راه های افزایش روحیه بیماران سرطانی

پرستار بیمار, پرستار سالمند, پرستار کودک, پرستار منزل
بدون دیدگاه
راه های افزایش روحیه در بیماران سرطانی

افزایش روحیه بیماران سرطانی میتواند بهترین درمان برای آنها باشد. بیماران سرطانی با داشتن یک روحیه خوب میتوانند سیستم ایمنی و دفاعی بدن خود را بالا ببرند این مسئله یعنی بالا رفتن سیستم بدنی بدن باعث میشود فرد سرطانی بدنش برای مقابه با سلول های سرطانی مقاومت بیشتری پیدا کند پس داشتن یک روحیه قوی وحفظ آن مهمترین رکن در بهبودی بیماران است.

آیا میتوان در زمان بروز سرطان روحیه خود را حفظ کرد؟

بیماری سرطان همان طور که از نام آن برمی آید باعث ایجاد ترس و وحشت در میان افراد شده است بیمارانی که دچار سرطان میشوند از نظر پزشکان باید از بیماری خود به طور کامل اطلاع پیدا کنند ومخفی کردن آن کار درستی به حساب نمی آید.

افزایش روحیه بیماران سرطانی با راه کارهایی که پزشک ارائه میدهد:

در جوامع امروزی با توجه به عواملی مانند استفاده از سیگار، فشار روانی، مواد غذایی ناسالم بروز سرطان در سنین پایین بسیار همه گیر شده است اگر تشخیص این بیماری در موقع مناسب آن اتفاق بیفتد روند درمانی برای آن با موفقیت بیشتری حاصل میشود پزشک تنها فردی است که به طور کامل از نوع بیماری فرد آگاهی دارد و او میتواند با درست ادا کردن حرف های خود به بیمار باعث ایجاد روحیه در او شود بنابراین وجود پزشک برای حفظ روحیه در بیماران سرطانی نقش مهمی را ایفا میکند.

رابطه بین حفظ روحیه در بیماری سرطانی وداشتن طول عمر بالا:

بروز بیماری سرطانی باعث میشود تعداد بسیار زیادی از مردم دچار افکار بیهوده و پوچ شوند ونگرانی های فکری در آنها افسردگی را برای آنها به همراه داشته باشد بنابراین توصیه میشود برای حفظ روحیه در بیماری سرطان هرگز در تنهایی بسر نبرید ودر میان جمع ما بین دوستان خود باشید این کار باعث افزایش مدت زمان عمر شما خواهدشد زیرا با شاد زندگی کردن میتوان در برابر بیماری خود مقاومت بیشتری داشته باشید.

عوض شدن خلق وخوی در بیماران سرطانی :

افرادی که دچار بیماری سرطان میشوند به صورت ناخوداگاه تغییراتی در اخلاق آنها به وجود میآید با تندی با دیگران برخورد میکنند ونسبت به رفتار های دیگران حساسیت زیادی پیدا میکنند وروحیه آنها شکننده میشود.

بروز این بیماری از یک طرف دردهای ناشی از سرطان از طرف دیگر وعارضه های حاصل از شیمی درمانی همگی بازتاب تغییر رفتاری فرد مبتلا به سرطان میباشد بنابراین اطرافیان باید بیماران سرطانی خود را درک کنند وبا آنها مدارا کنند .

عصبانیت ونگرانی های شدید که بر رفتار بیمار غالب میشود میتواند سیستم دفاعی بدن او را کاملا تضعیف کند این مسئله در بهبودی بیمار منفی دارد اگر بیمار از تمامی این مسائل اطلاع کافی داشته باشد میتواند بر خشم ونگرانی وعصبانیت خود کنترل داشته باشد.

جنبه های شناختی روان شناسی سرطان:

بعضی از افراد مبتلا به سرطان بیماری خود را انکار میکنند وبا رفتارهای پرخاشگرانه حاضر به همکاری با پزشک خود برای درمان بیماری نیستند و به مرور دچار افسردگی میشوند وتغییراتی که در ظاهر بیمار رخ میدهد برای آنها بسیار ناراحت کننده است. این تغییرات ظاهری میتواند ریختن موهای سر باشد که برای بیمار خانم باعث پایین آوردن اعتماد به نفس او در نزد اطرافیانش میشود. حال این اطرافیان هستند که با برخورد درست میتوانند اعتماد به نفس و روحیه او را بالا ببرند اعضای خانواده باید با دیدن این موارد این اطمینان را به بیمار خود بدهند که ریزش موی او خیلی در ظاهرش تغییری ایجاد نکرده و او مانند سابق جذاب و دوس داشتنی است.

یکی دیگر از جنبه های روان شناختی سرطان این است که فرد بیمار با انجام ورزش هایی که متناسب با توان او باشد میتواند هم بر فشار روانی وافسردگی خود غلبه کند وهم عوارض ناشی از داروهای شیمیایی را به حداقل برساند راه دیگر:علاقه نشان دادن به هنر وکارهای هنری میباشد که میتواند به حفظ روحیه در بیماران سرطانی کمک شایانی بکند.

تاثیر جملات معجزه آسا برای روحیه و درمان بیمار سرطانی

تاثیر جملات معجزه آسا برای روحیه و درمان بیمار سرطانی :

صحبت کردن با بیماران سرطانی کمی سخت به نظر میرسد اینکه چگونه وچه جملاتی برای روحیه دادن به بیمار بکار ببریم تاثیر مهمی در روند درمان اوخواهد داشت بنابراین باید هنگام صحبت با آنها دقت لازم را داشته باشیم.

گفتن جملات ساده میتواند کمک بزرگی به بیمار بکند این جملات مانند: من به خاطر داشتن قدرتی که در وجود شماست به خود میبالم. گفتن این جمله خیلی ساده میتواند برای فرد بیمار امیدواری را در پیش داشته باشد یا گفتن جمله ای مانند:

من هر روز برای شما ازخدا طلب عافیت میکنم میتواند این حس را در درون بیمار به وجود بیاورد که او در فکر و دعای کسی قرار دارد و با داشتن این حس میتواند آرامش درونی داشته باشد خنداندن بیماران مبتلا به سرطان باعث تقویت روحیه آنها میشود سعی کنید با تعریف حرف های خنده دار او را شاد کنید خندیدن از درمان های بسیار مهم در سرطان است.

راه کارهای زیر باعث افزایش روحیه بیماران سرطانی می شود :

  • انجام صله رحم و رفت و آمد با آنها
  • ورزش کردن بسیار مناسب است
  • وادار کردن بیمار به انجام فالیت های خود و منع بیکاری
  • حرف های بیمار سرطانی را فقط گوش دهید وبحث نکنید
  • آرام نگه داشتن محیط خانه
  • مسافرت رفتن

نکته مهم برای خانواده ها و پرستار بیمار در منزل که وظیفه ی پرستاری در منزل از بیمار را دارند این است که اگر از بیمار سرطانی مراقبت میکنید خود را فراموش نکنید دیدن خستگی و ضعف شما توسط یمار وضعیت او را بهم میریزد.

ارائه خدمات پرستاری و مراقبتی به صورت شبانه روزی در منزل

مرکز پرستاری آتیه پرستاران سلامت

, , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

14 + سه =

فهرست