تماس
021-66582923

گیاه خواری همان‌ طور که می‌ دانید هم دارای فواید و هم دارای مضراتی برای بدن می باشد. اعتقاداتی که در مورد این موضوع وجود دارد بسیار هستند. گروهی بر این معتقدند که با روی آوردن به گیاه خواری می توانند از حیوانات حمایت نماید و گروهی نیز بر این باورند که این امر باعث سلامتی سیستم بدن می‌ شود

همچنین گروهی دیگر بر این عقیده اصرار دارند که این امر و روی آوردن به خام خواری باعث کمبود ویتامین‌ها در بدن می‌شود و از این نظر به بدن آسیب می رساند. ما در این مقاله که توسط کارشناسان موسسه مراقبت پرستاری آتیه سلامت تهیه و جمع آوری شده است قصد داریم هم فواید و هم مضرات گیاه خواری را برای شما عزیزان باز کنیم تا پایان بحث با ما همراه باشید .

کاربرد گیاه و گیاه خواری در تغذیه مصرفی :

پیشنهاد ما این است که اگر می خواهید یک غذای سالم داشته باشید مقدار کالری مصرفی بدن خود را از راه مواد غذایی گیاهی به بدن برسانید. به طور کلی مواد غذایی که مصرف می کنید ۶۵ درصد آن ها از غلات ۲۰ درصد از میوه ها و سبزیجات و درصد خیلی کمی به لبنیات و شیر اختصاص پیدا می‌ کند و یک قسمت آن شامل گوشت می شود به همین دلیل قسمت اعظم مواد غذایی از طریق مواد گیاهی می باشد .

مزایا و فواید گیاه خواری روی سلامتی بدن :

همانطور که می دانید گیاهان دارای خاصیت های فراوانی هستند و از دوران کودکی تا دوران سالمندی توصیه می شود گیاه خواری را در برنامه های غذایی خود قرار دهید. اگر وظیفه مراقبت و پرستاری از سالمند را برعهده دارید، توصیه می شود حتما به این موضوع اهمیت ویژه ای بدهید .

1- مفید برای فشار خون بالا :

یکی از فواید مهم گیاه خواری این است که افرادی را که دارای فشار خون بالا هستند دیگر نیازی به دارو برای پایین آوردن فشار خون خود پیدا نمی کنند و با این کار فشار خون خود آن ها پایین می آید.

2- داشتن عمر طولانی :

طی تحقیقاتی که انجام شده است محققان به این نتیجه رسیدند که روی آوردن به غذاهای گیاهی این مزیت را دارد که از سلامتی بدن بالاتری بهره‌مند می‌ شوند و به طور کلی ۲۰ درصد بیشتر از سایرین عمر می کنند. زیرا با این کار شریان های بدن با چربی انسداد پیدا نمی‌ کند و خطر مرگ و میر در آن ها کمتر می باشد .

 فواید و مزایای گیاه خواری

3- مبتلا نشدن به بیماری دیابت :

گیاه خواری می تواند این مزیت را داشته باشد که میزان ابتلا به بیماری دیابت را در افراد به حداقل برساند البته نمی‌توان گفت این روش دیابت را درمان می کند اما مزیت های خیلی بیشتری از رژیم های غذایی غیر گیاهی ایفا می‌ کند .

4- کاهش چاقی در بدن:

این افراد به مراتب افراد لاغری هستند و بدن آن ها دچار چاقی نخواهد شد و اگر جزو افرادی هستید که اضافه وزن دارید توصیه می‌ شود برای لاغر کردن خود از رژیم گیاه خواری استفاده نمایید

5- جذب مواد معدنی :

جذب مواد معدنی از دیگر فواید و مزایای گیاه خواری محسوب می‌ شود زیرا آهن و ویتامین ث اکثرا در مواد غذایی گیاهی وجود دارد مانند لوبیا سبز ، عدس ،انجیر، کلم پیچ کلم و غیره که سرشار از آهن و ویتامین ث می باشد .

مضرات گیاه خواری برای افراد شامل موارد زیر می باشد :

1- کمبود ویتامین و پروتئین :

اگر شما به گیاه خواری (vegetarianism) روی بیاورید و ندانید که چه نوع گیاهی را جایگزین مواد گوشتی می کنید به احتمال زیاد با کمبود پروتئین و ویتامین و کلسیم در بدن خود مواجه خواهد شد.

2- عارض شدن سرطان کولورکتل :

همان‌ طور که می‌ دانید گیاه خواران کمتر به سرطان مبتلا می‌ شوند و گوشت خوردن عارضه ی سرطان را بالا می‌ برد اما در مورد سرطان کولورکتال باید گفت که در گیاه خواری رو به افزایش می باشد.

3- کاهش تراکم استخوان :

اگر رژیم غذایی فقط در گیاه خواری باشد تراکم و محصولات گوشتی به طور کامل کنار گذاشته شود این ضرر را دارد که سطح تراکم استخوان ها در میان اشخاص کاهش پیدا کند.

4- محدودیت مواد غذایی :

یکی دیگر از مضراتی که در گیاه خواران ایجاد می‌ شود این است که غذا های گیاهی محدود هستند گیاه خواران ترس از این را دارند که شاید نتوانند غذا های کافی در دسترس داشته باشند .

آیا خام خواری مضر ترین رژیم غذایی می باشد؟

خام خواری که جز رژیم غذایی گیاه خواری محسوب می شود جزو یکی از رژیم‌ های غذایی کاملاً مضر می باشد و اگر شناخت کافی روی آن ها نداشته باشید می‌ تواند در صورت خام مصرف شدن سمومی را وارد بدن نماید. مانند سیب زمینی که دارای نشاسته است اگر خام مصرف شود سم درون آن که کشنده است به بدن منتقل می‌ شود.

یا مصرف کلم اگر دائماً خورده شود باعث می‌ شود دیگر بدن قادر به تامین ید لازم نباشد بنابراین اگر ترکیب مواد خام گیاهی با سایر غلات و حبوبات از روی شناخت نباشد مضر باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

7 − 6 =

فهرست