چرا باید به سالمندان کمک کنیم

پرستار سالمند, پرستار منزل
بدون دیدگاه
 چگونه و چرا باید به سالمندان کمک کنیم

وجود پر برکت هر انسان سالمند و مسن در بین خانواده موجب افزایش لطف ومهربانی خداوند است و هرکس به آن ها احترام بگذارد بیشتر مورد عطوفت و رحمت الهی قرار میگیرد . همه ی ما دیده ایم که سالمندان زیادی هستند که کار می کنند و بار سنگین جابه جا می کنند و یا دیده ایم که در اتوبوس سر پا ایستاده اند با اینکه جوانان آن ها را می بینند و بی تفاوت از کنار آن ها عبور می کنند .ما در این مبحث و به کمک کارشناسان موسسه آتیه پرستاران سلامت سعی کردیم راجعب موضوع چرا باید به سالمندان کمک کنیم نکاتی را مورد بحث قرار دهیم . با ما همراه باشید.

محبت کردن به سالمندان اهمیت زیادی دارد:

سالمندان از نظر روحی بسیار آسیب پذیر هستند و کوچک ترین موضوع می تواند آن ها را آزرده خاطر کند و باعث رنجش آن ها شود . سالمندان بیشتر از بی توجهی فرزندان احساس نارضایتی دارند . سالمندان برای ما سرمایه های ارزشمندی هستند که می توان از تجربیات ، دانش و اطلاعات آن ها استفاده کنیم و همه ی این دانش اندوخته ها را از نسلی به نسل دیگر منتقل کنیم .

احترام به سالمندان با کمک کردن به آنها :

 • کمک به سالمندان حتی با عبور از خیابان که برای آن ها دشوار است ، محبت محسوب می شود .
 • گرفتن بار سنگین آن ها نوعی محبت محسوب می شود .
 • کمک به سوار یا پیاده شدن سالمندان از وسایل نقلیه ی عمومی ، همه و همه احترام ومحبت به آن ها است که ایجاد همدردی و هم دلی می شود .

برای انسان هر عملی عکس العملی است . همه ی ما انسان ها کارنامه ی عمل داریم که خوب و بد در آن نوشته شده است و بر اساس آن خوب و بد زندگی را می بینیم . اگر خوبی کنیم خوبی می بینیم و اگر بدی کنیم بدی می بینیم . در این خصوص حدیث قدسی داریم که می فرمایند : به پیران خود احترام بگذارید تا کودک تان به شما احترام بگذارند.
انسان مدرن امروزی به دلیل داشتن مشغله و گرفتاری نمی تواند با تمام وجود برای سالمند خود وقت بگذارد ، محبت کند ، صحبت کند . این افراد بسیار از این کار طفره می روند و از خوبی کردن و از حرمت گذاشتن به آن ها سرباز می زنند .

محبت به سالمندان آسایش را در قیامت مهیا می سازد:

زندگی پس از مرگ ادامه دارد . پس از زندگی کوتاه در این دنیای مجلل ، با مرگ به دنیای زیبای دیگری منتقل می شویم . ما باید برای دنیای آخرت خود توشه ای برداریم تا برای سفر ابدی آماده بشویم . هر کس به سالمندان محبت کند در قیامت از سختی ها و مشکلات در امان می ماند ، پس یادمان باشد لحظات عمر آدم مانند برق و باد می گذرد و ما در مقابل سالمندان و سال خوردگان مسئولیت داریم و باید در مقابل خدای مهربان پاسخگو باشیم .

سالمندان از مهم ترین موهبت های الهی در خانواده هستند و باید احترام و محبت و عزت آن ها بین افراد خانواده بیش از پیش باشد . سالمندان یکی از احساساتی ترین افراد در بین خانواده ها هستند و والدین باید فرهنگ احترام و محبت به سالمندان را به فرزندان خود آموزش دهیم .

برای ارتباط صحیح و محبت آمیز با سالمندان باید به مواردی توجه کنیم :

 • در حضور سالمندان مودب باشیم .
 • از نصحیت های آن ها استفاده کنیم .
 • با احترام برای شان وقت بگذاریم .
 • دور هم جمع شویم و باهم غذا بخوریم .
 • با صدای بلند با آن ها صحبت نکنیم .
 • به مراکز زندگی سالمندان سر بزنیم .
 • برای خدمت در مراکز نگهداری سالمندان داوطلب شویم .

حال با توجه به مواردی که ذکر شد چند سوال در ذهن ما به وجود آمده است :

 • آیا دعایی بالاتر از دعای خیر والدین بخصوص والدین سالمند وجود دارد .
 • آیا خود ما دوران پیری و سالمندی را تجربه نخواهیم کرد .
 • آیا بذری را که ما می کاریم کودکانمان همان بذر رشد کرده را درو نمی کنند .

وجود سالمند در خانه و خانواده یعنی رحمت یعنی لطف یعنی مهربانی که باعث بیشتر شدن رحمت الهی است پس بیایید بیشتر با خودمان تامل کنیم و در آخر اگر با همه ی مواردی که در این مطلب گفته شده هماهنگ نبودیم و وقتی نداشتیم در مرحله آخر میتوانیم برای سالمند خودمان از یک پرستارمنزل با تجربه و دوره دیده استفاده کنیم و از آن برای سالمندمان کمک بگیریم . سالمندان در خانه سالمندان احساس رضایت ندارند ، پس بیایید این کار را نکنیم .

پرستاری از سالمند باید دارای چه ویژگی هایی باشد ؟

پرستاران مسئولیت های زیادی بر عهده دارند . یک پرستار، تمام نکات و اصول و مراقبت های به کار گیری در نگهداری از سالمند را باید بلد باشد ، چه از نظر جسمی و چه از نظر روحی . به همین منظور پرستار باید بسیار فداکار ، صبور ، مهربان باشد . یک پرستار سالمند با از دست دادن استقلال فردی خود، باید با تمام وجود ، تمام مشکلات یک فرد سالمند را بشناسد و هرگز و به هیچ عنوان نباید احترام و محبت به سالمند را فراموش کند .

و در آخر :
پرستاری را که برای سالمند خود در نظر می گیرید توجه داشته باشید که تمام دوره های مورد نیاز را دیده باشد، بالغ باشد خدا پرست باشد ، و از همه مهم تر مهربان باشد ، چون همدردی پرستار با فرد سالخورده و یا سالمند از اهمیت زیادی برخوردار است ، چون موجب آرامش فرد می شود .

, ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یازده + 2 =

فهرست