تماس
021-66582923

نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل

پرستار سالمند, پرستار منزل
بدون دیدگاه
نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل

مراقبت از سالمندان در منزل یک وظیفه ی انسانی برای تک تک افراد خانواده و حتی تک تک افراد جامعه می باشد. با توجه به زیاد شدن جامعه سالمندی ، مراقبت از سالمندان  ( Caring for the elderly at home ) به نیازی حیاتی تبدیل شده است . مراقبت و پرستاری از افراد مسن به دغدغه ای برای خانواده ها تبدیل شده است و با توجه به درگیری ها و مشغله ها، خانواده ها وقت آن را ندارند که از سالمندانشان آنطور که لایقشان هست، مراقبت کنند .

سالمندان نیازهای خاصی دارند که شامل نیازهای معیشتی و نیازهای عاطفی می باشد . مراقبت و پرستاری از سالمند خود دارای قوانین و شرایط خاصی می باشد که یک پرستار باید ویژگی های مراقبت از سالمند را داشته باشد و بتواند نیازهای روزمره یک سالمند را برآورده سازد .

ویژگی های فردی پرستار که مسئولیت نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل برعهده دارند :

مراقبت از سالمندان در منزل کار بسیار مشکل و در عین حال لذت بخش می باشد. یک مراقب توانا و کاردان باید دارای ویژگی های لازم برای خدمت رسانی به سالمند باشد تا خدمات شایانی را به سالمند ارائه دهد . پشت سر گذاشتن دوره های مختلف و داشتن گواهی نامه در راستای پرستاری در خانه جزو ویژگی های یک مراقب سالمند کاردان می باشد .

وظایف یک پرستار در نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل چیست؟

اگر به دنبال پرستار خوب برای سالمند خود هستید حتما فردی را که می خواهید انتخاب کنید باید جدا از ویژگی های خوبی که در بالا به آن اشاره شد ، وظایف زیر را نیز شامل باشد.

 • احساس مسئولیت و تعهد در قبال مراقبت از سالمند و خانواده هایشان
 • غذا دادن به موقع به سالمند و تنظیم به موقع ساعت خواب برای سالمند
 • داشتن رابطه صمیمی و قوی با سالمند و خانواده سالمند
 • کمک دادن به سالمند برای انجام کارهای روزمره از قبیل رفتن به توالت ، غذا دادن ، نظافت و …
 • زمانبندی مناسب برای دارو دادن به سالمند طبق دستور پزشک
 • وارد بودن به نحوه استفاده از کمک های اولیه و موارد اورژانسی

چگونگی رفتار مراقب با سالمندان عزیز:

نگهداری از سالمندان در منزل در مرحله ی اول احترام گذاشتن به سالمند می باشد. سالمندان شخصیت بالایی دارند و باید دانست چگونه با آنها رفتار کرد تا شخصیت آنها تخریب نشود . رفتاری که با سالمندان داریم شاید مناسب سن و جایگاه سالمندمان نباشد و باید مثل بچه ها با آنها رفتار نکنیم . نباید نگاه سنتی به مراقبت از سالمندان داشته باشیم زیرا نیازها و ویژگی های سالمندان یکسان نمی باشد .

دوران سالمند و مشکلات آن دوران :

با تقلیل قوای جسمی و ذهنی در سنین سالمندی، تغییراتی نیز در زندگی فرد سالمند شکل می گیرد که می تواند برای آن مشکل ساز شود . به همین دلیل در این سنین توصیه می شود که از مراقب سالمند استفاده گردد.

 • تقلیل توان عضلات و ضعف بدنی که باعث کاهش نیرو می شود .
 • بی خوابی
 • با به وجود آمدن تغییراتی در حافظه کوتاه مدت ، سالمند دچار فراموشی یا آلزایمری می شود .
 • احساس مفید نبودن و نداشتن انگیزه و امید لازم در سالمند
 • به وجود آمدن مشکلات جسمی از قبیل درد مفاصل ، آرتروز که باعث می شود سالمندان خانه نشین بشوند.
مزیت مراقبت از سالمندان در منزل

مراقب از سالمندان در منزل چه مزیت هایی می تواند داشته باشد :

حفظ استقلال و اعتماد به نفس جزو مهمترین مزیت های مراقبت از سالمندان در منزل می باشد . وقتی که یک سالمند در خانه مراقبت و نگهداری می شود مورد لطف و محبت بیشتری از جانب اعضای خانواده قرار می گیرد و می تواند به بهتر زندگی کردن سالمند کمک کرده و حس خوبی را در او ایجاد کند .

مراقبت سالمند در خانه باعث می شود که خانواده حمایت و محبت بیشتری به سالمند خود کند و این می تواند در شادابی و کیفیت زندگی سالمند نقش بسزایی داشته باشد .

مراقبت از سالمندان در منزل با ورزش کردن :

در دوران سالمندی نیاز افراد سالمند به ورزش بالا می رود و انجام فعالیت های ورزشی باعث می شود گردش خون در بدن سالمندان بالا رفته و به فعالیت بهتر مغز و عصب های سالمند کمک کند.

با مهیا سازی ورزشهایی چون پیاده روی ، یوگا ، دوچرخه سواری می توان به روند سلامتی سالمندان کمک کرد و شادابی را در رفتار و کارهای آنها به وجود آورد .

مراقبت از سالمندانی که همیشه در بستر به سر می برند :

مراقبت از سالمندان در منزل برای افرادی که زمین گیر هستند بسیار مشکل می باشد . زمین گیر شدن، عارضه ای بسیار بد می باشد که گریبان گیر بسیاری از سالمندان می شود و آنها توانایی بلند شدن از بستر خود را ندارند. مهمترین اقدامات مراقب سالمند که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند، انجام حرکات بدنی یا ماساژ دادن همیشگی بدن سالمند می باشد تا به گردش خون در بدن سالمند کمک شود. انجام دادن اقداماتی مانند حرکت دادن مداوم سالمند و جابجا کردن آنها باعث می شود که سالمند دچار زخم بستر نشود که یک مراقب به خوبی می تواند این اقدامات را انجام دهد.

رسیدگی و مراقبت از سالمندان در منزل

نگهداری از سالمندان در منزل که دچار زوال عقل می باشند :

نگهداری از سالمندان در منزل از افرادی که دچار زوال عقل یا آلزایمر هستند یکی دیگر از خدمات موسسه آتیه پرستاران سلامت می باشد. با بیشتر شدن سن سالمندان امکان ابتلا به زوال عقل در آنها بیشتر می شود که نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل برای افراد معمولی امری طاقت فرسا می باشد که لازم است برای انتخاب پرستار برای این سالمندان دقت بیشتری کنیم .

مراقب که برای این سالمندان انتخاب می شود باید دارای صبر و حوصله زیادی بوده و با سالمند به مهربانی و عطوفت رفتار کند و حس خوبی در سالمند ایجاد کند. سالمندان که دچار زوال عقل هستند ممکن است سوالهای تکراری یا سوالهای زیادی بپرسند و دچار بی قراری باشند که در این شرایط مراقب خوب و کاردان با آموزشها و مهارتی که دیده، باید بتواند این سالمندان را آرام کند و از عصبانیت و خشونت سالمند جلوگیری کند.

مراقبت و پرستاری از افراد مسن با ایجاد تفریحات سالم :

یکی از نیازهای اساسی و مهم دوران سالمندی که جزو موارد مهم مراقبت از سالمندان در منزل می باشد، انجام تفریحات و بازیهای مفید و سالم می باشد . پرستار سالمند خوب و توانمند کسی است که بتواند شرایط و بستری را فراهم کند که سالمند بتواند سالمند را تشویق به ورزش و فعالیت بدنی نماید .

انجام بازیهای فکری و آموزشی ، خواندن کتاب و رمان ، بیرون بردن سالمند برای قدم زدن جزو کارهایی هستند که یک پرستار در منزل می تواند برای سالمند انجام دهد .

نکته پایانی :

سالمندی دوره ای از زندگی می باشد که خیلی از آدم ها با آن روبرو خواهند شد . ورزش کردن ، تغذیه مناسب ، فکر نکردن به چیزهای کاذب و … از جمله کارهایی هستند که وقتی افراد در سنین جوانی انجام می دهند در سنین سالمندی کمتر در معرض خطرابتلا به بیمار های جسمی و روحی قرار می گیرند .

کیفیت زندگی سالمندان برای خانواده ها و عزیزانشان بسیار مهم و حیاتی محسوب می شود و دوست دارند که از سالمند عزیزشان به خوبی مراقبت و نگهداری شود .

وقتی که از سالمند شما در منزل مراقبت و پرستاری می شود شاهد آن خواهید بود که ارائه خدمات و کیفیت آن برای سالمندتان ، خیال شما را از بابت خدمات شایانی که به سالمندان ارائه می شود راحت می کند .

, , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یک × پنج =

فهرست