نگهداری سالمند – پرستار نگهداری سالمند در منزل

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستار منزل
بدون دیدگاه

پرستاری و نگهداری سالمند منزل به صورت شبانه روزی و روزانه

نگهداری کردن از سالمندان در منزل

نگهداری از سالمند را می توان تامین نیازهای افراد مسن و سالمند در مراحل مختلف دانست . بنابراین پرستاری  از سالمند شامل طیف گسترده ای از مراقبت ها می باشد زیرا این مراقبت ها همه ی موارد زندگی سالمند را پوشش می دهد . مثلا مراقبت های داخل منزل ، مراقبت های بیرون از منزل که به صورت شبانه روزی هدف گذاری شده است. اگر چه باید این را در نظر گرفت که پیری دلیلی بر در نظر گرفتن مراقبت از سالمندان نمی باشد. اما چون در دوران پیری محدودیت های حرکتی و بیماری های مختلف به سراغ افراد می آید در نتیجه این امر مستلزم داشتن یک برنامه ریزی کاربردی برای نگهداری از سالمندان می باشد .

آیا نگهداری سالمندان امری ضروری می باشد :

نگهداری سالمندان همیشه یک امر مطلق نیست . خیلی از سالمندان هستند که تا آخر عمر خود به هیچ وجه به مراقبت نیاز ندارند . اما افراد سالمندی هستند که برای انجام فعالیت های روزمره و همچنین محافظت از خود نیاز به کمک دیگران دارند و نمی توانند به طور کامل مستقل زندگی کنند . معمولا این نیازها شامل پخت و پز ، لباس پوشیدن ، حمام رفتن ، انجام خرید های منزل ، رانندگی و … می باشد .

معمولا کاهش توان جسمی و سلامتی سالمند می تواند نشان از این داشته باشد که سالمند شما نیاز به نگهداری و مراقبت دارد . به عنوان مثال اگر سالمند شما  در مصرف داروهایش دچار فراموشی می شود حتما بدانید که نیازمند مراقبت و نگهاری می باشد و یا مثال دیگر اینکه اگر سالمند شما دچار کمبود بینایی شد حتما بدانید که کاهش بینایی تاثیر بر ایمنی سالمند در راه رفتن خواهد داشت و یا مواردی دیگر مانند آرتروز، کنترل نکردن ادرار خود و غیره .

معمولا اعضای خانواده یا پرستارِ منزل  اولین افرادی هستند که شاهد این تغییرات هستند و نیاز به مراقبت از سالمند را تشخیص می دهند . نوع مراقبت از سالمند شما بستگی به شرایط سالمند دارد . پس توصیه می شود که همیشه وضعیت سلامتی سالمند خود را زیر نظر داشته باشید و مراقب هر تغییری در سالمند خود باشید .

علائم هشدار دهنده ای که نشان از تغییرات در سلامت سالمندان می باشد :

مشکلات فیزیکی یا جسمی :

 • راه رفتن
 • نداشتن ثبات در ایستادن
 • کاهش بینایی
 • کاهش بویایی و شنوایی
 • دچار شدن به بیماریهای مزمن مانند بیماری های قلبی ، دیابت
 • محدودیت در انجام کارهای شخصی و روزمره ی خود

مشکلات شناختی :

 • تمرکز نداشتن
 • گیجی
 • از دست دادن حافظه
 • فراموش کردن مصرف به موقع داروها
 • فراموش کردن اسم افراد

مشکلات عاطفی :

 • گوشه گیری
 • افسردگی
 • دوری از دیگران
 • تمایل داشتن به تنهایی
 • پرخاشگر و عصبانی شدن
 • ازدست دادن علاقه برای انجام فعالیت ها

مشکلات جسمی یا فیزیکی :

معمولا مشکلات جسمی با افزایش سن ، کم کم پدیدار می شود و احتمال دارد سالمندان دیگر مثل گذشته قادر به انجام فعالیت های خود نباشند . بدن آنها ممکن است خمیده شود ، مفصل ها دچار خشکی شوند ، ماهیچه ها ضعیف شوند و مشکلاتی از این قبیل .

بسیاری از مشکلات جسمی دیگر نیز وجود دارد مانند کاهش بینایی یا شنوایی که این افراد نباید به هیچ عنوان رانندگی کنند چون سلامتی آنها به خطر می افتد و خطر دیگر که این افراد را تهدید میکند زمین خوردن است پس همیشه اطرافیان باید این را در نظر بگیرند که به هیچ عنوان نباید سالمند خود را تنها بگذارند . توصیه دیگر اینکه هرچند وقت یکبار سالمند خود را نزد پزشک برده و معاینه کامل بدنی بر روی آن انجام شود .

مشکلات شناختی :

مشکلات شناختی یکی دیگر از چندین مشکلاتی است که در دوره ی سالمندی به سراغ افراد می آید. مشکلاتی مانند نداشتن تمرکز ، فراموشی یا آلزایمر و زوال عقل عمده ترین این مشکلات می باشند . وجود این مشکلات می تواند زندگی امن و مستقل سالمند را دچار مختل نماید.

زوال عقلِ خفیف ممکن است که نیاز به مراقبت و نگهداری نداشته باشد . اما زوال عقل های که پیش رونده است حتما باید تحت نظارت و مراقبت قرار گیرد چون باعث ایجاد نگرانی هایی در زمینه ایمنی بدن می باشد . استخدام پرستار سالمند در منزل بهترین راه حل برای ایمن کردن سالمندان عزیز می باشد.

مشکلات عاطفی :

نداشتن توان جسمی گذشته ، از دست دادن همسر ، پایین آمدن سلامتی آنها و … اینها دلایل محکمی برای ایجاد مشکلات عاطفی برای سالمند شما می باشد .

این مشکلات به روشهای مختلفی می تواند خود را نشان دهد . مثلا عصبانیت سالمند ، گوشه گیر شدن سالمند و در مواقعی هم افکار بد و وحشت ناک مانند خودکشی به ذهن آنها خطور می کند.

بسیاری از سالمندان هستند که وجود مشکلات عاطفی خود را انکار می کنند . وجود این امر تیز هوشی و درک اطرافیان را می طلبد . اطرافیان حتما نسبت به این قضیه حساسیت نشان داده و پیگیر مداوا کردن این مشکل برای سالمند خود شوند .

ارائه بهترین و مطلوب ترین خدمات نگهداری سالمند در منزل

مرکز پرستاری آتیه پرستاران سلامت

, , , , , , , , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست