شود که سالمند شما هم از تنهایی در بیاید و هم امور شخصی خود را به پرستار بسپارد . داشتن یک پرستار برای سالمند خود در منزل باعث بالا رفتن کیفیت زندگی سالمند شما می باشد و همچنین باعث آرامش خاطر شما از اینکه در غیاب شما فردی هست که از سالمندتان مراقبت و نگهداری کند.

چگونگی ارتقا کیفیت زندگی سالمندان با مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل :

فردی که وظیفه مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل را برعهده دارد می تواند با روشهایی که به کار می برد باعث ارتقاء کیفیت زندگی سالمندان شود که در زیر به این نکات اشاره کرده ایم .

 • دور کردن سالمند از افسردگی :

سالمندان خیلی زود دچار افسردگی می شوند. این افسردگی می تواند ناشی از استرس های زندگی یا از دست دادن بستگان نزدیک و یا ناشی از بیماری های رایجی که گریبانگیر سالمند شده است . در این مواقع پرستار باید سعی کند به سالمند انرژی دهد و او را شاد نگه دارد تا دچار افسردگی نشود .

 • به سالمند احساس مفید بودن دهید :

وقتی انسان احساس مفید بودن نداشته باشد به شدت دچار افسردگی می شود . یکی از شرایط مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل این است که پرستاران و خانواده ها سعی کنند در اموری مانند خرید های منزل ، عوض کردن دکوراسیون منزل و مواردی از این قبیل از سالمند نظر بخواهند تا سالمند احساس کند برای خانواده مفید است و این احساس باعث بالا رفتن روحیه ی او می شود.

 • ورزش کردن :

ورزش کردن برای سالمندان بسیار مفید می باشد . پرستاران یا خانواده ها حتما سالمند خود را تشویق به ورزش کردن کنند. ورزش باعث می شود توان جسمانی سالمند بالا رود و از بسیاری بیماری ها دور بماند.

 • فعالیت های ذهنی :

بیماری آلزایمری یکی از رایج ترین بیماریهای دوره سالمندی می باشد . اما می توان با یک سری فعالیت های ذهنی از مبتلا شدن به این بیماری جلوگیری کرد. کسی که وظیفه ی پرستاری از سالمند را برعهده دارد می تواند سالمند را با تشویق به انجام بازیهای فکری مانند شطرنج ، تخته نرد و همچنین خواندن کتاب ، ذهن سالمند را به فعالیت وا دارد تا از آلزایمری شدن فرد جلوگیری شود .

 • ارتباط با دیگران :

بزرگترین خطری که سالمندان را تهدید می کند تنهایی می باشد . تنهایی باعث ایجاد بیماری هایی مانند آلزایمر ، زوال مغزی و … می شود . یکی دیگر از شرایط مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل این است که پرستار منزل یا خانواده سالمند باید برنامه ای منظم برای سالمند در نظر بگیرند که بتواند با دیگران ارتباط برقرار کند. مانند بردن سالمند به ورزشهای دسته جمعی یا تفریحات دسته جمعی مانند کوهنوردی . این ارتباطات باعث بالا رفتن روحیه سالمند می شود .

(( مطالعه شود : ارائه خدمات پرستاری از کودک در منزل در موسسه پرستاری آتیه پرستاران سلامت ))

خدمات مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل

خدماتی که بر عهده ی فردی که وظیفه مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل را برعهده دارد :

در بالا تعدادی از خدمات و وظایف یک پرستار سالمند را در منزل (The duties of an elderly nurse at home) برای شما شرح دادیم. در ادامه باز می خواهیم وظایف دیگری که برگردن فردی که مسئولیت مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل را برعهده دارد را برای شما ذکر کنیم حتما این مطالب را سعی کنید بخوانید تا دید شما را در مراقبت از سالمند بالا ببرد .

 • بردن سالمند به پیاده روی با کفشهای استاندارد
 • درست کردن غذای مناسب و مقوی برای سالمند . فردی که وظیفه پرستاری سالمند شما در منزل را برعهده دارد باید غذاهایی برای سالمند تهیه کند که مناسب با سن او باشد. مثلا درست کردن غذای کم چرب و کم نمک
 • تا می توانید به سالمندتان مایعات بدهید . خوردن آب کافی ( حداقل 8 لیوان در روز ) باعث می شود بدن سالمند سالم بماند. خوردن آبمیوه های طبیعی نیز توصیه می شود .
 • وقتی سالمند را به بیرون از منزل می برید عینک آفتابی او را فراموش نکنید و او را موجاب کنید که عینک آفتابی خود را بزند .
 • سعی کنید هر روز به طور منظم وزن و فشار سالمند را کنترل نمایید .
 • استعمال دخانیات یکی از بدترین آسیب هایی است که می تواند به یک سالمند وارد کند . حتما سعی کنید سالمند را از سیگار کشیدن منع کنید .
 • رعایت بهداشت دهان بسیار مهم و حیاتی برای سالمند می باشد . سالمند خود را موجاب به مسواک زدن کنید . اگر هم ناتوان است و نمی تواند مسواک بزند ، پرستار سالمند موظف است برای او مسواک بزند .
 • سالمندان در سنی هستند که پوستشان زود خشک می شوند. پرستار باید سعی کند هر روز پوست او را با کرم های مرطوب کننده و با روغن های گیاهی مرطوب نگه دارد.

پژوهش ها نشان داده شده که سالمندانی که عمر طولانی دارند نکات زیر را بیشتر رعایت کرده اند :

افرادی که وظیفه مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل را برعهده دارند همیشه در درجه اول باید سلامت سالمند را در اولویت قرار دهند . در زیر به نکاتی در مورد سلامت سالمند اشاره کرده ایم که توصیه می شود پرستار سالمند حتما این موارد را در مورد سالمند خود اعمال کند. این موارد شامل:

 • وزن خود را مطلوب نگه می دارند
 • ورزش می کنند
 • از مصرف دخانیات دوری می کنند
 • خوردن میوه و سبزی
 • نخوردن زیاد نمک و چربی

, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هشت + 12 =

فهرست