تماس
021-66582923

فتق هنگامی رخ می‌ دهد که در عضله‌ ای از بدن به علت های مختلف و گوناگون فشار و نیرویی زیاد ایجاد شود و این فشار و نیرو نسبتاً زیاد باعث شود که قسمتی از عضله به‌ طرف خارج پیش رود و بر آمدگی را بر روی پوست عضله ایجاد کند. اختلال فتق بیشتر در قسمت شکم و دور و اطراف قفسه ی سینه و نیز سر تا سر عضله ی ران به وجود می‌ آید که درصد به‌ وجود آمدن اختلال فتق در دور و اطراف شکم و قفسه‌ی سینه بسیار بیشتر از عضله ران می‌ باشد .

به‌ طور کلی فتق در ناحیه‌ های دور و اطراف شکم و قفسه‌ ی سینه و نیز ران‌ ها خطر آفرین و خطرناک نیستند ، اما نکته ی نگران‌ کننده آن این است که رفته‌ رفته و با گذشت زمان بهبود نمی‌ یابد و حتما باید در جهت پیشگیری از پیشرفت کردن و حاد تر شدن برای درمان و معالجه ی آن اقدام کرد .

علائم اختلال فتق در افراد چیست ؟

۱. مشاهده ی تورم بر روی سطح پوست :

این تورم به گونه‌ ای است که مثل یک توپ کوچک بر روی عضله‌ ای که دچار اختلال فتق شده‌ است بروز می‌ کند ، تورم در بیماری فتق ممکن است در شرایطی محو شود و پس‌ از مدتی دوباره ظاهر شود ، به صورتی که ممکن است در زمانی که فرد در حالت خوابیده‌ می باشد ، این توده یا تورم مشاهده نشود و یا این‌ که در وضعیتی بسیار نمایان باشد مثل زمانی‌ که فرد خم می‌ شود و یا در حالت سرفه کردن و قدم زدن است ، با لمس کردن این توده یا تورم فرد درد شدیدی را حس می‌ کند .

۲. بالا رفتن دمای بدن:

ایجاد شدن فتق و مشاهده توده باعث می‌ شود که در ناحیه‌ ای که تورم ایجاد شده‌ است عفونت بروز کند و این عفونت سبب بالا رفتن دمای بدن در افراد می‌ شود .

۳. داشتن حالت تهوع:

به وجود آمدن توده در اختلال فتق به‌ خصوص فتق در ناحیه ی دور و اطراف شکم و قفسه‌ ی سینه باعث می شود که کارکرد و عملکرد دستگاه گوارش دچار اختلال شود در این شرایط به فرد حالت تهوع دست می‌ دهد.

این سه مورد از رایج‌ ترین و بارز ترین نشانه‌ های مبتلا شدن به اختلال فتق می‌ باشد ولی باید از این‌ موضوع اطلاع داشت که اختلال فتق دارای نشانه‌ های بخصوصی نیست ، پس باید در صورت داشتن یک نشانه و یا همه ی نشانه‌ ها بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه کرد و در صورت ابتلا به بیماری فتق اقدامات لازم در جهت جلوگیری از پیشرفت کردن و حاد تر شدن این اختلال انجام شود و در آخر نیز اختلال فتق درمان شود.

عواملی که در بوجود آمدن اختلال فتق تاثیر زیادی دارند عبارت‌ اند از ؛ تحلیل رفتن و از دست رفتن توان اندام‌ ها سبب می‌شود که با وارد شدن کوچک‌ ترین فشار یا نیرو این اندام‌ ها دچار اختلال فتق شوند :

( در ادامه توصیه می شود مقاله فتق ناف نوازد چیست؟ را مطالعه نمایید )

عوامل بوجود آمدن فتق

عوامل بوجود آمدن اختلال فتق :

۱. اختلالاتی که نوزاد با آن متولد می‌ شود :

برخی از اختلالات وجود دارند که به‌ صورت مادرزادی می‌ باشند و سبب می‌ شوند که اندام‌ ها و عضلات از همان زمان تولد دچار ضعف شوند و در بزرگسالی اندام‌ ها دچار اختلال فتق می‌ گردند .

۲. بالا رفتن سن :

با زیاد شدن سن ، به‌ طور طبیعی از قدرت و توان و استقامت اندام‌ ها و عضلات بدن کاسته می‌ شود و همین امر این اندام‌ ها و عضله‌ ها را در معرض ابتلا به اختلال فتق قرار می‌ دهد .

۳. وارد شدن صدمه به عضله ها و اندام‌ های بدن :

گاهی اوقات به علت‌ های متعدد و گوناگون مثل ، افتادن از ارتفاع ، تصادف کردن با ماشین یا موتور سیکلت ، فرو رفتن شی نوک‌ تیز مثل چاقو به بدن ممکن است عضله‌ ها و اندام‌ های بدن دچار ضعف شده و از قدرت ، توان و استقامت آن‌ ها کم شود که در این صورت این عضله‌ ها به‌شدت در معرض ابتلا به اختلال فتق قرار می‌ گیرند .

( در ادامه توصیه می شود مقاله ورم بیضه در سالمندان را مطالعه نمایید )

۴. اختلالات شدید مرتبط با ریه‌ ها :

با درگیر شدن ریه‌ ها بر اثر عوامل متعدد و مختلف مثل ، ابتلا به این بیماری سل که باعث ضعیف کردن بافت ریه می‌ شود ، در این شرایط بافت ریه با کوچک‌ ترین فشار دچار اختلال فتق می‌ شود ، یکی از نشانه‌ های بیماری سل سرفه‌ های شدید می‌ باشد ، این سرفه‌ های شدید سبب وارد شدن فشار زیادی به بافت ریه شده و منجر به ایجاد اختلال فتق در افراد می‌ شود .

۵. برداشتن اجسام با وزن زیاد:

برداشتن اجسام با وزن سنگین باعث وارد آوردن فشار و نیرویی به‌ صورت ناگهانی به برخی از اندام‌ ها و بخصوص اندام‌ و عضله‌ های دور و اطراف شکم می‌ شود و این فشار ناگهانی باعث ایجاد اختلال فتق در افراد می‌ شود .

۶. داشتن اختلالات گوارشی مثل یبوست :

این اختلال سبب می‌ شود که فرد در هر بار عمل تخلیه فشار و نیروی مضاعفی را به روده‌ های خود وارد کند ، که این فشار سبب بروز اختلال فتق می‌ شود .

۷. بالا بودن وزن در افراد :

بالا بودن وزن و وجود چربی های اضافه در بدن باعث می شود که به اندام ها و عضله های بدن فشار مضاعفی وارد شود و باعث بروز فتق می شود .

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیست − 7 =

فهرست