تماس
021-66582923

پرستار سالمند در منزل

فهرست مطالب

بنر برای پرستار سالمند برای مراقبت از سالمندان در خانه

پرستار سالمند در منزل سرویسی با هدف پوشش تمامی نیازهای سالمندان بیمار و سالمندان سالم به صورت شبانه روزی ، روزانه و ساعتی بوده تا هنگامی که یک عضو خانواده پا به دوران میانسالی توام با کاهش توان جسمانی و ادراکی، بیماری و گاها افسردگی و کاهش امید به زندگی میگذارد، از حمایتی اصولی و همه جانبی برخوردار باشد.

زیرا بردوش کشیدن این مسولیت توسط خانواده و دوستان بمنظور بازیابی استقلال سالمند اگرچه در نگاه اول ممکن است ساده بنظر بیاید اما وقتی این مسولیت را توام با دیگر مسولیت های زندگی همچون اشتغال، بچه داری و امور خانه داری برعهده داشته باشید، ممکن است متوجه شوید که قدرت جسمی یا عاطفی لازم برای رسیدگی به عزیزانتان را ندارید.

پس میتوان کاهش دغدغه و فشار وارده بر اعضای خانواده را از مهمترین مزایای به کارگیری پرستار سالمند در منزل برشمرد اگر تمایل دارید از سایر مزایای بهره مندی از این سرویس آگاه شوید تنها کافی است به لیست زیر نگاهی بیاندازید.

مفهوم مراقبت پرستاری از سالمند  چیست؟

مفهوم مراقبت از سالمندان را میتوان اولویت قرار دادن نیازهای فرد تحت مراقبت و توجه همه جانبه به وی در جهت رفع احتیاجات او ( با در نظر گرفتن شرایط روحی، جسمی، عاطفی، روانی و اجتماعی ) توام و با احترام، عشق، احساس تعهد، مسئولیت پذیری و نوع دوستی معنا کرد

نقش پرستار در مراقبت از سالمندان چیست؟

در حقیقت پرستاران سالمندان کلیه ی خدمات مراقبت های بهداشتی را به آنها ارائه می دهند و به سالمندان کمک می کنند تا کیفیت زندگی خود را حفظ کرده و همچنان فعال و مستقل بمانند. البته در نظر داشته باشید که در دریافت این خدمات ارزیابی وضعیت سلامتی و نوع نیازهای سالمندان تعیین کننده ی موقعیت شغلی و نوع مسولیت های ارائه دهندگان این سرویس بوده و گاها نقش آنان را از یک همدم سالمند تا یک مراقب متخصص و حرفه ای تحفیف داده و یا ارتقا میبخشد.

چرا بهتر است از پرستار سالمند در منزل استفاده نماییم؟

چرا بهتر است از پرستار سالمند در منزل استفاده نماییم؟

• حفظ کیفیت زندگی سالمند آنگونه که خودش میپسندد و بدون تغییر در مکان زندگی او که سالها با آن انس گرفته
• نظارت بیشتر پرستار بر وضعیت سالمند به علت سرو کار داشتن منحصرا با یک مددجو بر خلاف اسایشگاه ها
• صرفه جویی در وقت و هزینه ها با کاهش رفت و آمد به اماکن نگهداری از این عزیزان
• حفظ روابط اجتماعی سالمند با دوستان و همسایگان مورد علاقه اش
• عدم اسیب به بعد روانی سالمند به علت حضور در خانواده
• عدم نیازبه خروج مکرر از منزل برای دریافت اقدامات درمانی ابتدایی همچون تزریقات،تعویض پانسمان و چکاب علایم حیاتی ( قندخون، فشار خون وغیره )
• حفظ سالمند از ابتلا به بیماری های واگیردار ناشی از قرار گرفتن در اماکن عمومی نگهداری از این عزیزان
• کاهش دلمشغولی ها و نگرانی های خانواده ها با امکان مشاهده ی نحوه ی رسیدگی به عزیزان سالمندشان

ما در مرکز آتیه پرستاران سلامت در تلاشیم تا یک سطح اختصاصی از پشتیبانی مورد نیاز شما را برای مراقبت و حمایتی دلسوزانه از سالمندان عزیزتان به منظور رفع تمامی احتیاجاتشان در این دوران سخت در منزل ارائه دهیم.

پس بمنظور یافتن گزینه های مراقبتی مناسب برای سالمندانتان، از شما دعوت میکنیم با مرکز آتیه پرستاران سلامت تماس بگیرید. کارشناسان با تجربه و کاربلد ما خوشحال خواهند شد که هر اطلاعاتی را در این زمینه به منظور گرفتن تصمیم بهتر در اختیارتان قرار دهند و در راستای جلب رضایت شما و ارتقای هرچه بیشتر سطح کیفی زندگی جوامع امروزی گام بردارند.

یک پرستار سالمند چگونه باعث  ارتقاء کیفیت زندگی سالمندان می شود؟

امروز نگهداری و مراقبت از سالمند در تهران به شیوه های گوناگونی در بین خانواده ها در حال اجراست. یکی از این شیوه ها استخدام کردن پرستار سالمند در منزل می باشد. فردی که به عنوان پرستار منزل وظیفه مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل را برعهده دارد می تواند با روشهایی که به کار می برد باعث ارتقاء کیفیت زندگی سالمندان شود که در زیر به این نکات اشاره کرده ایم .

دور کردن سالمند از افسردگی :

سالمندان خیلی زود دچار افسردگی می شوند. این افسردگی می تواند ناشی از استرس های زندگی یا از دست دادن بستگان نزدیک و یا ناشی از بیماری های رایجی که گریبانگیر سالمند شده است . در این مواقع پرستار باید سعی کند به سالمند انرژی دهد و او را شاد نگه دارد تا دچار افسردگی نشود .

به سالمند احساس مفید بودن دهید :

وقتی انسان احساس مفید بودن نداشته باشد به شدت دچار افسردگی می شود . یکی از شرایط مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل این است که پرستاران و خانواده ها سعی کنند در اموری مانند خرید های منزل ، عوض کردن دکوراسیون منزل و مواردی از این قبیل از سالمند نظر بخواهند تا سالمند احساس کند برای خانواده مفید است و این احساس باعث بالا رفتن روحیه ی او می شود.

ورزش کردن :

ورزش کردن برای سالمندان بسیار مفید می باشد . پرستاران یا خانواده ها حتما سالمند خود را تشویق به ورزش کردن کنند. ورزش باعث می شود توان جسمانی سالمند بالا رود و از بسیاری بیماری ها دور بماند.

فعالیت های ذهنی :

بیماری آلزایمری یکی از رایج ترین بیماریهای دوره سالمندی می باشد . اما می توان با یک سری فعالیت های ذهنی از مبتلا شدن به این بیماری جلوگیری کرد. کسی که وظیفه ی پرستاری از سالمند را برعهده دارد می تواند سالمند را با تشویق به انجام بازیهای فکری مانند شطرنج ، تخته نرد و همچنین خواندن کتاب ، ذهن سالمند را به فعالیت وا دارد تا از آلزایمری شدن فرد جلوگیری شود .

ارتباط با دیگران :

بزرگترین خطری که سالمندان را تهدید می کند تنهایی می باشد . تنهایی باعث ایجاد بیماری هایی مانند آلزایمر ، زوال مغزی و … می شود . یکی دیگر از شرایط مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل این است که پرستار منزل یا خانواده سالمند باید برنامه ای منظم برای سالمند در نظر بگیرند که بتواند با دیگران ارتباط برقرار کند. مانند بردن سالمند به ورزشهای دسته جمعی یا تفریحات دسته جمعی مانند کوهنوردی . این ارتباطات باعث بالا رفتن روحیه سالمند می شود .

 

درخواست پرستار سالمند در منزل را می توانید از ما کنید

اگر سالمند شما یکی از مشکلات زیر را دارد می توانید از ما درخواست پرستار سالمند کنید

 • سالمندان افسرده
 • سالمندان آلزایمری
 • سالمندانی که پوشک می شوند
 • سالمندانی که مشکلات گوارشی دارند
 • سالمندان بی قرار
 • سالمندانی که اختلالات هواس دارند
 •  سالمندان ناتوان
 • سالمندانی که شب بیداری دارند.
 • سالمندانی که دچار زخم بستر شده اند.
 • سالمندان پرخاشگر
 • سالمندان تنها
 • سالمندان سالم

انواع پرستار سالمند در منزل را نام ببرید

انواع پرستار سالمند در منزل

1- پرستار سالمند سالم

بر خلاف تصور عموم، دوران سالمندی مطلقا وابسته به سن عددی افراد نبوده و بسیار تحت تاثیر سن فیزیولوژیکی و عوامل موثر بر آن چون حوادث اتفاق افتاده در طول زندگی، زمینه ی بیماری‌های ژنتیکی، عوامل اجتماعی، مالی و شیوه صحیح یا غلط زندگی شخص در دوران جوانی می باشد که تبعاتی چون پا نهادن فرد با حداقل وابستگی، وابستگی نسبی یا حداکثر وابستگی به دنیای سالمندی را به دنبال خواهد داشت.

خوشبختانه سالمندانی که با حداقل وابستگی به لحاظ سلامت جسمانی این بخش از زندگی خود را سپری می کنند، کم نیستند اما از آنجایی که سلامت عمومی فرد تنها مختص به نیازهای جسمی و مالی نبوده و تا حد زیادی به سلامت روحی و روانی او نیز وابسته می‌باشد، زندگی کردن سالمندان آن هم به صورت تنها و با کاهش ارتباطات اجتماعی برایشان بسیار آسیب زاست زیرا تنهایی بر روی اشتها، تهییه غذا، از دست دادن امید به زندگی و در نتیجه تمایل به گوشه نشینی و انزوا بی‌تأثیر نبوده و افسردگی و اختلالات روحی جبران ناپذیری برای فرد به دنبال دارد.

پرستار سالمند سالم سرویسی است که به این عزیزان این امکان را می دهد تا در شرایطی که فرزندانشان فرصت کافی برای رسیدگی به آنها را ندارند، با در کنار داشتن پرستاری دلسوز، باتجربه و قابل اعتماد که مایه ی دلگرمی برای آنها هاست، بر تنهایی و ترس خود غلبه کرده و دوران سالمندی شادتری را پشت سر بگذارند.

2- پرستار سالمند بیمار

پرستار سالمند بیمار شرایط متفاوت تری نسبت به پرستاران سالمندان سالم دارند. این پرستاران علاوه بر یک روانشناس خوب باید تخصص لازم برای مراقبت از بیماران سالمند را داشته باشند. تخصص هایی مانند تزریقات انجام دادن، شستشو دادن زخم های یک بیمار سالمند، رسیدگی به علائم اولیه حیاتی بیمار مانند فشار خون، قند خون و مواردی از این قبیل

3- پرستار همدم ، هم صحبت سالمند

همدم ، هم صحبت  سالمند می تواند تاثیر بسیار مفیدی در ایجاد روحیه مضاعف در سالمندان داشته باشد. اما سالمندانی هستند که به دلایل زیادی مانند ازدواج نکردن، دور بودن محل زندگی فرزندان از سالمند، فوت همسر و مواردی از این قبیل تنها می باشند و نیاز به یک همدم خوب برای همصحبت شدن با او را دارند.

همانطور که می دانید نبود یک همدم در کنار سالمند و تنها بودن سالمند در طول شبانه روزی باعث بروز بیماری های روحی و روانی زیادی در سالمندان می باشد. بیماری هایی مانند افسردگی، گوشه گیر شدن و موارد دیگر. حال در زیر به خدمات یه پرستار همدم سالمند اشاره می کنیم که شامل:

 • با هم گفتگو کردن در مورد مسائل روزانه
 • با هم به تماشای فیلم پرداختن
 • پرداختن به خاطرات گذشته
 • زورنامه یا کتاب خواندن برای سالمند

4- پرستار همراه سالمند

معمولا سالمندانی که هم تنها هستند و هم به علت کهولت سن توان انجام کارهای روزمره خود را ندارند، با استخدام یک همراه سالمند یا یک پرستار نگهدار سالمندان تنها می توانند این کمبود را پر کنند. خدماتی که یک همراه در نگهداری از سالمندان تنها ارائه می دهند شامل:

 • همراهی سالمند برای بیرون رفتن برای مسائلی مانند دکتر رفتن، پیاده روی کردن، رفتن به پارک، رفتن به باشگاه رفتن به کوه نوردی و غیره
 • رانندگی کردن برای سالمند
 • همراهی سالمند در انجام امورات بانکی
 • همراهی سالمند در خرید های منزل

5- پرستار سالمند آلزایمری

پرستاری و نگهداری از بیماران آلزایمری کار بسیار دشواری می باشد که هر فردی نمی تواند بدون داشتن آگاهی و تجربه، از این افراد مراقبت و نگهداری کند. اما ما در مجموعه آتیه پرستاران سلامت از نعمت پرستارانی با تجربه برخوردار هستیم که تخصص بالایی در مراقبت از این بیماران را دارند. این پرستاران خدمات زیادی برای این بیماران  انجام می دهند که در زیر به گوشه ای از این خدمات اشاره کرده ایم.

 • استحمام
 • کمک به فرد برای مسواک زدن
 • مرتب کردن سر و صورت و بدن فرد آلزایمری
 • کمک به فرد برای لباس پوشیدن
 • غذا دادن به فرد آلزایمری
 • توالت بردن فرد

1- استحمام بیمار

پرستاری که وظیفه نگهداری از سالمند آلزایمری را دارد باید حداقل هفته ای دو بار بیمار خود را به حمام ببرد تا از بروز انواع عفونت ها مخصوصا عفونت پوست و دستگاه تناسلی جلوگیری شود .معمولا افراد آلزایمری زیاد تمایل به حمام کردن ندارند . پس پیشنهاد می شود همیشه لوازم حمام را آماده کنید تا وقتی که بیمار تمایل به حمام کردن داشت همه چیز محیا باشد .

2-مساوک زدن دندان سالمند آلزایمری

پرستار سالمند آلزایمری باید حداقل دوبار در روز دندان های بیمار خود را مسواک بزند اگر دندان مصنوعی داشت باید هرشب دندان ها را بیرون آورده و مسواک زده شود و همچنین لثه های بیمار را نیز تمیز کنید . اگر زمانی زخمی در لثه ها دیده شد باید حتما به پزشک اطلاع دهید

3-رسیدگی به سر و وضع سالمند آلزایمری

پرستار بیمار آلزایمری باید سرو وضع بیمار خود را مرتب و آراسته کند اگر مو ، ریش ، ناخن دست و پا نیاز به کوتاه کردن داشت حتما این کار را انجام دهید .سعی کنید برای این موارد از وسیله هایی استفاده کنید که خطر نداشته باشند به فرض مثال برای زدن ریش بیمار سعی کنید از ماشین استفاده کنید و از تیغ خودداری کنید .

4- لباس پوشاندن

 • همیشه پرستار سعی کند که خود سالمند یا بیمار آلزایمری لباس خود را عوض کند و اگر خسته شد آنوقت شما بهش کمک کنید .
 • لباسهایی را که می خواهد بپوشد را به ترتیب از چپ به راست بچینید، سعی کنید تنوع لباس ها را کم کنید تا بیمار آلزایمری دچار سردرگمی نشود چون بیمار آلزایمری از تنوع نفرت دارد.
 • سعی کنید از لباس های راحت برای بیمار خود استفاده کنید .
 • بیشتر بیماران آلزایمری دوست ندارند لباس را از روی سر بیرون بیاورند پس بهتر است از لباس های زیپ دار استفاده کنید .
 • سعی کنید کفشهای چسبی برای بیمار آلزایمری خود بخرید

5- نکاتی در مورد غذا دادن به بیمار آلزایمری

مهمترین مرحله که پرستار در نگهداری از سالمند آلزایمری باید به آن حساس باشد بحث غذای آلزایمری می باشد . بیماران آلزایمری بیشتر اوقات فراموش می کنند که چه موقع غذا خورده اند و یا اینکه غذای خود را در جاهای نامشخص مخفی می کنند.

همچنین ممکن است نحوه استفاده از وسایل غذاخوری مانند چنگال ، قاشق و غیره را فراموش کرده باشند.

6- توالت بردن بیمار آلزایمری

پرستار باید از چهره بیمار خود بفهمد که چه موقع نیاز به دفع ادرار یا مدفوع دارد. سعی شود بیمار آلزایمری از توالت فرهنگی استفاده کند. در صورتی که بیمار شما دچار بی اختیاری است در مرحله اول سعی کنید با پزشک مشورت کنید. پرستار باید مصرف مایعات را مخصوصا قبل از خواب برای بیمار محدود کند و سعی کنید شبها از چراغ خواب استفاده کنید تا بیمار در هنگام رفتن به توالت دچار مشکل نشود.

خدمات پرستار سالمند حمام دادن

خدمات پرستار سالمند در منزل

پرستاران خدماتی همچون رسیدگی به تغذیه سالمند ، بهداشت سالمند و سرگرمی سالمند  را  برعهده دارند. در زیر به طور کامل خدماتی که به عزیزان سالمند توسط پرستاران در منزل ارائه می شود شامل :

1- خدمات بهداشت سالمندان

رعایت کردن نکات بهداشتی برای یک سالمند بسیار حائز اهمیت می باشد . سالمندانی که از لحاظ جسمی ناتوان می باشند باید با کمک پرستار یا مراقب حتما نکات بهداشتی را رعایت کند. خدمات افراد مراقب در رعایت بهداشت سالمند از صفر تا صد می باشد.

همچنین سالمندانی هستند که دچار زخم بستر و یا پوشکی می باشند. پرستار باید به طور مرتب و زیر نظر پزشک زخم های این عزیزان را شستشو دهد و همچنین سالمندان پوشکی باید به طور مرتب و اصولی توسط پرستار سالمند پوشکی، پوشکشان عوض شود. از دیگر خدمات بهداشتی سالمندان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • شستن لباس های سالمند
 • استحمام سالمند
 • مراقبت از سالمندان در منزل هنگام  رفتن به دستشویی ( اگر سالمند توان طهارت ندارد پرستار به او در انجام طهارت کمک می کند)
 • اگر سالمند پوشکی است پرستار به طور مرتب پوشک او را عوض می کند.
 • گرفتن ناخن و کوتاه کردن محاسن سالمند و یا کمک کردن به او در انجام این موارد
 • مرتب کردن سالمند از نظر ظاهری مثل شانه کردن موی سر و یا اتو کردن لباسهای او
 • کمک به سالمند در مسواک زدن

2- خدمات برای سلامت جسمی سالمندان

همانطور که می دانید با بالا رفتن سن، افراد دچار مشکلاتی مانند کم شدن بینایی، شنوایی، توان جسمی و همچنین مشکلات قلبی عروقی و غیره می شوند. یکی از مهمترین خدمات مراقب سالمند در منزل این است که پرستار باید به طور مرتب سالمند را تشویق به ورزش کردن کند. چون اگر سالمند فعالیت بدنی نداشته باشد روز به روز توان جسمی او رو به نزول می رود.

همچنین اگر فرد سالمند ناتوان و زمین گیر است پرستار باید همیشه بدن او را چک کند که خدایی نکرده دچار زخم بستر نشود. اگر نشانه های زخم بستر مشاهده شد پرستار سریعا باید سالمند را به پزشک مربوطه نشان دهد. نشانه های زخم بستر، ایجاد لکه های قرمز مایل به آبی و بنفش می باشد . از دیگر خدمات سلامت جسمی سالمندان توسط پرستار شامل:

 • همراهی سالمند در رفتن به دستشویی برای اینکه زمین نخورد
 • مراقبت از سالمندان در خانه در رفتن به حمام و کمک به شستشوی سالمند
 • کمک و تشویق کردن سالمند به ورزش کردن
 • گرفتن فشار خون سالمند
 • گرفتن قند خون سالمند
 • دادن داروهای سالمند سروقت

3- خدمات برای سلامت روحی سالمندان

بهترین راه حل برای بالا بردن روحیه افراد سالمند ورزش کردن می باشد. پرستاران سالمند سعی کنند این عزیزان را برای پیاده روی به بیرون ببرند تا هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی تقویت شوند. ورزش و پیاده روی کردن باعث می شود که ضربان قلب بالا رفته و گردش خون بیشتر شود و همچنین باعث می شود تمام سموم بدن از طریق عرق کردن از بدن خارج شود.

همچنین پرستار افراد پیر سعی کنند افرادی را که روی ویلچر هستند و توان حرکتی ندارند را با ورزش های بالا تنه، از بی تحرکی دور کنند. از دیگر روش هایی که می تواند روحیه سالمند را افزایش دهد تشویق کردن این عزیزان به خواندن کتاب و روزنامه، همنشینی با دوستان و آشنایان، دیدن فیلم و غیره می باشد. از دیگر خدمات روحی پرستاران برای سالمندان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سرگرم کردن و پر کردن اوقات فراغت سالمند توسط پرستار مراقب سالمند
 • بردن سالمند به بیرون از منزل مثل پارک، خیابان، کوه
 • خواندن کتاب و روزنامه برای سالمند
 • همدم شدن با سالمند و مرور خاطرات
 • گذاشتن فیلم و موسیقی برای سالمند البته در صورت تمایل سالمند

4- تغذیه سالمندان

یکی دیگر از خدمات به سالمندان ایجاد برنامه ی غذایی سالم و مقوی می باشد. پرستار باید غذاهایی که متناسب با سالمندان می باشد را برای او تهیه کند. پرستاران این نکته را در نظر داشته باشند که سعی شود تا حد امکان غذاها را آب پز یا بخار پز کنند و اگر از روغن استفاده می کنند توصیه می شود از روغن های حیوانی یا گیاهی استفاده کنند.

خوردن آب زیاد، میوه و سبزیجات به شدت به سالمندان توصیه می شود. از دیگر موارد خدمات تغذیه برای سالمندان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تهیه و دادن غذا به سالمند توسط پرستار
 • رسیدگی به رژیم غذایی سالمند
 • منع سالمند از خوردن غذاهای مضر
 • دادن میان وعده های مقوی به سالمند
 • تشویق سالمند به خوردن میوه

5- خدمات درمانی سالمندان

 • دادن داروهای سالمند
 • کنترل فشار خون ، قند خون و … به صورت روزانه
 • در صورت نیاز بردن سالمند به دکتر یا درمانگاه

6- خدمات امور منزل و آشپزی سالمند

 • آشپزی کردن برای سالمند
 • شستن ظرفها
 • نظافت منزل
 • گردگیری جزئی منزل
 • آب دادن به گل ها و باغچه
 • خرید های جزئی برای منزل مانند خرید نان، خرید میوه و دیگر مواد غذایی
 • پرداخت قبض تلفن، قبض برق، قبض آب، قبض گاز و غیره
 • انجام امور بانکی برای سالمند البته با اجازه ی خانواده

تفاوت پرستاران سالمند آتیه پرستاران سلامت با دیگر پرستاران

پرستار سالمند شبانه روزی برای چه سالمندانی مفید است

اگر سالمند شما یکی از شرایط زیر را دارا باشد پس به پرستار شبانه روزی سالمند احتیاج دارید. این شرایط شامل:

 • سالمندانی که قادر نیستند کارهای شخصی خود را به تنهایی انجام دهند مثل شستن دندان ها، عوض کردن لباس، تمیز کردن عینک، دستشویی رفتن، غذا خوردن، ناتوانی داشتن در راه رفتن
 • سالمندانی که نیمه شب ها به بعد بعضی وقت ها نیاز به آب آشامیدنی دارند و یا گرسنه میشوند و ضعف می کنند که نیاز است یک پرستار سالمند در کنار آنها باشد و به آنها رسیدگی کند
 • سالمندانی که قدرت کنترل ادرار ندارند و مجبور هستند به محض پر شدن مثانه سریع به دستشویی بروند.
 • سالمندانی که دچار بیماری آلزایمر هستند که شبانه روز باید پرستار سالمند در کنار آنها باشد.
 • سالمندانی که دارو مصرف می کنند و قدرت تشخیص نوع دارو و همچنین زمان مصرف دارو ها را ندارند که یک نگهدار سالمند باید به آنها کمک کند.

پرستار سالمند شبانه برای چه سالمندانی مفید است

اگر سالمند شما یکی از شرایط زیر را دارا باشد پس به پرستار شبانه سالمند احتیاج دارید. این شرایط شامل:

 • سالمندانی که تنها هستند و شبها از تنهایی می ترسند که با پرستار مراقب سالمند آرامش بیشتری دارند
 • سالمندانی که شبها بی قرار ، ناآرام و دل تنگ می شوند که داشتن یک مراقب سالمند در شب می تواند آنها را آرام کند.
 • سالمندانی که داروهای مهم و سرساعت دارند که باید شب تا صبح در ساعات مختلف مصرف کنند.
 • سالمندانی که نیاز به لگن گرفتن و یا پوشک عوض کردن دارند.
 • سالمندان ناتوانی که شبها در چند نوبت نیاز به تغییر پوزیشن دارند تا دچار زخم بستر نشوند.
 • سالمندانی که دوست دارند شبها بیدار باشند و با مراقب خود اختلال کنند که در این مواقع مراقب سالمند باید با  صبوری بپذیرد.
 • سالمندانی که معتقد هستند و باید برای نماز صبح بیدار شوند که پرستار نگهدار سالمند باید وسایل او را آماده کند.

معمولا پرستار شبانه سالمند برای خانواده هایی اعزام می شوند که به دنبال خدمات شبانه می باشند. پرستار سالمند باید شب را تا صبح بیدار باشند و مراقبت و نگهداری کنند از سالمند. این سالمندان معمولا افرادی می باشند که یا تنها هستند و یا از بیماری رنج می برند. در ادامه می خواهیم به خدمات این پرستاران اشاره کنیم.

خدمات پرستار سالمند شبانه

 • مراقبت از سالمند تا صبح
 • دادن داروهای سالمندان
 • رسیدگی به علائم حیاطی سالمند
 • بردن سالمند به دستشویی
 • بررسی پوشک سالمندان ( سالمندانی که پوشک می شوند)

خصوصیات پرستار سالمند شبانه

 • قدرت بیدار ماندن تا صبح
 • صبور بودن
 • بالا بودن توان جسمی بالا
 • برخورداری از سلامت جسمی و روحی
 • شناخت لازم در تشخیص و تجویز دارو در زمان خاص را داشته باشد.

تفاوت پرستاران سالمند آتیه پرستاران سلامت با دیگر پرستاران

پرستار نگهدار سالمند ما با آموزشهایی که دیده اند یکی از موفق ترین و متعهد ترین پرستاران منزل می باشند که به جرات میتوان گفت در بین مراکز پرستاری در استان تهران جزو بهترین ها می باشند. اما چرا پرستاران ما از بهترین پرستاران در سطح تهران می باشند؟ جواب این سوال را می توانید در زیر ببینید.

 • پرستار ما وظیفه دارد شرایط منزل را برای سالمند تمیز و شاد نگه دارد
 • او را با اجازه اعضای خانواده، به پارک ببرد
 • دارو را سر ساعت به سالمند بدهد
 • غذاهایی که برای سالمند درست می کند نباید خارج از محدوده ی رژیم غذایی او باشد.
 • برای دلتنگی سالمند مجله و یا روزنامه بخواند
 • نگهدار سالمند در منزل سعی کند محیط خانه را شاد نگه دارد و این محیط دور از غم و غصه باشد.
 • تمام وقت کنار سالمندش باشد.
 • تا سالمند نخوابیده ، پرستار نخوابد
 • روزها سالمندش را سرگرم کند و نگذارد بخوابد تا سالمند شب را به راحتی بخوابد.
 • غذاهای سالمند را سر ساعت بدهد.
 • بعد از ساعت 8 یا 9 شب ، دیگر به سالمند غذا یا مایعات ندهد.
 • میان وعده ساعت 10 صبح و 4 عصر حتما به سالمند بدهد.
 • میوه جات فصل، حتما به سالمند داده شود.
 • غذاهای سرد و غذاهایی که طب سرد دارند اصلا به سالمند ندهند.
 • میوه هایی که طب سرد دارند به سالمند ندهند.
 • سالمند حتما در آفتاب چند ساعتی باشد.
 • موهای سالمند را روزی سه بار شانه بزنند چون باعث شادی سالمند می شود.
 • حتما به بدن سالمند روغن بمالند.
 • دست و صورت او را چرب کنند.
 • اگر چشم سالمند ضعیف است حتما عینک او را تمیز نگه دارند.
 • پرستار خصوصی سالمند در منزل حتما باید دندان های سالمند را تمیز نگه دارد و شبها حتما از دهانش بیرون بیاورد.
 • زیر شکم سالمندهایی که چاق هستن را حتما نگاه کنند که دچار عرق سوز نشود و زخم نشود.
 • اگر سالمند ناتوان است، پرستار باید سالمند را در داخل رختخوابش هر چند وقت یکبار جابجا کند تا دچار زخم بستر نشود.
 • ملحفه های روی تخت و بالش سالمند دو هفته یک بار شسته شود و ضد عفونی شود.
 • با مشاوره پزشک مربوطه، صبح ها به او شیر جوشیده بدهد.
 •  باید برای شاد شدن سالمند، حتما لباس های شاد و خوش رنگ بپوشد.
 • پرستار حرفهای شاد بزند و گاهی اوقات برای او برقصد.
 • اگر سالمند مومن است برایش قرآن بخواند.
 • دوستان سالمند را با اجازه خانواده اش به منزل سالمند دعوت کند چون سالمند به خاطر تنهایی، از دیدن دوستانش شاد می شود.

عوامل تاثیر گذار بر تعرفه های پرستاری از سالمندان

عوامل تاثیر گذار بر تعرفه های پرستاری از سالمندان

میزان هزینه های خدمات رسانی و مراقبت کردن از سالمندان در خانه بستگی به ساعات کاری پرستار، میزان توانایی آن، وضعیت سلامتی سالمند و میزان انتظارات خانواده سالمند از پرستار می باشد.

دیگر شرایط شامل:

 • وضعیت بدنی و فیزیکی سالمند
 • آیا سالمند بیمار است و نوع بیماری او چیست
 • آیا بیماری فرد سالمند مزمن می باشد
 • آیا سالمند می تواند کارهای شخصی خود اعم از غذا خوردن، استحمام ، دستشویی و … را انجام دهد.

پرستار سالمند در تهران ، شمال ، جنوب ، شرق و غرب

پرستار سالمند در منزل تهران

اگر در تهران زندگی می کنید، لازم نیست نگران دریافت خدمات پرستار سالمند در منزل باشید زیرا ما در موسسه با سابقه آتیه پرستاران سلامت بعلت دارا بودن شعبه های متعدد در تمامی نقاط تهران، قادر به ارائه ی خدمات پرستاری در کمترین زمان ممکن به دورترین نقطه از سطح شهر تهران میباشیم که البته این امتیاز تنها مختص به متقاضیان تهرانی نبوده و ارائه تمامی این خدمات برای خانواده های عزیزی که در کرج زندگی می کنند نیز امکان پذیر میباشد.

دراین بخش برای آشنایی بیشتر شما با این مرکز، قصد داریم اشاره ای کوتاه به شعب فعال این آژانس در شهر تهران داشته باشیم. توصیه میکنیم برای افزایش آگاهی خود در خصوص دریافت پرستار سالمند در منطقه ی مورد نظرتان، در ادامه با ما همراه باشید.

پرستار سالمند جنوب تهران

اگر در جنوب تهران زندگی می کنید و یا اینکه محل زندگی سالمند شما در جنوب تهران می باشد، معقولانه ترین کار استفاده از پرستار سالمند جنوب تهران است. زیرا این پرستاران معمولا در نزدیکی مناطق جنوب تهران زندگی کرده و برای خدمات رسانی به سالمند شما می توانند از شرایط کوتاهی مسافت راه به خوبی بهره ببرند.

در حقیقت این پرستاران با مراجعه به مراکز پرستاری که در جنوب تهران فعالیت می کنند و پس از عبور از فیلترهای سختگیرانه ی گزینشی به استخدام شرکت درآمده و می توانند برای کمک و مراقبت از سالمندان عزیز در منازل اعزام شوند.

آتیه پرستاران سلامت از جمله مراکز خوشنام، با تجربه و برخوردار از چندین شعب پر متقاضی در سطح تهران از جمله در جنوب تهران بوده که با هدف پاسخگویی به تمام نیازهای متقاضیانش به گونه ای مقرون بصرفه، اقدام به جذب پرستاران خانم و آقای توانمند، مجرب و ماهر زیادی در شعبه ی جنوب تهران خود نموده تا سالمندان عزیز ساکن در این منطقه با حذف هزینه های گزاف بابت رفت و آمد پرستار از مسافت های دور، از سرویسی با کیفیت اما کم هزینه تر بهره مند گردند.

پرستار سالمند شمال تهران

پرستار سالمند شمال تهران بهترین انتخاب و تصمیم برای بسیاری از خانواده های ساکن در این منطقه بوده که این امکان را در اختیارشان قرار میدهد تا عزیزانشان را بدون نیاز به خروج از منزل با طیف گسترده ای از مراقبت های خانگی، بهداشتی، درمانی و سایر خدمات مراقبتی که برایشان رفاه و استقلال حداکثری را در این دوران در پی دارد احاطه نمایند و آنها را تا جای ممکن از تاثیرات منفی و عوارض اجتناب ناپذیر دوران کهنسالی دور نگه داشته و خودشان نیز با مشاهده ی رضایت و آرامش آنها از وضعیت موجود، آرامش خاطر بیشتری را در زندگی لمس کنند.

ما در آتیه ی پرستاران سلامت مفتخر به تامین نیاز همشهریانمان در منطقه ی شمال تهران به منظور اعزام پرستار برای سالمندان عزیز بوده و شما در صورت نیاز به هر یک از خدمات متنوع مراقبت های پرستاری در منزل ( برای کسانی است که دارای بیماری های مزمن هستند، در حال بهبودی پس از بیماری هستند، و یا دوران کهنسالی را همراه با اختلالات شناختی یا ناتوانی های جسمی سپری می کنند ) میتوانید تنها با یک تماس، مراقبتی سفارشی و کاملا منطبق با درخواست خود را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت نمایید.

پرستار سالمند غرب تهران

پرستار سالمند غرب تهران سرویسی است که امروزه که پیری در محل برای اکثر افراد یک اولویت مهم محسوب میشود این امکان را در اختیار سالمندان غرب تهران قرار میدهد تا بدون قطع ارتباط عاطفی و اجتماعی با سایر اعضای خانواده، دوستان و جامعه در جای خود پیر شوند و همچنان مستقل، ایمن و پرامید باقی بمانند.

زیرا همانطور که میدانید پیر شدن به تنهایی در محل بعلت کاهش توانایی ها، سطح سلامتی و تحرک با درصد بالای امکان به خطر افتادن سلامتی و ایمنی فرد همراه بوده و زندگی را در جامعه ای که در آن فرزندان بعلت مشغولیت های کاری و زندگی شخصی همیشه در دسترس نیستند، برای سالمند دشوار میسازد.

اگر متقاضی پرستار سالمند در غرب تهران هستید، این کار را به کارشناسان ما  در شعبه ی غرب تهران بسپارید تا با اندک زمان کوتاه شاهد افزایش چشمگیر کیفیت و رفاه در سبک زندگی سالمندان عزیزتان باشید.

پرستار سالمند شرق تهران

در حقیقت پرستار سالمند شرق تهران برای بسیاری از سالمندان و خانواده‌های ساکن شرق تهران که مراقبت در منزل را به‌ عنوان راهی برای ماندن سالمند در خانه ی خود با وجود تغییر نیازها و توانایی‌هایش انتخاب می‌کنند، فرصتی مهیا میسازد تا بدون وابسته بودن به فرزندانشان در سایه ی حمایت پرستاری حرفه ای سالهای طلایی عمر خود را در خانه و کاشانه ای که سالها با آن خو گرفته اند بگونه ای مستقل و آنطور که دوست دارند سپری نمایند.

شعبه ی شرق موسسه ی آتیه پرستاران سلامت انتخابی ایمن برای خانواده های عزیز ساکن در منطقه ی شرق تهران بوده که با مدیریت تمام مراقبت های مورد نیاز سالمند و هماهنگی جزئیات میتواند بعنوان شاه کلیدی برای ساختن پیری شادتر برای عزیزانتان محسوب شود اگر در شرق تهران ساکنید و بدنبال ترسیم چهره ای زیبا از دوران کهنسالی برای والدینتان هستید، توصیه میکنیم همین امروز به شعبه ی ما در شرق تهران مراجعه کرده تا در مورد موقعیت و نیاز های منحصر بفرد عزیزتان بهترین مشاوره و راهنمایی را بگونه ای رایگان دریافت نمایید.

 


پرستار خانم جهت نگهداری سالمند بهتر است یا پرستار آقا؟

پرستار خانم جهت نگهداری سالمند بهتر است یا پرستار آقا؟

بسیاری از سالمندان هستند که با پرستار خانم راحت تر هستند اما  بسیاری از سالمندان هستند که پرستار آقا را ترجیح می دهند.

پرستار خانم جهت سالمند در بسیاری از شرایط می تواند بسیار مفید تر از آقا باشد . بسیاری از کارفرماها از موسسات پرستاری در منزل درخواست پرستار خانم برای آقا یا خانم می کنند که دلالیل مختلفی می تواند داشته باشد . از عمده ترین دلایل این درخواست می تواند به مهارت خانم ها در انجام امور منزل و آشپزی می باشد.

اما مواقعی نیز پرستاران آقا نسبت به پرستاران خانم دارای امتیازات بیشتری هستند. مثلا پرستاران آقا می توانند از قدرت بدنی و توانایی فیزیکی خود در جهت مراقبت از سالمندان ناتوان و سالمندانی که نیاز به جابجایی دارند، بیشترین بهره را ببرند.

اگر به دنبال پرستار سالمند هستید نکات زیر را در نظر بگیرید

اگر به دنبال پرستار سالمند هستید نکات زیر را در نظر بگیرید

 • قبل از عقد قرارداد با پرستار  صحبت کنید و شرایط خانواده و سالمند را برای او توضیح دهید.
 • از موسسه بخواهید که چند روز پرستار به صورت آزمایشی از سالمندشان مراقبت کند بعد در صورت رضایت طرفین قرارداد بسته شود.
 • حتما تعداد افرادی که در کنار سالمند زندگی می کنند را به موسسه و پرستار بگویید
 • اگر در خانه دوربین مداربسته نصب کرده اید حتما به پرستار بگویید.
 • مشکلات سالمند خود را به پرستار  به صورت شفاف بگویید
 • اگر سالمند شما بیمار است نوع بیماری او را حتما به پرستار بگویید.
 • غذاهایی که برای سالمند مضر و نسبت به آنها حساسیت دارد را  به پرستار بگویید.
 • به پرستار اجازه دهید در طول روز سالمند را برای تفریح و گردش به بیرون ببرد.
 • محل شیر گاز ، فیوز برق و وسایل خطرناک را به پرستار نشان دهید .
 • لیستی از شماره تلفن های ضروری را روی کاغذ نوشته و روی دیوار بزنید.
 • به پرستار  خود احترام بگذارید.

چگونه یک شرکت پرستاری سالمند خوب انتخاب کنیم؟

چگونه یک شرکت پرستاری سالمند خوب انتخاب کنیم؟

انتخاب یک شرکت برای مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل، کار بسیار سخت و دشواری می باشد. همیشه در هنگام گرفتن پرستار  عجله نکنید. در مرحله اول خوب تحقیقات لازم را انجام دهید تا یک پرستار خوب برای عزیز سالمند خود بتوانید پیدا کنید.

در مرحله دوم از شرکت های که دارای مجوز رسمی می باشد درخواست پرستار برای نگهداری سالمند در منزل نمایید .

بعد از آن سعی کنید به صورت حضوری ملاقاتی با مدیر و کارشناسان موسسه پرستاری داشته باشید .

در هنگام ملاقات حضوری این سوالات را بپرسید

 • سابقه موسسه را حتما بپرسید
 • سابقه ی پرستار
 • نوع ضمانتی ( صفته ، چک ، شناسنامه ، رضایت نامه و … )  که پرستاران در اختیار موسسه قرار می دهند را حتما بپرسید .
 • آیا پرستار و نگهدار سالمند مدارک عدم سوء پیشینه و عدم اعتیاد دارد را در اختیار موسسه قرار داده است .
 • پشتیبانی ها و پیگیری های موسسه به چه صورت می باشد.
 • سوالاتی در مورد حقوق پرستار و فرانشیز ( پورسانت ) شرکت
 • در صورت ایجاد مشکل یا سوال  آیا کارشناسان موسسه به صورت 24 ساعته پاسخگو هستند.

نکته : سعی کنید از موسساتی پرستار بگیرید که پورسانت از پرستار نگیرند. شرکت های پرستاری هستند که علاوه بر پورسانتی که از کارفرما ( طرف قرارداد ) می گیرند درصدی نیز به عنوان پورسانت از حقوق پرستار دریافت می نمایند.

 این عمل پورسانت گرفتن از پرستار باعث بی انگیزه شدن او می شود و احتمال دارد به درستی خدمات به سالمند شما ندهد.

پرستار سالمند در منزل شبانه روزی روزانه و ساعتی

مراقبت و نگهداری از سالمندان خانم در منزل

نگهداری از سالمند زن توسط پرستار سالمند دارای شرایط خاصی می باشد. معمولا برای سالمندان خانم از پرستار خانم استفاده می کنند. این پرستاران باید همانند یک فرزند از سالمند مراقبت نمایند.

این مراقبت ها هم از لحاظ روحی می باشد و هم از لحاظ جسمی . والدین ما ممکن است در دوران سالمندی به سر ببرند و یا اینکه فاصله چندانی با این مرحله نداشته باشند. مرحله سالمندی دورانی است که شاید خیلی از ما نتوانیم آن را به درستی درک کنیم گرچه شاید پدر و مادر یا هر دو در دوران سالمندی به سر ببرند.

اما دوران سالمندی برای زنان و مادران سخت‌تر و حساس‌تر است. زیرا اولاً زنان خیلی زودتر از مردان وارد مرحله ی سالمندی می‌شوند ثانیا به خاطر شرایط جسمانی و بدنی و جسمی یشان که ضعیف تر از مردان است ممکن است در معرض بیماری ها و مشکلات بیشتری قرار بگیرند.

همچنین گذر از این دوران برای زنانی که روحیه ی لطیف و حساس و زودرنجی نسبت به مردان دارند بسیار سخت‌تر است .اولین قدم برای خانواده و اطرافیان مادر و زنان سالمند، درک شرایط جسمی و روحی آنهاست. زنان معمولاً در دوران سالمندی وحشت زیادی از تنهایی و تنها ماندن دارند این وحشت و نگرانی زمانی بیشتر می شود که همسران این زنان فوت شده باشند.

زنان سالمند که روزی خود محور خانواده بوده اند امروزه در سن سالمندی نگران زمین گیر شدن و محتاج شدن به دیگران هستند . در این دوران افراد خانواده با حفظ شأن این عزیزان می توانند سبب تقویت اعتماد به نفس آنها شوند همچنین با تنظیم کردن برنامه خانه طبق نظر آنها و مشورت گرفتن از آنها در زمینه ی برنامه‌های تفریحی خانواده و وارد کردن آنها به جمع دوستان شان می توانند در این زمینه بسیار برای آنها مفید باشند.

20 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با تشکر از خدمات عالی که به ما دادید و بهترین پرستار کودک رو برامون فرستادید

  پاسخ
 • سلام من برا مادر بزرگ خانمم پرستار سالمند گرفتم از اتیه پرستاران سلامت واقعا هم خانواده هم خود سالمند راضی هستند.
  حالا یه سوال داشتم میخواستم بدونم چرا پرستاران اجازه ندارن پانسمان زخم سالمندی که زخم بستر داره رو عوض کنن یا شستشو دهند؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   آذر 30, 1401 10:24 ق.ظ

   درود بر شما
   تعویض پانسمان و شستشوی زخم مربوط به وظایف پرستاران متخصص می باشد و مراقبین حق دخالت در انجام امور تخصصی و درمانی را ندارند. در صورت نیاز می توانید اقدام به استخدام یک پرستار متخصص از شرکت نمایید.

   پاسخ
 • سلام عزیزم خسته نباشیدپرستارسالمندشبانه روزی برای بیمارچه قیمتی هست؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   دی 14, 1401 11:17 ق.ظ

   درود بر شما
   کلیه تعرفه های خدمات پرستاری در منزل در منوی بالای سایت وجود دارد شما می توانید کلیه قیمت های خدمات پرستاری را در آنجا مشاهده نمایید و یا اینکه با کارشناسان تماس بگیرید

   پاسخ
 • قیمت پرستارشبانه روزی خانم برای آقا چنداست

  وکمیسیون چقدراست.

  پاسخ
  • مدیر سایت
   دی 19, 1401 2:12 ب.ظ

   درود بر شما
   قیمت پرستار برای سالمندان سالم و بیمار متفاوت می باشد همچنین نوع خدماتی که این پرستاران ارائه می دهند بر قیمت و هزینه ها تاثیر دارد که پیشنها می شود برای مطلع شدن از قیمت های دقیق خدمات پرستاری با کارشناسان ما تماس بگیرید.

   پاسخ
 • سلام ممنون از پرستار سالمندی که به ما دادید فقط یه سوال داشتم ما میتونیم پرستار سالمند رو به خارج کشور ببریم ؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   اسفند 28, 1401 9:44 ب.ظ

   درود بر شما
   در مورد این سوال شما بهتر است با کارشناسان مرکز پرستاری آتیه پرستاران سلامت تماس گرفته و راهنمایی کامل را از این عزیزان دریافت نمایید

   پاسخ
 • سلام ممون و تشکر از خدماتتون سوال من از شما اینه که پرستار روزانه ساعت کاریش ار چند تا چنده در واقع منطورم اینه چند ساعت در روز خدمات رسانی میکنن

  پاسخ
  • درو بر شما
   ممنون از شما وظیفست. خدمات روزانه پرستاران منزل در آتیه پرستاران سلامت در 8 ساعت کاری می باشد.

   پاسخ
 • سلام من برا پدر بزرگم که پوشکی هست یه پرستار میخوام حالا من شنیدم اگه پرستار حرفه ای باشه میتونه کاری کنه که پوشک رو از سالمند بگیره مبخواستم ببینم این حرف درسته ؟

  پاسخ
  • درود بر شما
   بله شما درست می فرمایید. بسیاری از پرستاران سالمند پوشکی بنا بر تجربه ای که دارند به مرور زمان سالمند را از پوشک جدا می کنند. شما می توانید برای اطلاع بیشتر با کارشناسان آتیه پرستاران سلامت تماس گرفته و در این زمینه مشاوره بگیرید. با تشکر از شما

   پاسخ
 • سلام ببخشید شما علاوه بر پرستاری از سالمند تجهیزات پزشکی نیز اجاره میدید مثلا ویلچر یا تخت مواج

  پاسخ
  • درود بر شما
   خدمات ما فقط مراقبت و پرستاری در منزل از سالمندان، کودکان و بیماران و حتی انجام امور منزل و آشپزی می باشد و اجاره تجهیزات پزشکی در حیطه کاری ما نمی باشد. ممنون از شما

   پاسخ
 • ببخشید یه پرستار سالمند میخوام که هم بتونه از پدرم مراقبت کنه و هم از دخترم که سه سالشه. ایا شما اینجور پرستار منزلی دارید؟ اگه دارید هزینش چقدره؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   خرداد 16, 1402 9:24 ق.ظ

   بله ما در مرکز پرستاری آتیه پرستاران سلامت پرستاران سالمندی هستند که هم می توانند خدمات مراقبت از سالمندان را انجام دهند و هم خدمات مراقبت از کودکان شما . پس پیشنهاد می شود برای اطلاع بیشتر با کارشناسان این موسسه تمام بگیرید.

   پاسخ
 • مراقب وپرستارازسالمندپوشکی خانم هزینه اش چقدرمبشه ممنونم ازت

  پاسخ
  • مدیر سایت
   مرداد 30, 1402 9:00 ق.ظ

   درود بر شما
   کلیه تعرفه های خدمات پرستاری در منزل به صورت کامل در منوی بالای وب سایت آتیه پرستاران سلامت درج شده است و می توانید کلیه این قیمت ها رو مشاهده نمایید و یا اینکه با کارشناسان این مرکز پرستاری تماس بگیرید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پنج + دو =

فهرست