تماس
021-66582923

چرا بچه نباید بین پدر مادر بخوابد؟

پرستار کودک, پرستاری در منزل
بدون دیدگاه
چرا بچه نباید بین پدر مادر بخوابد ؟ - چرا بچه نباید بین پدر مادر بخوابد؟

خواباندن کودک در نزد پدر مادر بر خلاف تصوراتی که والدین دارند راه مناسبی نیست واکثر والدین به این موضوع بی توجه هستند وبرای جدا کردن کودک از خود میگویند زمان مناسبی نیست زیرا او هنوز بچه است اما دقت داشته باشید که خوابیدن کودک در کنار والدین آسیب ها ومشکلات زیادی را میتواند برای کودک متحمل کند در این مبحث قصد داریم آسیب های ناشی از این کار، زمان جداسازی و راه کار هایی برای این روش و همچنین چرا بچه نباید بین پدر و مادر بخوابد را توضیح دهیم:

آسیب های ناشی از خوابیدن کودک در بین پدر مادر:

1)صدمات ناشی از اخلاق 2)استقلال پیدا نکردن کودک

1)یکی از صدمات وآسیب هایی که برای کودک به وجود میآید این است که زمانی که پدر مادر در رابطه هستند جملاتی که در موقع رابطه بر زبان می آورند ونفس نفس زدن آنها در حین رابطه میتواند تاثیرات بدی را بر ذهن کودک بگذارد با اینکه کودک شما خواب است ولی این آسیب در او اثرات خود را میگذارد زیرا از نظر علمی به اثبات رسیده است که زمانی که کودک در خواب است فعالیت ذهنی در او بهتر شکل
میگیرد زیرا کودک درک بهتری از محیط اطراف خود پیدا میکند.

لازم به ذکر است بدانید شما نمیتوانید زمان دقیق بلند شدن کودک را ازخواب تخمین بزنید ممکن است در حین رابطه کودک شما ازخواب بیدار شود و شاهد این رابطه باشد این مسئله میتواند در روح و روان کودک تاثیرات منفی داشته باشد زیرا دیدن این صحنه در ذهن کودک هک میشود ودر آینده میتواند یک فرد زناکار شود.

2)خوابیدن کودک در کنار پدر مادرباعث میشود کودک شما وابستگی شدیدی به پدر مادرش پیدا کند واستقلال لازم را پیدا نکند بنابراین از وظایف مهم تربیتی والدین این است که با جدا کردن کودک در یک زمان مشخص بتواند حس اعتماد به نفس را در او پرورش دهند.

بهترین زمان جدا کردن جایگاه خواب کودک از والدین:

طبق نظریه روان شناسان راه درست این است که کودک را از بدو تولد جدا از پدر مادر بخوابانید اما به دلیل یک سری از مشکلات در ماه های اول تولد باید والدین در نزدیک ترین جا در کنار کودک بخوابند. این مشکلات میتواند زود به زود بیدار شدن کودک براثر گرسنگی یا خراب کاری شکم او باشد به همین دلیل لازم است نزدیک مادر خود باشد.

این روش بهتر است تا پایان یک سالگی ادامه داشته باشد تا مادر نیزبتواند استراحت الازم را بکند و مجبور نشود برای شیر دادن ساعت به ساعت از یک اتاق به اتاق دیگر برود.

بعد از سن یکسالگی میتوانید کودک را ازخود جدا کنید وجایگاه خواب او را در اتاق دیگری قرار دهید زیرا بعد از سپری کردن این یکسال هم کودک میتواند از غذا های کمکی استفاده کند وهم زمان خواب او طولانی میشود ومیتواند 7 الی 8 ساعت پشت سرهم به خواب بروند و به دلیل غذای کمکی که در طول روز میخورند دیگر نیازی به خوردن شیر در شب هنگام نخواهد داشت.

علت جدا خوابیدن کودکان در سن یکسالگی چه مزیتی به سنین بالاتر دارد؟

یکی از علت های مهم جدایی خواب کودکان در سن یک سالگی این است که کودک در این سن وسال هنوز ترس های ناشی از محیط اطراف خود را شناسایی نکرده است وخیلی راحت تر میتواند جدا از والدین بخوابد. ولی یک کودک 2الی 3ساله بخاطر وجود ترس از جدا خوابیدن امتناع میکند پس هر چه زودتر اقدام به جداسازی جای خواب کودک خود بکنید با مشکلات کمتری مواجه خواهید شد.

راه کار های مناسب برای جدا کردن جایگاه خواب کودک از والدین:

  • کودکی که در طول شب دیگر نیاز به شیر خوردن ندارد باید غذای کمکی خود را مخصوصا در شب به طور کامل بخورد.
  • والدین میباید خواب کودک خود را تنظیم کنند طوری که وقتی احساس خستگی میکند خودش راحت به تختخواب برود نه اینکه برای خواباندنش به زور متوسل شوید.
  • آماده سازی فضای منزل برای خوابیدن میتواند کمک بسیاری به جدا خوابیدن او از والدین بکند.

خطرات ناشی از خوابیدن کودک در کنار والدین:

یکی از پر خطرترین عوارض ناشی ازخوابیدن کودک در کنار والدین احساس خفگی در کودک میباشد. در هنگام خواب احتمال چرخش والدین وافتادن آنها روی کودک بسیار بالاست که باعث خفگی در کودک میشود.

یک سری حرکات نامشخص هم در زمان خوابیدن کودک وجود دارد که به آن سندروم مرگ ناگهانی میگویند که در این صورت پتو یا ملحفه میتواند جلوی راه تنفسی او را بگیرد و یا حتی کودک صورت خود را روی بالش های نرم برگرداند که این کارها میتواند نفس کشیدن کودک را مختل کند و باعث خفگی او شود. بسیاری از محققان میگویند اگر یک سری از موازین ایمنی را انجام دهید خوابیدن کودک نزد والدین نمیتواند خطر جسمی برای او به همراه داشته باشد.

این نکان به شرح زیر است:

  • اگر تصمیم والدین این است که کودک را نزد خود بخوابانند باید توجه داشته باشند از رها کردن کودک به تنهایی در تخت خواب خودداری کنند زیرا تخت های دونفره بدون محافظ هستند واحتمال سقوط کودک بسیار بالاست.
  • حتما کودک را به پشت بخوابانید زیرا برگشتن او به صورت باعث ایجاد خفگی در او میشود.
  • والدین باید از دخانیات به دور باشند زیرا در کنار کودک خوابیدن آنها خطر ابتالا به سندروم مرگ ناگهانی را بالا میبرد.
  • چاقی والدین فضای خواب را برای کودک تنگ میکند اگر والدین کودک چاق هستند نباید در کنار او بخوابند.

نکته مهم : اگر می خواهید از پرستار نوزاد و کودک در منزل برای مراقبت از کودک یا نوزاد خود استفاده کنید حتما اطمینان داشته باشید که پرستار منزل از استعمال دخانیات به دور باشد .

روشهای ساده برای خوابیدن کودک در اتاق خودش:

  • شما میتوانید برای اینکه کودکتان به راحتی در اتاق خودش بخوابد و او را به این کار عادت دهید اتاق او را با وسایل تزئینی و دارای لامپ های رنگی مانند طرح ستاره یا ماه مجهز کنید وبه میزان شب هایی که کودک به تنهایی در اتاقش میخوابد برای او یک هدیه بخرید تا بتوانید او را بیشتر به تنهایی خوابیدن تشویق کنید.
  • به کودکتان عشق وعلاقه زیادی در طول روزنشان دهید اکثر بچه ها منتظرمیمانند تا شب شود تا بتوانند علاقه وعشق را از والدین خود دریافت کنند زیرا والدین در هنگام شب آنها را میبوسند و در آغوش میگیرند اگر در طول روز هم این کار ها را بکنید کودک در انتظار عشق شبانه نمیماند و راحت تر از شما جدا میشود.
  • اتاق کودک قرار دهید این روش میتواند کمک بسیار بزرگی به والدین بکند تا جای خواب کودک را جدا کندسعی کنید برای کودک خود یک حیوان خانگی مانند سگ، طوطی یا حتی ماهی تهیه کنید وآن را دراتاق کودک قرار دهید این روش میتواند کمک بسیار بزرگی به والدین بکند تا جای خواب کودک را جدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

3 × 1 =

مشاوره ارائه دهنده خدمات پرستاری - چرا بچه نباید بین پدر مادر بخوابد؟
فهرست