تماس
021-66582923

اوقات فراغت در سالمندان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و باید نسبت به این قضیه حساس باشیم . با کهولت سن و فرا رسیدن دوران پیری فرد سالمند به دلایل مختلفی مثل بازنشسته شدن و از دست رفتن توان جسمی و … ، کلی زمان برای صرف کردن به دست می‌ آورد که راهکار ، ایده و برنامه‌ ای برای گذران این وقت را ندارد. فرد با رسیدن به دوران سالمندی اکثر کار هایی را که قبلاً انجام می‌ داده است را مثل کار کردن برای رفع احتیاجات را انجام نمی‌ دهد و چون اکثر افراد در پیش‌ از دوران سالمندی این کار ها را انجام می‌ دادند دیگر با رسیدن به دوران پیری لازم نیست که این کار ها را انجام دهند و بدین‌ ترتیب وقت آزاد زیادی در اختیارشان قرار می‌ گیرد که طرح و برنامه‌ ای برای استفاده کردن از آن‌ ها ندارند.

برخی از افراد مسن از بودن در این شرایط و داشتن وقت اضافی زیاد دچار نگرانی و ناراحتی و اضطراب می‌ شوند. اما نباید این‌ گونه باشد و باید از این شرایط پیش‌ آمده بیشترین استفاده را برده و بهترین و مناسب‌ ترین برنامه را برای استفاده ی بهینه از این اوقات را داشته باشند. چون این اوقات به افراد سالمند اجازه می‌ دهد که پس‌ از سالیان زیاد که کار کرده‌ اند و به رفع کردن احتیاجات فرزندان و نزدیکان خود پرداخته‌ اند ، حالا برای خودشان وقت بگذارند و بر اساس علاقه‌ ای که دارند بقیه ی سال‌ های زندگی خود را ادامه دهند.

استفاده از پرستار منزل برای مراقبت و همدم بودن برای سالمند:

در گاهی مواقع ایجاد شدن اوقات آزاد برای افراد مسن خطرساز و خطر آفرین می‌ شود. بدین‌ صورت که ممکن است افراد سالمند در این شرایط درگیر بیماری‌ ها و انواع اختلالات روحی و روانی شوند و به انزوا و گوشه‌ نشینی روی بیاورند. بهتر است برای پیشگیری از مبتلا شدن افراد سالمند به اختلالات روحی‌ و روانی و انواع بیماری‌ ها ، نزدیکان و اعضای خانواده سالمند او را رها نکنند و مرتب و منظم به او سر بزنند تا مانع از فکر و خیال بیش‌ ازحد سالمند شده و در نتیجه مانع از بروز اختلالات روحی‌ و روانی شود.

در این مواقع بیشتر خانواده ها به علت مشغله ی کاری و برای دوری از تنها ماندن سالمندشان از تنهایی و همچنین پر شدن اوقات فراغت سالمندان سعی می کنند از خدمات شرکت های پرستاری در منزل استفاده کنند و از این شرکت ها درخواست پرستار منزل برای مراقبت و نگهداری و همچنین همدم برای سالمند استفاده می کنند.

اوقات فراغت سالمندان را چگونه پر کنیم

راهکار های گذراندن اوقات فراغت توسط سالمندان :

۱. شرکت در جمع و حضور داشتن در بین همسن و سالان :

معاشرت کردن با افراد مختلف و اعضای خانواده و به‌ خصوص با همسن و سال‌ ها می‌ تواند یکی از ایده‌ ها و برنامه‌ های مفید و مؤثر برای گذراندن اوقات فراغت سالمندان باشد. چون ممکن است با تنها ماندن سالمند در خانه او دچار فکر و خیال شده و در نتیجه دچار انواع اختلالات روحی و روانی که به دلیریوم معروف است ، شود ، که زمینه را برای ابتلا به انواع بیماری‌ های دیگر فراهم می‌ کند.

پس بهترین ایده و فکر برای پیشگیری از مبتلا شدن به اختلالات روحی‌ و روانی و انواع بیماری‌ های جسمی حضور یافتن و شرکت کردن سالمند در جمع‌ ها و مهمانی‌ها و دورهمی ها می‌ باشد و همچنین معاشرت کردن افراد سالمند باعث بالا رفتن روحیه ی آن‌ ها می‌ شود و اعتماد به نفس آن‌ ها را نیز بالا می‌ برد که با تقویت روحیه و اعتماد به نفس ، افراد مسن راحت‌ تر می‌ توانند از پس کار های روزمره و برطرف کردن خواسته‌ های خود بر آیند .

در ادامه توصیه می شود مقاله راه های بالا بردن روحیه سالمندان را مطالعه نمایید.

۲. نگاه کردن فیلم‌ ها و سریال‌ های گوناگون :

دیدن فیلم و سریال یکی از راهکار های پر کردن اوقات فراغت افراد مسن می‌ باشد که از ساده‌ ترین و کم‌ هزینه ترین راه‌ ها می‌ باشد. با تماشای فیلم و سریال در منزل فرد مسن از منزل خارج نمی‌ شود و در معرض انواع خطر های احتمالی مختلف مثل تصادف کردن و خوردن زمین قرار نمی‌ گیرد ، پس نگاه کردن فیلم و سریال در منزل از کم‌ خطر ترین راه‌ های پر کردن و گذراندن اوقات فراغت در بین افراد سالمند می‌ باشد .

۳. تهیه ی برنامه‌ ای شامل انجام دادن کار های مختلف :

مانند

الف. فرد مسن می‌ تواند جهت گذراندن اوقات فراغت خود در کلاس مخصوصی که برای سالمندان وجود دارد ثبت‌‌ نام کند مثل کلاس‌ های آموزشی و نقاشی تا بدین‌ وسیله اوقات فراغت خود را پر کند.

ب. انجام دادن حرکت‌ های فیزیکی سبک و متناسب : انجام دادن این حرکت ها فایده‌ های زیادی دارد مثل بالا بردن توان جسمانی ، پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری‌ ها ، بالا بردن ایمنی بدن، بالا بردن روحیه ی فرد مسن، دور کردن استرس و اضطراب از فرد سالمند و نیز پر کردن اوقات فراغت سالمند .

مسافرت کردن برای پر کردن اوقات فراغت سالمندان :

مسافرت کردن برای ایجاد روحیه و از بین بردن عوامل تنش‌ زا در فرد مسن بسیار مفید است و اوقات فراغت سالمندان را به بهترین نحوه پر می کند .

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

15 − هشت =

فهرست