تماس
021-66582923

روشهای صحیح استحمام سالمندان

پرستار سالمند, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
روشهای صحیح استحمام سالمندان

ما در این مقاله میخواهیم به راه وروش درست حمام کردن سالمندان و ایجاد حس امنیت جسمی و شرایط ایمنی آنها را مورد بحث قرار دهیم برای استحمام سالمندان باید توجه داشته باشید که حتما از صابون ها و شامپوهای ملایم و با ph خنثی برای شست وشوی بدن آنها استفاده شود تا چربی هایی که در قسمت های زیرین پوست سالمندان قرار گرفته است از بین نرود زیرا بدن این افراد به دلیل سن بالا نمیتوانند به باز سازی چربی هایی که بر اثر شست وشوی از بین رفته است اقدام کند. همچنین این مطالب می تواند کمک شایانی به مراقبین سالمند برای حمام دادن سالمند می کند.

کم آبی و خشک شدن پوست افراد میانسال:

به احتمال زیاد بارها از پدر بزرگ یا مادر بزرگ خود شنیده باشید که پوست آنها دچار خشکی شده است این افراد در سنین بالا به عارضه خشکی پوست دچار میشوند طوری که نیاز به مرطوب کننده پوست را در خود لازم میبینند چیزی که شاید خصوصا سالمندان آقا در دوره های جوانی به ندرت از آن استفاده کرده اند خشک شدن و ترک خوردگی پوست سالمندان میتواند ریشه در شیوه ی استحمام سالمندان داشته باشد که اگر با شیوه درست و اصولی حمام کردن سالمندان آشنا شوید میتوانید از خشک شدن پوست آنها جلوگیری کنید.

طرز صحیح استحمام سالمندان:

اگر شیوه های درست حمام کردن را در افراد سالمند عملی کنید به وضوح شاهد این موضوع خواهید بود که چگونه خشکی پوست آنها برطرف میشود توصیه های لازم برای جلوگیری از خشک شدن پوست سالمندان به شرح زیر میباشد:

 • برای پیشگیری از ترک خوردگی وخشکی پوست سالمندان توصیه میشود افرادی که دارای پوست خشک هستند فقط هفته ای یک الی دوبار استحمام کنند حمام کردن زیاد و شستن پوست سالمندان باعث خشک شدن بیش از حد پوست آنها خواهد شد خود آب هم میتواند چربی های روی پوست را کاهش دهد توجه داشته باشید برای شست وشوی دست های سالمندان از آب خیلی گرم مورد استفاده قرار گیرد.
 • درجه گرمی آب برای استحمام سالمندان میباید خیلی داغ نباشد دوش گرفتن و استحمام سالمندان به دلیل تغییراتی که در پوست آنها به وجود می آید توصیه میشود که با آب ولرم باشد تا پوست بدن سالمند بتواند آب موجود در خود را حفظ کند.
 • افراد سالمند هرگز نباید از وسایل شستشوی بدن مانند کیسه یا لیف خیلی خشن و سفت استفاده کنند وخارش بدن خود را با آن برطرف نمایند زیرا این نوع شست وشوی باعث از بین رفتن چربی های پنهان در سطح پوست خواهد شد. یکی از دلایل اصلی خارش پوست در سالمندان خشکی و کم آبی پوست آنها میباشد اگر رطوبت لازم به پوست آنها برسد میتوانند از خارش رهایی پبدا کنند.
 • افراد سالمند میباید حوله و لباس های خود را داخل حمام قرار دهند وهمان جا لباس خود را بپوشند و یک لوسیون مرطوب کننده مانند وازلین یا اوسرین در داخل حمام داشته باشند و قبل از اینکه از حمام خارج شوند از همان لوسیون به بدن خود بمالند زیرا داخل حمام پوست همچنان مرطوب است و استفاده از لوسیون میتواند اثر دهی بیشتری روی پوست سالمند داشته باشد.
 • توصیه میشود حوله ای که بعد از استحمام سالمندان مورد استفاده قرار میگیرد لطیف و نرم باشد حوله ای که زبر باشد باعث خراشیدگی پوست سالمند خواهد شد سالمندان باید دقت داشته باشند برای خشک کردن پوست خود با خشونت حوله را روی پوست نکشند زیرا بافت پوست سالمندان به دلیل حساس بودن آنها آسیب میبیند. بعد از خشک کردن پوست سالمندان باید حوله خود را در داخل حمام قرار ندهند باید آن را در جایی نزدیک بخاری یا هوای آزاد قراردهند تا خشک شود و همچنین برای حفظ بهداشت حوله سالمند باید توجه داشته باشید که حوله دور از توالت قرار بگیرد زیرا رطوبت عامل تجمع میکروب است.

شست و شوی حوله سالمند باید چگونه باشد؟

این مسئله شاید به ظاهر خیلی بی اهمیت به نظر برسد ولی لازم است بدانید که شست وشوی حوله حمام سالمند بسیار مهم است وباید هر دو هفته یکبار با آب خیلی جوش و شوینده مناسب شست وشوی شود و در یک محیط و هوای باز آن را خشک نمایید لازم به ذکر است اگر فرد سالمند دارای مشکل پوستی باشد هنگام شست وشوی حوله باید از مواد ضدعفونی کننده هم برای آن استفاده شود.

برای استحمام سالمندان باید روش های زیر را به کار ببرید:

 • ایجاد یک انگیزه برای حمام کردن سالمند: افراد سالمند به دلیل اینکه دائم در خانه هستند و یا به دلیل ناتوانی های جسمی خیلی تمایل به حمام کردن ندارند بنابراین افراد باید یک انگیزه برای استحمام سالمندان ایجاد کنند به طور مثال روزهایی که میخواهید آنها را به پارک .سینما و یا به دیدار خویشاوندان ببرید قبل ازرفتن آنها را به حمام کردن تشویق نمایید.
 • به افراد سالمند بگویید که در موقع حمام کردن به آنها یاری میدهید.
 • اگر میبینید سالمند شما تمایل به حمام کردن ندارند نحوه پرسش خود را تغییر دهید به طور مثال به او نگویید حمام میکنی یا خیر؟ به او بگویید به تنهایی حمام میکنی یا میخواهی من هم کمکت کنم؟
 • سعی کنید یک نظم خاص برای استحمام سالمند داشته باشید: اگر روز های خاصی را برای استحمام سالمند در نظر بگیرید این روال به صورت یک برنامه برای سالمند میشود.
 • اگر سالمند شما قادر به تنهایی حمام کردن نیست و دوست ندارد با اعضای خانواده خود هم به حمام برود بهتر است یک نگهدار سالمند استخدام کنید که او را در این امر کمک کند بهتر است فردی را استخدام کنید که یک فرد متبحر باشد تا نگرانی در این زمینه نداشته باشید.

چگونگی حفظ ایمنی در موقع استحمام سالمند:

 • برای حفظ امنیت جسمی سالمند میتوانید یک دست آویز محکم درون حمام خود نصب کنید که سالمند موقع ایستادن از آن کمک بگیرد زیرا معمولا افراد سالمند تعادل لازم را برای خود ندارند و ممکن است استحمام برای سالمندان به خطر زمین خوردگی مواجه شود.
 • یک نشیمنگاه درون حمام قرار دهید که سالمند بتواند روی آن بنشیند تا از لیز خوردگی جلوگیری کند و سالمند بتواند روی آن خستگی در کند.
 • از دوش های دستی برای سالمندان استفاده کنید که موقع نشستن روی صندلی بتواند به راحتی خود را شست وشوی دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهار × دو =

فهرست