سینوزیت در کودکان و نوزادان و راه های درمان آن

پرستار بیمار, پرستار کودک, پرستار منزل
بدون دیدگاه

سینوزیت در کودکان و نوزادان انواع مختلفی می تواند داشته باشد ( خفیف یا شدید) . معمولا در کودکانی که سن آنها کمتر است بیشتر به صورت یک سرماخوردگی ساده و گرفته شدن بینی همراه با آبریزش و همچنین تب می تواند باشد .

سینوزیت چه نوع بیماری است ؟

التهاب و عفونت کردن سینوس ها را بیماری سینوزیت می گویند که همراه با سردرد و گرفتگی بینی می باشد . این التهاب با گرفتگی بینی همراه می باشد.

سینوس چیست ؟

سینوس به حفره های تو خالی میگن که در جمجمه ، اطراف بینی ، گونه ها ، زیر چشم قراردارند . این حفره ها هوا در آنها جریان دارد و مقداری مخاط نیز درون آنها می باشد . اگر درون این حفره ها میکروب یا ویروس وارد شود تبدیل به عفونت شده که فرد دچار بیماری سینوزیت می شود .

چگونه بفهمیم که کودک یا نوزاد سینوزیت دارد ؟

سینوزیت در کودکان علائم مختلفی می تواند داشته باشد . معمولا در کودکان کم سن و سال ( سینوزیت در نوزادان ) به صورت آبریزش بینی ، گرفتگی بینی و تب ملایم می باشد . والدین به این نکته دقت نمایند که سردردهای ناشی از سرماخوردگی ربطی به سینوزیت ندارند .

کودکانی که به سینوزیت دچار می شوند تا 7 یا 10 سالگی به سردرد دچار نمی شوند چون حفره هایی که در جمجمه در قسمت پیشانی است هنوز شکل نگرفته اند و در سنین بالا شکل گرفته می شود .

در زیر علائم دیگری که نشان می دهد کودک شما به سینوزیت دچار است را ذکر کرده ایم .

  • گرفته شدن بینی برای یک هفته یا بیشتر از یک هفته
  • خارج شدن ترشحات زرد رنگ از بینی
  • سرفه کردن
  • درد در گونه ، پیشانی و بینی
  • داشتن تب خفیف

اگر با در نظر گرفتن این علائم باز هم تردید داشتید به داشتن سینوزیت در کودکتان ، می تواید به پزشک متخصص مراجعه نمایید .

احتمال دارد سرماخوردگی تبدیل به سینوزیت در کودکان شود ؟

سینوس ها حفره های خالی در پیشانی ، اطراف بینی و زیر چشم می باشد که این حفره ها فقط از طریق بینی به بیرون راه دارند . اگر فرد دچار سرماخوردگی شود مجرای بینی او در اثر سرماخوردگی بسته می شود.

این بسته شده باعث می شود داخل حفره های سینوسها گرم و تاریک شود که این فضا بهترین جا برای رشد میکروب ها و ویروسها می باشد . وقتی که این میکروب ها تجمعشان زیاد شد آنگاه به سینوزیت مبتلا شده اید .

برای پیشگیری از سینوزیت چه کارهایی باید انجام دهیم ؟

آیا می توان پیشگیری کرد از سینوزیت در کودکان و نوزادان ؟ . وقتی کودک شما دچار سرماخوردگی می شود باید مواظب باشید که سرماخوردگی تبدیل به سینوزیت نشود . مواردی وجود دارد که در زیر برای شما شرح می دهیم که باعث می شود در بوجود آمدن سینوزیت پیشگیری می کنیم .

  • در درجه ی اول وقتی که کودک شما دچار سرماخوردگی می شود حتما کودک خود را پیش پزشک برید .
  • وقتی کودکتان دچار سرماخوردگی می شود حتما فضای داخل منزل را مرطوب نگه دارید تا ترشحات داخل بینی رقیق شود .
  • به کودک خود مایعات گرم بدهید .
  • اگر می دانید کودکتان آلرژی دارد حتما تحت نظر پزشک او را درمان نمایید . درمان آلرژی در پیش گیری از سینوزیت موثر می باشد .
  • منزل خود را از مواد حساسیت زا و آلرژی زا خالی کنید . مانند دود سیگار ، خوشبو کننده ها مصنوعی ، گردوغبار

در پایان اگر فرزند شما به سینوزیت دچار شد نگران نباشید چون این بیماری یکی از شایعترین بیماریها در کودکان می باشد و هر ساله تعداد زیادی از کودکان به سینوزیت دچار می شوند . اما این نکته را فراموش نکنید که حتما زیر نظر پزشک تحت مراقبت قرار بگیرد.

ارائه بهترین خدمات پرستاری در منزل همراه با اعزام پرستار کودک

مرکز پرستاری آتیه پرستاران سلامت

, , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پانزده − هشت =

فهرست