تماس
021-66582923

مراقبت های لازم بعد از واکسن دو ماهگی در منزل

پرستار بیمار, پرستار کودک, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
مراقبت های لازم بعد از واکسن دو ماهگی در منزل

همان طور که می دانید واکسنی که برای نوزادان استفاده می شود آن ها را در برابر انواع بیماری مقاوم می کند. واکسن دو ماهگی که دومین واکسن هر نوزادی می باشد یکی از دوره‌ های پر تنش و سخت برای مادران و افرادی که از نوزاد مراقبت می کنند مانند پرستار کودک در منزل ، می باشد. زیرا این افراد باید مراقبت های پرستاری در منزل بعد از واکسن دو ماهگی را به درستی و با دقت لازم انجام بدهند تا نوزاد این دوران را راحت تر طی کند. این واکسن پنج گانه که از پنج نوع بیماری سخت کودک را محافظت می‌ کند در قسمت بیرونی ران نوزاد زده می شود و شامل دیفتری ،کزاز ،سیاه سرفه هپاتیت b و هموفیلوس می باشد .

قصد ما و کارشناسان مراقبت های خانگی موسسه آتیه پرستاران سلامت ، از تهیه این مقاله ایجاد آگاهی های لازم برای مادران و افرادی که وظیفه نگهداری کردن از نوزاد را برعهده دارند ، میباشد. ما در ادامه ی این مقاله مراقبت های لازم بعد از واکسن دو ماهگی را برای شما عزیزان شرح داده ایم . با ما همراه باشید.

مراقبت در منزل از نوزاد بعد از واکسن دو ماهگی به شرح زیر می باشد :

1- استفاده از قطره استامینفون:

یکی از مراقبت های لازم بعد از واکسن دو ماهگی این است که به کودک خود قطره استامینوفن بدهند این قطره می تواند تب حاصل از واکسن را پایین بیاورد شما می توانید وزن کودک خودتان را دو برابر کنید و به اندازه آن هر ۶ ساعت قطره را به کودک بخورانید .

نکته :
هنگام تزریق واکسن دائماً باید بالای سر کودک باشید و دمای حرارت بدن او را چک کنید بالا رفتن بیش از حد حرارت بدن منجر به تشنج کودک می‌ شود و اگر دیدید تب‌ کودک کاهش پیدا نمی‌ کند و قطره کارساز نیست به پزشک خود اطلاع دهید .

2- از کمپرس سرد استفاده کنید :

طبق توصیه کارشناسان و پرستاران موسسه آتیه پرستاران سلامت شما می توانید محل تزریق واکسن نوزاد خود را با کمپرس سرد یا دستمال سرد بپوشانید و بعد از آن که دستمال گرم شد آن را تعویض نمایید کمپرس سرد می تواند التهاب حاصل از واکسن را از بین ببرد و این یکی دیگر از مراقبت های مهم و لازم بعد از واکسن دو ماهگی می باشد .

3- از کمپرس گرم استفاده کنید:

بعد از اینکه ۲۴ ساعت دوم از تزریق واکسن کودک گذشت از کمپرس گرم استفاده نمایید و بعد از نیم ساعت آن را تعویض کنید دقت کنید کمپرسی گرم خیلی گرمای زیادی نداشته باشد که به پوست نوزاد آسیبی نرساند .

4- از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید :

لباس های گشاد روی تزریق واکسن کودک فشار ایجاد نمی کند و کودک زیاد اذیت نمی شود .

5- به کودکتان زیاد شیر بدهید :

زمانی که واکسن تزریق می‌ شود بدن کودک تب می‌ کند و آب بدن کودک را کاهش می دهد به همین دلیل برای جبران کم آبی بدن شیر زیاد به او بدهید .

6- جای محل خواب کودک باید حتماً خنک باشد :

یکی دیگر از مراقبت های لازم بعد از واکسن دو ماهگی این است که میزان دمای جایگاه خواب کودک را خنک نگه دارید زیرا اگر جای خواب کودک گرم باشد باعث افزایش تب کودک خواهد شد .

7- محبت به کودک :

زمان تزریق واکسن نوزاد را تنها نگذارید و به او بسیار توجه و محبت کنید تا بتواند شرایط سخت واکسن را بهتر تحمل کند .

( در ادامه توصیه می شود مقاله آبله مرغان در کودکان تا چند روز واگیر دارد و راه های درمان آن چگونه است ؟ را مطالعه نمایید )

مشکلات تزریق واکسن دو ماهگی :

حال که از مراقبت و پرستاری در منزل بعد از واکسن دو ماهگی کودک خود آگاه شدید لازم است در مورد عوارض و مشکلاتی که واکسن برای کودک به وجود می آورد نیز آگاهی لازم را داشته باشید هرچند این عوارض به صورت موقتی است اما می‌ تواند از کودکی به کودک دیگر کاملاً متفاوت باشد .

  • سرخ شدن جایگاه تزریق و التهاب پیدا کردن
  • احساس درد در اکثر نوزادان
  • بالا رفتن حرارت بدن کودک به صورت خفیف
  • بی قراری و مضطرب بودن نوزاد

در مشاهده چه مواردی باید به پزشک اطلاع دهید؟

اگر بعد از تزریق واکسن دو ماهگی التهاب و بیقراری کودک بیشتر از سه الی چهار روز ادامه پیدا کند و صورت و بدن کودک ورم کند و همچنین محل تزریق دچار عفونت گردد و کودک را به اسهال بیندازد شما باید حتماً به پزشک اطلاع دهید .
در گاهی مواقع کودک دچار خس خس سینه می‌ شود و استفراغ می‌ کند که در مشاهده این مورد حتماً باید پزشک را در جریان قرار دهید .

واکسن های دو ماهگی شامل چه نوع هایی می باشد؟

  • واکسن دو ماهگی که یک واکسن پنج گانه است و کودک را در برابر کزاز، دیفتری، سیاه‌ سرفه، محافظت می کند .
  • واکسن هپاتیت b : این نوع واکسن که در دو مرحله تزریق می‌ شود مرحله اول در زمانی که کودک تازه به دنیا می آید و مرحله دوم در دو ماهگی کودک تزریق می‌ شود و از ویروس های بیماری هپاتیت به کودک محافظت می نماید .
  • واکسن هیپ : این واکسن کودک را در مقابل هموفیلوس که می‌ تواند کودک را به مننژیت و ذات ریه مبتلا کند محافظت می نماید و در چند نوبت تزریق صورت می گیرد .
  • واکسن pvc : که کودکان را در برابر ذات ریه و سینه پهلو و عفونت گوش محافظت می کند
  • واکسن آی پی وی : که همان قطره فلج اطفال می‌باشد که برای ایمنی کودک بسیار موثر واقع شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دوازده + ده =

فهرست