مراقبت از سالمندان در منزل | نگهداری از سالمند در منزل

پرستار سالمند, پرستار منزل
بدون دیدگاه

ارائه کلیه خدمات و مراقبت از سالمندان در منزل به صورت شبانه روزی

نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل

با توجه به زیاد شدن جامعه سالمندی ، مراقبت از سالمندان در منزل ( Caring for the elderly at home ) به نیازی حیاتی تبدیل شده است . مراقبت و پرستاری از سالمندان به دغدغه ای برای خانواده ها تبدیل شده است و با توجه به درگیری ها و مشغله ها، خانواده ها وقت آن را ندارند که از سالمندانشان مراقبت کنند . سالمندان نیازهای خاصی دارند که شامل نیازهای معیشتی و نیازهای عاطفی می باشد . مراقبت و پرستاری از سالمند خود دارای قوانین و شرایط خاصی می باشد که یک پرستار باید ویژگی های مراقبت از سالمند را داشته باشد و بتواند نیازهای روزمره یک سالمند را برآورده سازد .

ویژگی های فردی پرستار که مسئولیت مراقبت از سالمندان در منزل را دارند :

فردی که دارای تخصص و علم لازم برای مراقبت و نگهداری از سالمند را دارد ، مراقب سالمند گویند . یک مراقب سالمند توانا و کاردان باید دارای ویژگی های لازم برای خدمت رسانی به سالمند باشد تا خدمات شایانی را به سالمند ارائه دهد . پشت سر گذاشتن دوره های مختلف و داشتن گواهی نامه در راستای پرستاری از سالمند جزو ویژگی های یک مراقب سالمند کاردان می باشد .

وظایف یک مراقب سالمند در منزل چیست؟

 • احساس مسئولیت و تعهد در قبال مراقبت از سالمند و خانواده هایشان
 • غذا دادن به موقع به سالمند و تنظیم به موقع ساعت خواب برای سالمند
 • داشتن رابطه صمیمی و قوی با سالمند و خانواده سالمند
 • کمک دادن به سالمند برای انجام کارهای روزمره از قبیل رفتن به توالت ، غذا دادن ، نظافت و …
 • زمانبندی مناسب برای دارو دادن به سالمند طبق دستور پزشک
 • وارد بودن به نحوه استفاده از کمک های اولیه و موارد اورژانسی

نگهداری از سالمند در منزل در موسسه آتیه پرستاران سلامت

چگونگی رفتار مراقب با سالمندان عزیز:

حفظ احترام و چگونگی رفتار با سالمند مهم می باشد . سالمندان شخصیت بالایی دارند و باید دانست چگونه با آنها رفتار کرد تا شخصیت آنها تخریب نشود . رفتاری که با سالمندان داریم شاید مناسب سن و جایگاه سالمندمان نباشد و باید مثل بچه ها با آنها رفتار نکنیم . نباید نگاه سنتی به مراقبت از سالمندان داشته باشیم زیرا نیازها و ویژگی های سالمندان یکسان نمی باشد .

دوران سالمند و مشکلات آن دوران :

با تقلیل قوای جسمی و ذهنی در سنین سالمندی، تغییراتی نیز در زندگی فرد سالمند شکل می گیرد که می تواند برای آن مشکل ساز شود . به همین دلیل در این سنین توصیه می شود که از مراقب سالمند استفاده گردد.

 • تقلیل توان عضلات و ضعف بدنی که باعث کاهش نیرو می شود .
 • بی خوابی
 • با به وجود آمدن تغییراتی در حافظه کوتاه مدت ، سالمند دچار فراموشی یا آلزایمری می شود .
 • احساس مفید نبودن و نداشتن انگیزه و امید لازم در سالمند
 • به وجود آمدن مشکلات جسمی از قبیل درد مفاصل ، آرتروز که باعث می شود سالمندان خانه نشین بشوند.
مزیت مراقبت از سالمندان در منزل

مراقب از سالمندان در منزل چه مزیت هایی می تواند داشته باشد :

حفظ استقلال و اعتماد به نفس جزو مهمترین مزیت های مراقبت از سالمندان در منزل می باشد . وقتی که یک سالمند در خانه مراقبت و نگهداری می شود مورد لطف و محبت بیشتری از جانب اعضای خانواده قرار می گیرد و می تواند به بهتر زندگی کردن سالمند کمک کرده و حس خوبی را در او ایجاد کند .

مراقبت سالمند در خانه باعث می شود که خانواده حمایت و محبت بیشتری به سالمند خود کند و این می تواند در شادابی و کیفیت زندگی سالمند نقش بسزایی داشته باشد .

مراقبت از سالمندان در منزل با ورزش کردن :

در دوران سالمندی نیاز افراد سالمند به ورزش بالا می رود و انجام فعالیت های ورزشی باعث می شود گردش خون در بدن سالمندان بالا رفته و به فعالیت بهتر مغز و عصب های سالمند کمک کند.

با مهیا سازی ورزشهایی چون پیاده روی ، یوگا ، دوچرخه سواری می توان به روند سلامتی سالمندان کمک کرد و شادابی را در رفتار و کارهای آنها به وجود آورد .

مراقبت از سالمندانی که همیشه در بستر به سر می برند :

زمین گیر شدن، عارضه ای بسیار بد می باشد که گریبان گیر عده ای سالمندان می شود و آنها توانایی بلند شدن از بستر خود را ندارند . مهمترین اقداماتی که باید برای این سالمندان فراهم کرد انجام حرکات بدنی یا ماساژ دادن همیشگی بدن سالمند می باشد تا به گردش خون در بدن سالمند کمک کند . انجام دادن اقداماتی مانند حرکت دادن مداوم سالمند و جابجا کردن آنها باعث می شود که سالمند دچار زخم بستر نشود که یک مراقب به خوبی می تواند این اقدامات را انجام دهد.

رسیدگی و مراقبت از سالمندان در منزل

مراقبت از سالمندان در منزل که دچار زوال عقل می باشند :

با بیشتر شدن سن سالمندان امکان ابتلا به زوال عقل در آنها بیشتر می شود که نگهداری و مراقبت از این سالمندان برای افراد معمولی امری طاقت فرسا می باشد که لازم است برای انتخاب مراقب برای این سالمندان دقت بیشتری کنیم .

مراقب که برای این سالمندان انتخاب می شود باید دارای صبر و حوصله زیادی بوده و با سالمند به مهربانی و عطوفت رفتار کند و حس خوبی در سالمند ایجاد کند. سالمندان که دچار زوال عقل هستند ممکن است سوالهای تکراری یا سوالهای زیادی بپرسند و دچار بی قراری باشند که در این شرایط مراقب خوب و کاردان با آموزشها و مهارتی که دیده، باید بتواند این سالمندان را آرام کند و از عصبانیت و خشونت سالمند جلوگیری کند.

مراقبت از سالمندان در منزل با ایجاد تفریحات سالم :

یکی از نیازهای اساسی و مهم دوران سالمند انجام تفریحات و بازیهای مفید و سالم می باشد . پرستار سالمند خوب و توانمند کسی است که بتواند شرایط و بستری را فراهم کند که سالمند بتواند سالمند را تشویق به ورزش و فعالیت بدنی نماید .

انجام بازیهای فکری و آموزشی ، خواندن کتاب و رمان ، بیرون بردن سالمند برای قدم زدن جزو کارهایی هستند که یک پرستار در منزل می تواند برای سالمند انجام دهد .

نکته پایانی :

سالمندی دوره ای از زندگی می باشد که خیلی از آدم ها با آن روبرو خواهند شد . ورزش کردن ، تغذیه مناسب ، فکر نکردن به چیزهای کاذب و … از جمله کارهایی هستند که وقتی افراد در سنین جوانی انجام می دهند در سنین سالمندی کمتر در معرض خطرابتلا به بیمار های جسمی و روحی قرار می گیرند .

کیفیت زندگی سالمندان برای خانواده ها و عزیزانشان بسیار مهم و حیاتی محسوب می شود و دوست دارند که از سالمند عزیزشان به خوبی مراقبت و نگهداری شود .

وقتی که از سالمند شما در منزل مراقبت و پرستاری می شود شاهد آن خواهید بود که ارائه خدمات و کیفیت آن برای سالمندتان ، خیال شما را از بابت خدمات شایانی که به سالمندان ارائه می شود راحت می کند .

ارائه خدمات درمانی و مراقبت از سالمندان در منزل به صورت حرفه ای و با پرستاران با تجربه

موسسه پرستاری آتیه پرستاران سلامت

, , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نوشته های تازه

فهرست