تماس
021-66582923

امروزه نگهداری و مراقبت از بیمار سالمند توسط اطرافیان سالمند بسیار مشکل و سخت بوده و اطرافیان سالمند نمی توانند به طور کامل هم به امورات روزمره زندگی خود رسیدگی کنند و هم خدمات مراقبت و نگهداری از سالمند خود را به بهترین شکل انجام دهند. اما راه حل هایی وجود دارد که شما می توانید با کمک آنها هم به سالمند خود رسیدگی کامل کرد و هم زندگی روزمره خود را به راحتی پیش ببریم.

پیشرفت سیستم سلامت و بهداشت و خدمات درمانی و پزشکی در جوامع مختلف و همچنین علاقه و تلاش جوامع به حفظ سلامت افراد و به تاخیر انداختن ناتوانی و ناکارآمدی در افراد سالمند، امید و روحیه به زندگی در افراد بالا رفته است و با جایگزین شدن سیستم های پزشکی امروزی به جای رویکردهای سنتی، قشر سالمند جامعه انگیزه بیشتری برای ادامه زندگی دارند.

نگهداری و مراقبت از بیمار سالمند

نگهداری و مراقبت از بیمار سالمند وظیفه بسیار مشکل و حساسی می باشد که هرکسی نمی تواند این خدمات را انجام دهد. پرستاران متخصص بر اساس تجربه و علمی که دارند بهترین گزینه برای مراقبت از این افراد هستند. در کنار این پرستاران، مراقبین ساده نیز می توانند با انجام امور بیمار سالمند، کمک فراوانی در ارتقا سلامتی آنها داشته باشند.

سالمندی در محل زندگی خود

پیری و سالمندی در محل زندگی خود و جایی که زندگی می‌کنیم به این معناست که فرد سالمند جامعه می‌تواند به جای این که دوران ناتوانی و کهنسالی خود را در مراکز درمانی و مراکز نگهداری مانند بیمارستان ها و یا آسایشگاه‌ها بگذراند در منزل خود و تحت مراقبت یک پرستار سالمند سپری کند مراقبت در محل زندگی فرد بهترین روش برای حفظ استقلال فرد است و به فرد کمک می‌کند که حداکثر استفاده و بهره را از سال های پایانی زندگی خود ببرد.

مزایای داشتن یک پرستار سالمند بیمار در منزل

در حقیقت در بیان مزایای داشتن یک پرستار سالمند بیمار در منزل میتوان گفت عمده ترین مزیت مراقبت در منزل این است که شخصی که از او مراقبت می شود می تواند در خانه ای که در آن زندگی میکند و در کنار خانواده خود و در جامعه ای که مدت هاست می شناسد زندگی کرده و با برهم نخوردن سبک زندگی و احساس امنیت بیشتر، در کنار دریافت خدمات پرستاری در راستای بهبود بیماری اش ثبات روانی داشته باشد.

علاوه بر این از آنجایی که سالمندان ممکن است شرایط متفاوت و بیماری های متفاوت تری را در این دوران تجربه گر باشند، دسترسی به انواع خدمات مراقبت در منزل و آزادی عمل در گزینش خدمات، از دیگر مزایای بهره مندی از این سرویس بوده تا متقاضیان بتوانند تنها خدمات مورد نیاز خود را انتخاب و استفاده نماید.

مزیت بزرگ دیگر داشتن یک پرستار نگهداری از سالمند بیمار در منزل این است که هزینه های مراقبت پرستاری می تواند به طور قابل توجهی در مقایسه با زندگی در یک مرکز کاهش یافته و با کاهش بار جسمی و روحی از دوش اعضای خانواده و بستگان برای رفت و آمد به بیمارستانها و مراکز درمانی، اطرافیان نیز با برخورداری از یک پشتیبانی ایمن برای خود و سالمندان عزیزشان که از بیماری رنج میبرند، آسوده خاطری و آرامش بیشتری را در زندگی روزمره یشان احساس نمایند.

وظایف پرستاران در نگهداری و مراقبت از بیمار سالمند

مراقبت از سالمند بیمار در منزل به علت ویژگی ها، شرایط و خلق و خوی متفاوت که در این سن دارند خود به تنهایی صبر و دقت زیادی می طلبد. اما اگر پرستار سالمند وظیفه رسیدگی به سالمندی که به علت بیماری در خانه بستری است را برعهده داشته باشد باید انعطاف اخلاقی و حوصله ای دو چندان داشته باشد زیرا سالمندان در هنگام بیماری بسیار کم طاقت و زودرنج هستند و از لحاظ روحی در موقعیت بدی قرار دارند.

پرستار وظیفه دارد با کمال محبت و آرامش استرس و نگرانی را از آنها دور کند و به تمام امورات روزانه غذایی و بهداشتیشان رسیدگی کند تا با تصحیح رژیم غذایی، مصرف منظم داروها ،رسیدگی به تفریحات و بالا بردن کیفیت خوابشان علاوه بر کمک به بهبود سریعتر بیماری، حس بهتری را به آنها تزریق کند.

همچنین در صورت حاد بودن وضعیت بیماری سالمند، موظف است علائم او را زیر نظر داشته باشد و مراقبتهای لازم در راستای روند درمان و دفع بهتر، از جمله سوند گذاری یا تعویض پوشک، پانسمان ،بخیه ،تزریقات،احیای قلبی،گاواژ و سایر خدمات تخصصی درمانی را که تنها افراد دوره دیده قادر به انجام آن هستند را انجام دهد.

انواع خدمات نگهداری و مراقبت از بیمار سالمند

 • نگهداری خانه
  امور مربوط به خانه بسیار زیاد است و انجام همه آنها برای سالمندی که از توان جسمی و روحی بالایی برخوردار نیست کار دشواری است سالمند می تواند خیلی از امور مربوط به خانه مانند باغبانی، خشکشویی، آشپزی و امور اداری و حساب کتاب مانند پرداخت قبوض و غیره را به پرستار بسپارد.
 • حمل و نقل
  در صورتی که سالمند نمی تواند رانندگی کند یا از اتوبوس، مترو و غیره استفاده کند می تواند از خدمات یک پرستار برای رانندگی استفاده کند سالمند می تواند با او به خرید برود، به منزل افراد فامیل برود و غیره .
 • تغییر در برخی قسمت‌های خانه
  تغییراتی که اطرافیان او می‌تواند در خانه او بدهند مانند نصب نرده در بعضی از قسمتها، استفاده از لامپ ها، استفاده از رمپ برای پله ها و غیره بتواند با کمک پرستار در منزل خود به را حتی زندگی کنند.
 • برنامه ریزی روزانه
  پرستار می‌تواند برای تمام روز سالمند، با توجه به نظر خود سالمند و افراد خانواده برای او برنامه‌ریزی کند به طوری که هم سالمند بتواند به خواب و استراحت و تغذیه خود برسد، هم این که بتواند با دوستان و اطرافیان خود معاشرت داشته باشد و بیرون برود.

از دیگر خدمات

 • همنشینی با فرد مسن، صحبت و همراهی وی در فعالیت های دیگر
 • ارایه ی حمل و نقل
 • حمایت از زندگی روزمره سالمندان ( حمام کردن، نظافت، مدیریت بی اختیاری ادرار و غیره )
 • تهیه یا سفارش غذا
 • غذا دادن با قاشق یا کمک در غذا خوردن
 • تمیز کردن و نظم دادن به خانه، خرید، لباسشویی و غیره
 • مدیریت مالی بیمار
 • انجام تست پزشکی
 • چکاپ وضعیت حیاتی و سلامتی
 • حمایت فیزیکی، شغلی یا گفتار درمانی
 • مراقبت از زخم
 • تجویز داروهای خوراکی و تجویز داروهای تزریقی

نکات مهم در نگهداری و مراقبت از بیماران سالمند در منزل

 • درک درست از سالمند
  یکی از نکات مهم در نگهداری و مراقبت از بیمار سالمند داشتن درک درست می باشد. پرستار باید بتوانند درک درستی از شرایط جسمی و روحی بیمار سالمند داشته باشد .سالمندی که بیماری خاصی دارد ممکن است خیلی از مواقع درد داشته باشد و یا بی حوصله باشد پرستار با نشستن کنار سالمند و ماساژ دادن قسمتی از بدن او که درد دارد و همدردی با او می تواند احساس خوبی را به سالمند منتقل کند.
 • پرستاران باید با حوصله باشد
  بدین معنی که سالمند ممکن است خیلی از مواقع غر بزند یا بد خواب شود و به پرستار بگوید که برای او کتاب بخواند یا به حرفم گوش دهد و یا مواقعی از خوردن دارو و غذا اجتناب کند سالمند باید با به خرج دادن صبر و حوصله برخورد مناسب و درستی با سالمند داشته باشد.
 • حفظ شان و احترام به سالمند
  یک فرد سالمند نباید هیچ وقت احساس اضافه بودن را به خود راه دهد. توجه و احترام پرستار به او و همچنین افراد خانواده این حس را در سالمند به وجود می آورد که هنوز عزیز و مورد احترام است.
 • توجه کردن به سالمند
  پرستار باید شش دانگ حواسش به سالمند باشد و هر چیزی را که می گوید به جان و دل گوش دهد به حرف ها و حرکات او توجه کند. گاه ممکن است یک سالمند مشکل شنوایی داشته باشد پرستار باید کامل سالمند را متوجه کاری که می خواهد انجام دهد بکند و اینکه سالمند ممکن است لکنت زبان داشته باشد پرستار باید با صبر و حوصله به او توجه کند تا کلامش را تمام کند و با نگاه و با تکان دادن سر سالمند را متوجه کند که حرف او را متوجه شده است.

شرکت نگهداری و مراقبت از بیمار سالمند

اگر به یک پرستار شخصی برای نگهداری و مراقبت از بیمار سالمند در منزل نیاز دارید یا اینکه سالمند بعد از جراحی خاص نیاز به مراقبت دارد و پس از مرخص شدن از بیمارستان میتوانید به مراکز خدمات پرستاری مراجعه کنید و با در میان گذاشتن درخواست خود با آنها از آنها مشاوره بگیرید و بالاترین و تخصصی ترین سطح از خدمات مراقبتی را برای سالمند خود دریافت کنید پرستاران این مجموعه همیشه در دسترس اند، آنها به هر کدام از نیازهای سالمندان شما احترام می گذارند و تلاش می‌کند که بهترین خدمت را به سالمند ارائه دهند.

هزینه مراقبت و نگهداری از سالمند بیمار

میزان هزینه ای که استفاده از پرستار برای مراقبت از سالمند بیمار در منزل بر روی دوش خانواده میگذارد به حجم وظایف محوله به پرستار و مقطع زمانی مورد نیازتان وابسته است و بسته به اینکه در چه بازه زمانی( ساعتی ،روزانه ،۲۴ ساعته) و تا چه اندازه بیمارتان به اقدامات درمانی احتیاج داشته باشد و یا برای انجام کارهایش از استقلال برخوردار باشد، هزینه متفاوتی را پرداخت خواهید کرد زیرا زحمات و خدمات مراقبت از بیماری که در وضعیت حادی به سر می‌برد و برای تمامی کارهایش حتی امور روزمره به پرستار وابسته است، نسبت به یک بیمار عادی قابل مقایسه نیست.

توصیه ما به شما این است که اگر بودجه محدودی دارید بهتر از خدمات پرستار به صورت مقطعی و در مواقعی که در منزل حضور ندارید ویا به اقدامات تخصصی نیاز دارید، بهره ببرید اگرچه حتی در صورت استفاده از خدمات پرستار به صورت ۲۴ ساعته که بیشترین هزینه را در بر دارد باز هم در قیاس با مراکز درمانی هزینه کمتری پرداخت خواهید کرد و فشار مالی کمتری متحمل خواهید شد.

میزان تخصصی که یک پرستار سالمند بیمار باید داشته باشد

در بحث پرستاران فعال در مراکز خدمات پرستاری در منزل میتوان گفت میزان تخصصی که از یک پرستار مراقب سالمند بیمار میتوان انتظار داشت، برخورداری از سطح بالایی از مهارت های بالینی، فنی و انسانی در تعامل یک به یک است تا با علم به موارد عنوان شده ، پرستار بتواند فرآیندهای زیست روانی اجتماعی را بهبود و توانبخشی، شفا، پیشگیری از بیماری و ناتوانی و مرگ با عزت را تقویت و حمایت کند.

در حقیقت پرستاران سالمندان بیمار در کار با مشکلات پیچیده مراقبت های پرستاری و مهارت های پیشرفته در انجام ارزیابی‌های فیزیکی جامع، تفسیر علائم و ناهنجاری‌های فیزیولوژیکی، و توسعه برنامه‌های درمان، مدیریت و پیگیری مشکلات پزشکی، با مشارکت پزشک مراقبت‌های اولیه و سایر اعضای تیم ، تخصص دارند.

مطالعات نشان داده علاوه بر تخصص، تجربه، ادبیات ارتباطی و ویژگی های فردی پرستار عامل خاص و اشکاری در نگهداری و رسیدگی به سالمندان بیمار محسوب میشود زیرا این ویژگی‌های فردی هر پرستار ( مانند سال‌ها تجربه، آمادگی تحصیلی، گواهی‌نامه تخصصی، تجربه مراقبت‌های بهداشتی قبلی، و عوامل انگیزشی ) میتواند به توسعه تخصص و توانمندی برآورده سازی نیازهای یک سالمند بیمار کمک کند.

در موسسه ی با سابقه و خوشنام ما با برند آتیه پرستاران سلامت، پرستارانی متخصص ، با استفاده از سطوح مختلف تخصصی، بمنظور کمک به بیماران مسن‌تر در رفع نیازهای مراقبت‌های بهداشتی و روزانه بصورت طولانی مدت یا کوتاه مدت در دسترس هستند تا در موقعیت های ضروری با حضور بموقع، شرایط را بنفع سالمند و خانواده ها تغییر دهند.

راه های استخدام پرستار سالمند بیمار

از آنجایی که استخدام پرستار سالمند بیمار بمنظور جلوگیری از بدتر شدن سلامت روحی و جسمی سالمند، کمک به حفظ یا بهبود عملکرد روزانه، نظارت بر بیماری های مزمن و ارایه خدمات ورزشی و جلوگیری از بدتر شدن شرایط مزمن در سالمندان صورت میپذیرد، راه های استخدام یک پرستار سالمند بیمار ( استخدام پرستار بصورت انفرادی و یا استخدام پرستار از طریق آژانس های معتبر فعال در این حیطه ) از اهمیت بسزایی در موفقیت آمیز بودن این روش دارد.

ما در آژانس مراقبت در منزل آتیه پرستاران سلامت در تهران بهترین و مورد نیازترین خدمات و مراقبت های ماهرانه را که متناسب با علایق، فرهنگ، ویژگی های خاص و بیماری هر سالمند در این دوران بصورت جداگانه برنامه ریزی نموده و بدلیل حرفه ای بودن کارکنانمان یکی از بهترین راه های استخدام پرستار سالمند بیمار و یکی از برترین آژانس های مراقبت در منزل میباشیم که برای راحتی هرچه بیشتر مشتریان مرتبا آخرین اطلاعات مربوط به ارایه ی انواع خدمات پرستاری و تسهیلات به مددجویان را در وبسایت اختصاصی خود انتشار داده تا بدون نیاز به مراجعه ی حضوری، و صرف نظر از بعد مکانی، در هر جایی که هستید بصورت آنلاین به تمامی اطلاعات مورد نیازتان دسترسی داشته و یا با تکمیل فرم موجود، پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

توصیه میکنیم برای حفظ استقلال ایمنی و عزت نفس سالمند بیمارتان دقت بیشتری بخرج داده و این کار را به افرادی که بصورت شخصی و بدون هیچ پشتوانه ای به این کار میپردازند، نسپارید و همین امروز با یکی از نزدیکترین شعب ما در آتیه پرستاران سلامت تماس گرفته تا مراقبی توانمند، با تجربه و دلسوز را به سالمند عزیزتان هدیه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

نوزده − 9 =

درخواست مشاوره پرستاری از آتیه پرستاران سلامت
فهرست